Listopad 1968 – velmi zvláštní měsíc československo-sovětského přátelství (2013)

Připravil Pavel Hlavatý.

Ze záznamu hovoří Oldřich Černík, Josef Smrkovský,  Gertruda Sekaninová-Čakrtová, Martin Vaculík, Vilém Nový, Jiří Hochman, Ludvík Vaculík, Luděk Pachman, Jiří Trnka.

Natočeno 2013. Premiéra 10. 11. 2013 (ČRo Plus, 16:10 h.; 50 min.) v cyklu Archiv Plus. Repríza 29. 11. 2023 (ČRo Plus, 21:05 h.) v cyklu Dokument Plus.

Pozn.: V listopadu 1968 se zvedla další vlna odporu proti okupaci Československa, hlavně mezi studenty. Tradiční rituální oslavy Dne studentů a především ruské bolševické revoluce se poněkud zvrtly a k jejich průběhu se vyjadřovali už zcela zdecimovaní reformátoři v čele s premiérem Černíkem. Uslyšíte účastníky jednoho z posledních svobodných mítinků na pražském Žofíně, kde k hvězdným řečníkům patřili šachista Luděk Pachman a spisovatel Ludvík Vaculík. Archivy se probíral Pavel Hlavatý. (anotace)

Lit.: Hlavatý, Pavel: Listopad 1968 – velmi zvláštní měsíc československo-sovětského přátelství. In web ČRo Plus, listopad 2013 (článek). – Cit.: Sílící normalizace: otevřená vystoupení, více či méně zastřené výhrůžky i požadované represe.

Listopad roku šedesátého osmého znamenal pokračování – prozatím velmi opatrného – přiškrcování záblesků demokracie a aktivizace společnosti z doby před invazí vojsk pěti států. Důvěra většiny společnosti v komunistické reformátory znatelně klesá. Po řadě odchodů z vysokých funkcí vynucených moskevským protokolem a realizovaných na přelomu srpna a září zatím k dalším personálním výměnám nedochází. Špinavou práci stále odvádí velká reformní čtyřka Dubček-Černík-Svoboda-Smrkovský (+ další polepšení). Blok tzv. realistů (tj. polepšených reformátorů) se teprve začíná vytvářet, svými činy by tam však patřil i lecjaký reformátor, který bude později – po vykonání špinavé práce počátku normalizace – nemilosrdně odkopnut.

Stále ještě se konají nejrůznější mítinky a bouřlivé veřejné schůze. Listopad je ovšem měsícem dvou významných výročí – 7. (1917 – Velká říjnová socialistická revoluce) a 17. (1939 – likvidace českých vysokých škol). Zatímco při prvním z nich dochází k protestům mládeže provázených někdy i strháváním a pálením sovětských vlajek – od invaze ještě neuplynulo ani čtvrt roku – druhé – „vlastní“ – výročí, připomínají studenti několikadenní stávkou, Těsně před touto akcí se pak koná listopadové plénum ÚV KSČ. Rezoluce na něm přijatá už jednoznačně pojmenovává „pravicové síly“ jako zdroj nebezpečí při budování socialismu. I v pozdějších normalizačních konceptech je listopadová rezoluce z roku 1968 vnímána jako vykročení správným směrem. Dalším důležitým momentem tohoto pléna je odstoupení jednoho s tajemníků ÚV KSČ reformátora Zdeňka Mlynáře z funkce. Tím bylo zahájeno další kolo personálních změn ve stranickém vedení.

 

V pořadu uslyšíte ukázky z vystoupení premiéra Černíka na plenárním zasedání vlády a záznamy z několika různorodých dobových schůzí a mítinků, kde vystupovali politici reformní (Josef Smrkovský, Gertruda Sekaninová-Čakrtová, Martin Vaculík) i dogmatičtí (Vilém Nový), novináři (Jiří Hochman, Ludvík Vaculík) i další velmi různorodé osobnosti (Luděk Pachman). A dále část pořadu Co mám rád natočeného i odvysílaného v listopadu 1968, kde hovoří výtvarník a autor animovaných filmů Jiří Trnka.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)