Životopisy – Pavel Tigrid 1/5 (2013)

Michal Mašek. Životní příběh novináře, spisovatele a politika, komunisty považovaného za nejnebezpečnější hlavu exilového odboje. Technická spolupráce Alena Balounová. Režie Petr Horák.

Účinkují Petr Horák a Michal Mašek.

Připravil Český rozhlas Sever v roce 2013 (5 x 12 min.). Premiéra ve dnech 2.–6. 9. 2013 na regionálních stanicích ČRo v cyklu „Životopisy – příběhy slavných i neslavných“.

Pozn.: V sobotu 7. září a v neděli 8. září vám v rámci cyklu pořadů Životopisy přineseme v pěti dílech životní příběh muže, kterého komunisté považovali za nejnebezpečnější hlavu exilového odboje. Tím mužem byl novinář, spisovatel a politik Pavel Tigrid. Pavel Tigrid polovinu života strávil v nuceném exilu, na svou vlast však nikdy nezanevřel. Poprvé emigroval z Československa už v roce 1939, přes Německo a Francii do Anglie. Jeho hlas mohli za války slýchat posluchači českého a slovenského vysílání na vlnách britské rozhlasové stanice BBC. V červnu 1945 se z Londýna vrátil. Byl šéfredaktorem časopisu Obzory, který byl známý svými kritickými, ostře protikomunistickými postoji. V únoru roku 1948 vycestoval na pozvání britského atašé do britské zóny v Berlíně, jelikož na něj byl doma vydán zatykač, rozhodl se zůstat v Německu. V roce 1951 byl pověřen vedením rozhlasu Svobodná Evropa. V roce 1952 emigroval s manželkou do USA, kde v roce 1956 založil magazín Svědectví – nejproslulejší české exilové periodikum vydávané až do Sametové revoluce. Roku 1960 přesídlil do Paříže, kde se setkává s Václavem Havlem. Po listopadu 1989 působil v České republice jako spolupracovník prezidenta Václava Havla, na jehož pozvání se vrátil do Československa a od roku 1992 jako ministr kultury první Klausovy vlády. Pavel Tigrid, rozený Pavel Schönfeld, se narodil 27. října 1917 v Praze a zemřel 31. srpna 2003 v Héricy ve Francii ve věku 85 let. (anotace ČRo)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)