Fenomén kaolin (2013)

Miroslav Buriánek. Příběh, historie a technologie těžby kaolinu v kaznějovském lomu na severním Plzeňsku.

Natočeno 2013. Premiéra 6. 11. 2013 (ČRo 3 Vltava, 21:40 h.; 60 min) v cyklu Radiodokument.

Lit.: Buriánek, Miroslav: Fenomén kaolín. In web ČRo 3 Vltava, listopad 2013 (článek + nahrávka). – Cit.: Kaolín je bělavá hornina s jílovitými složkami obsahující kaolinit. Výraz kaolín pochází z čínštiny. Kao-ling tchu v překladu znamená hlína z Vysokého kopce z bohatého naleziště u města Ťing-te v čínské provincii Ťiang-si.

Kaolín rozpuštěný ve vodě je používán jako nátěrová hmota. Kaolín je také významným anorganickým plnivem v gumárenství. Používá se na výrobu porcelánu a šamotu. Plavený kaolín se používá jako plnivo při výrobě papíru a jako příměs do barev a do žáruvzdorných cihel. Ve farmaceutickém průmyslu je využíván při výrobě léčiv. Zužitkuje se při výrobě skleněných vláken.  

Dokument Miroslava Buriánka Fenomén kaolin mapuje těžbu této suroviny na severním Plzeňsku. V okolí Horní Břízy a Kaznějova jsou největší tuzemská ložiska kaolinu v České republice a jedny z největších ve střední Evropě. Průmyslově se zde začala surovina těžit před 130 lety.

Posluchačům autor zprostředkuje autentický zážitek z návštěvy lomu (oprámu, jak se rovněž říká) v Kaznějově. Tam zavítal s kolegyní Tamarou Salcmanovou, které určil roli zvědavé výletnice reportérky. Respondenty a zasvěcenými průvodci v lomu byli ing. Suttnar a mistr směny pan Mencl. Posluchači uslyší jedinečný zvuk (rachot) mohutného hydraulického rypadla Bucyrus RH 40 E s unikátním systémem Tri–Power. Stroj může díky tomuto systému držet rovinu vrypu ve vodorovném směru a vyvíjet tímto směrem konstantní sílu. Když stroj běží, pohyb lopaty jej netlačí od stěny lom, protože systém Tri-Power přesouvá sílu do přední části rypadla.

Se svými dvěma vnuky Vojtou a Antonínem se autor vypravil na výlet do Muzea západočeských keramických závodů v Horní Bříze, kde natočil vyprávění vedoucí muzea Boženy Royové o bohaté historii těžby a zpracování kaolínu.

V pořadu bývalí pracovníci kaznějovského a hornobřízského lomu, pánové ing. Beran a Zelenka, vzpomínají na svůj život, téměř celý zasvěcený těžbě kaolinu.  Autor vystoupal i do nejvyšších pater společnosti LB Minerals, kde vyzpovídal jejího generálního ředitele ing. Ladislava Matouška.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)