Konec udavače (1995)
Připravil a pořadem provází Karel Pech. Hra dokumentů. Co Drda nenapsal a Krejčík nenatočil. Pravda o smrti studenta Antonína Stočese, jeho otce Vojtěcha a ředitele příbramského gymnázia dr. Lukeše. Scénická hudba Vladimír Truc. Záznam a střih Anna Henkeová. Ruchy a asistent režie Jaroslav Mašek. Mistryně zvuku Libuše Podlešáková. Dramaturgie Jarmila Lakosilová. Režie Karel Pech.
Účinkují Karel Pech, Otto Ševčík a Sylva Sequensová. Hovoří Jiřina Beková, Jarmila Lakosilová, Růžena Kašlíková.
Natočeno 1995. Premiéra 8. 5. 1995. Repríza 8. 5. 2017 (ČRo 2 Praha, 16:00 – 17:00 h) ke 100. výročí narození Karla Pecha (18. května 1917). K poslechu zde.
Pořad finančně podpořila firma Aral.
Lit.: -mp-: Konec udavače. Zdroj nezjištěn (anotace). – Cit.: „…všem stejně tanula na mysli ostrá vzpomínka na včerejší pošetilou debatu na plovárně.“ Ani slovo více! Tak lakonicky zdůvodnil Jan Drda, proč v jeho povídce Vyšší princip byli zastřeleni tři studenti vymyšlených jmen Havelka, Moučka, Ryšánek. Režisér Krejčík je dává ve filmu Vyšší princip popravit proto, že Ryšánek přikreslí v novinách na smuteční fotografii za střeleného Heydricha fousy. Je udán Zajíčkem, spolužákem vymyšleného jména. Jak to bylo ve kutečnosti, objasní hodinová hra dokumentů, autorský pořad režiséra Karla Pecha Konec udavače. Za pomoci stereozáznamu vypráví tu zapomenutou historii ústy sester Stočesových. Výpověd paní Jiřiny, která žije od roku 1968 v Kanadě, zaznamenala v roce 1994 ve Vancouveru Jarmila Lakosilová, paní Růžena vypovídala v Praze.
Jejich bratr Antonín Stočes, šestnáctiletý student příbramského gymnázia, vytrhl ve třídě z časopisu Zdroj fotografii Hitlera a hodil ji do koše. Spolužák Miroslav Červenka ho udal gymnazistovi vyšší třídy Karlu Kepkovi, ten to práskl nejznámějšímu příbramskému udavači Herbertu Teuflovi. Jména nevymyšlená, skutečná! Dne 29. června 1942 byli popraveni zastřelením syn Antonín Stočes, otec Vojtěch Stočes, osm dnů před nimi ředitel příbramského gymnázia PhDr. Josef Lukeš. Udavač Miroslav Červenka se dožil podivného konce. Udavač Kepka, který se dal k Němcům a ve zdraví přežil ruskou frontu, přijel po válce do Příbrami oslňovat v mercedesu …
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku