Pro a proti – Potřebuje Česká republika zrekonstruovat? (2013)
Připravila Renata Kalenská. Debata o iniciativě Rekonstrukce státu, anonymních akciích, korupci nebo o transparentních účtech.
Diskutují Pavel Bém a Matěj Hollan (ŽítBrno).
Natočeno 2013. Premiéra 11. 4. 2013 (ČRo Plus, 21:10 h.). K poslechu zde.
Lit.: Gregor, Kamil: Pavel Bém: Chci policejní stát. In web IHned, 16. 4. 2013 (komentář). – Cit.: Pavel Bém v nedávném pořadu Českého rozhlasu přiznal, že chce zavádět policejní stát a že ODS je jediná strana, která se brání boji proti korupci. True story.
Vynikající pořad Pro a proti z 11. dubna připravila Renata Kalenská. Pavel Bém v něm diskutoval se známým Krňanem Matějem Hollanem. Mimo jiné přišla řeč na zákon o zrušení anonymních akcií. Ten připravila vláda vedená Bémovou ODS.
Zákon o milimetr posouvá k lepšímu nynější stav, kdy je vlastnická struktura společnosti s anonymními akciemi naprosto nedohledatelná nejen veřejností, ale i policii. Více se můžete dočíst v mém předchozím článku.
Původní znění zákona znamená, že by vlastnická struktura společností s anonymními akciemi byla nadále neveřejná, ale mohla by ji dohledat alespoň policie. Senát k vládnímu znění připojil pozměňovací návrh, který zákon zpřísňuje. Mimo jiné zabraňuje, aby se firmy s anonymními akciemi účastnili veřejných zakázek. Zákon jde nyní zpět do Sněmovny. Ta buď schválí původní vládní verzi, nebo pozměněnou senátní verzi.
Z rozhovoru, alespoň co jsem pochopil, vyplývá, že Pavel Bém je proti plošnému zrušení anonymních akcií. Je pro něj přijatelné pouze takové znění zákona, které by anonymní akcie ponechalo, ale znemožnilo by firmám s anonymními akciemi soutěžit o veřejné zakázky. Kdo vlastní firmy, které žádné veřejné peníze nedostávají, do toho podle Béma nikomu nic není. Dobře.
Pavel Bém prohlašuje, že úplné zrušení anonymních akcií je zavádění policejního státu: „V roce 1989 se tehdejší Československo rozloučilo s konceptem policejního státu. A vy tady vytváříte po 25 letech příběh, ve kterém znovu po tom policejním státu voláte.“ (22:50 pořadu)
„V okamžiku, kdy pan Hollan říká, že chce dát do ruky policie všechny možné nástroje, aby mohla slídit za normálními slušnými lidmi, tak já to považuji za koncept policejního státu.“ (24:20 pořadu)
Jenže problém je v tom, že ke zrušení anonymních akcií dojde v každém případě, ať už bude schválena původní vládní verze nebo pozměněná senátní verze. Pavel Bém potvrdil, že bude hlasovat pro senátní verzi:
Matěj Hollan: „Vy dobře víte, v jaké podobě se to vrací ze Senátu. Tam je obsaženo i to, co čem mluvíte. Je tam obsaženo i to, že podle zákona o veřejných zakázkách se veřejných zakázek nebudou moci účastnit ty firmy, které nebudou vlastnicky průhledné.“ Pavel Bém: „V tom s vámi souhlasím. To je krok správným směrem.“ (16:08 pořadu)
Podle logiky Pavla Béma tedy Pavel Bém bude hlasovat pro zákon zavádějící, podle jeho názoru, policejní stát. Pro zákon, který připravila vláda, v níž sedí ODS. Pro zákon, který už jednou prošel Poslaneckou sněmovnou a NIKDO nebyl proti. Dobré vědět.
V pořadu jsme se mimo jiné dozvěděli i to, že „ODS je obvykle ta strana, nebo možná že v současné době dokonce jediná politická strana v té vládní exekutivě, která se alespoň trošičku brání tomu bezbřehému populismu, té neuvěřitelné společenské objednávce, klišé boje proti korupci.“ (37:55 pořadu)
To říká politik ODS, jejíž vláda se podle programového prohlášení jmenuje Vláda práva a boje proti korupci. Takže si to zopakujme: Boj proti korupci je klišé a ještě k tomu zavádění policejního státu. No, alespoň nám to Pavel Bém říká narovinu.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku