Ikona psaná krví (2013)
Nové pohledy na záhady Turínského plátna. Hovoří profesor Jan Royt, Mons. František Radkovský, biskup plzeňský a historik umění Peter Kováč. Úryvky z knihy Hořké umučení Pána našeho Ježíše Krista, podle německé augustiniánské řeholnice, římskokatolické mystičky, vizionářky Anny Kateřiny Emmerichové čte Jana Franková. Připravila Marie Poláková. Režie Markéta Jahodová.
Část z úvahy emeritního papeže Benedikta XVI. přednese Jaromír Meduna.
Natočeno 2013. Premiéra 1. 4. 2013 (ČRo 3 Vltava, 15:00 h.; 65 min).
Lit.: Poláková, Marie: Ikona psaná krví – Nové pohledy na záhady Turínského plátna. In web ČRO, březen 2013 (článek). – Cit.: Kus látky s údajným otiskem tváře Ježíše Krista nepřestává budit emoce mezi vědci, duchovními i laiky. Z této skutečnosti vychází pořad „Ikona psaná krví“, který vysílá stanice Český rozhlas Vltava v pondělí 1. dubna v 15 hodin.
Marie Poláková v něm oslovila profesora Jana Royta, plzeňského biskupa Mons. Františka Radkovského a historika doktora Petera Kováče, kteří se tomuto tématu věnují. Pořad doplňují úryvky z knihy Hořké umučení pána našeho Ježíš Krista podle německé augustiniánské řeholnice, římskokatolické mystičky, vizionářky Anny Kateřiny Emmerichové. Na jejích vizích je mimo jiné založen děj filmu amerického režiséra Mela Gibsona Umučení Krista (2004), především podrobnostmi a způsobem zobrazení surového Kristova mučení.
Podle křesťanské tradice bylo do Turínského plátna krátce po ukřižování zahaleno tělo Ježíše Krista. Lněná textilie má rozměry 436×110 cm a váží 1420 gramů. Název plátna je odvozen od italského města Turín, kde je tato relikvie uchovávána od roku 1578. Pouhým okem jsou na ni viditelné obrysy muže vysokého asi 180 centimetrů. Dodnes nikdo nedokázal uspokojivě vysvětlit, jakým způsobem otisk vznikl.
Ikona psaná krví. Nové pohledy na záhady Turínského plátna. Hovoří profesor Jan Royt, Mons. František Radkovský, biskup plzeňský a historik umění Peter Kováč. (do 1. 5. 2013)
Nesporná historie plátna je známa od poloviny 14. století. O předcházejícím období nemáme jisté prameny. Existují ale hypotézy. Podle biblického podání nechal Ježíšovo tělo sejmout z kříže, zabalit do rubáše a uložit do hrobu bohatý člen židovské velerady a tajný Ježíšův učedník Josef z Arimatie.
Nejstarší doklad o veřejném vystavování plátna se vztahuje k roku 1389. V nejnovější době bylo vystavováno roku 2000, 10. dubna 2010 byla zahájena šestitýdenní veřejná expozice, během níž jej zhlédly asi 2 miliony lidí.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku