Stoletý mladík Jan Kubiš (2013)
Jeden ze dvou hrdinů, kteří odstranili ze scény třetího muže nacistické Třetí říše, protektora Heydricha, a za svůj čin ve jménu vlasti zaplatili životem, se narodil 24. června 1913. Nad stránkami jeho deníku, který zachycuje jména a osudy, jakož i nad odtajněnými dokumenty z Velké Británie se potkali Tomáš Černý a historik Eduard Stehlík.
Natočeno 2013. Premiéra 1. 6. 2013 (ČRo 3 Vltava, 10:00 h.; 60 min) v rámci cyklu Víkendová příloha stanice Vltava.
Lit.: Černý, Tomáš: Stoletý mladík Jan Kubiš. In Týdeník Rozhlas 22/2013 (článek). – Cit.: Nedávno se v obci Dolní Vilémovice našly zajímavé dokumenty, ukryté pod schody rodného domu Jana Kubiše. Pár dnů na to vysílala televize reportáž o hledání železné bedny s nepochybně neméně pozoruhodným obsahem. Jak ale odpovíme na prostou otázku „Kdo to byl Jan Kubiš?“ Budeme to umět, aniž bychom se opřeli jen a pouze o jeho účast na asi nejslavnějším válečném atentátu z května 1942, kdy spolu s Jozefem Gabčíkem odstranil ze scény Reinharda Heydricha, jednoho z nejdůležitějších mužů nacistické třetí říše?
Jan Kubiš se narodil 24. června právě před sto lety a nikdo z těch, kdo ho znali, si ho nemohli zapamatovat jinak než jako mladíka. Padl, když mu bylo dvacet devět let. Kdo ví, kam a za čím by se byl po válce vrátil – zůstal by v armádě a potýkal se s nástupem další totality? Historie prý ale nemá ráda „kdyby“ – a my se ve Víkendové příloze stanice Vltava v sobotu 1. června v 10.00 ke spekulacím koneckonců ani uchylovat nemusíme. Vystačíme totiž bohatě s pravdou o životě a osudech Jana Kubiše, kterému v šesti letech zemřela matka, po základní škole pracoval jako čeledín a později jako topič v cihelně.
Vojenský historik Eduard Stehlík bude v pořadu vyprávět nejen o vojenské kariéře četaře Kubiše, ale také o tom, co se dá o jeho výcviku ve Velké Británii dodnes najít v londýnských archivech. Díky tomu a také díky citacím z Kubišova deníku přivedeme na pomyslné jeviště i další postavy, které Jana Kubiše obklopovaly v době, kdy se jeho život už chýlil vlastně ke konci na kúru kostela sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici, potažmo v lazaretu SS v Podolí.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku