Zapomenutí hrdinové synkopy 1/?? (2013-2017)
Kapelník Originálního pražského synkopického orchestru (OPSO) Pavel Klikar a kapelník orchestru Melody Makers Ondřej Havelka vzpomínají na slavné i dávno zapomenuté hrdiny počátků jazzu. Spolupráce Václav Vraný.
Hovoří Ondřej Havelka, Pavel Klikar, Marek Rejhon (2).
Natočeno 2013 – 2014. Premiéra 1. dílu 4. 9. 2013 (ČRo 3 Vltava, 17:45 h.) v rámci cyklu Jazzový podvečer. Vysíláno 1 x měsíčně.
Pozn.: Od října 2017 uváděno v cyklu Sedmé nebe.
Obsah: 1. Úvod. Premiéra 4. 9. 2013 (45 min.) – 2. Kytara na vzestupu. Premiéra 2. 10. 2013 (43 min.). – 3. Adrian Rollini. Dnes se seznámíme se skutečným fenoménem a doslova „hrdinou synkopy“ 20. let, multiinstrumentalistou Adrianem Rollinim (28. 6. 1903 – 15. 5. 1956). Premiéra 6. 11. 2013 (47 min.). – 4. Jazzoví crooneři neboli jemnopěvci. V prvním adventním týdnu k vám opět přijdou Zapomenutí hrdinové synkopy Ondřeje Havelky a Pavla Klikara. Tentokrát to budou jazzoví „crooneři“ neboli „jemnopěvci“ let 20. Premiéra 4. 12. 2013 (46 min.). – 5. Příchod nového roku v dobách „hot“ jazzu. Premiéra 1. 1. 2014 (44 min.). – 6. Bílé řvoucí Chicago let dvacátých. Premiéra 5. 2. 2014 (ČRo 3 Vltava, 17:45 h.; 50 min.). – 7. Černé Chicago. Premiéra 5. 3. 2014 (ČRo 3 Vltava, 17:45 h.; 45 min.). – 8. Jazzová Kalifornie let dvacátých. Premiéra 2. 4. 2014 (ČRo 3 Vltava, 17:45 h.; 45 min.). – 9. Černá Kalifornie. Premiéra 9. 5. 2014 (ČRo 3 Vltava, 17:45 h.; 50 min.). – 10. New Orleans. Premiéra 4. 6. 2014 (ČRo 3 Vltava, 17:45 h.; 45 min.). – 11. Upřímná a okouzlující Annette Hanshaw. Premiéra 3. 9. 2014 (ČRo 3 Vltava, 17:45 h.; 42 min.). - 12. Hudba newyorského Harlemu. Premiéra 1. 10. 2014 (ČRo 3 Vltava, 17:45 h.; 44 min.). - 13. Harry Reser. Premiéra 5. 11. 2014 (ČRo 3 Vltava, 17:45 h.; 45 min.). – 14. Pravý swing! Premiéra 3. 12. 2014 (ČRo 3 Vltava, 17:45 h.; 46 min.). -
Lit.: anonym: Zapomenutí hrdinové synkopy – úvodní díl. In web ČRo 3 Vltava, září 2013 (článek). - Cit.: Stanice Český rozhlas Vltava navazuje spolupráci s tvůrčím duem Ondřej Havelka a Pavel Klikar na pořadu Zapomenutí hrdinové synkopy. Seriál věnovaný swingu a dřívějším tvářím jazzu vysíláme každou první středu v měsíci. Začínáme 4. září od 17:45 a natáčíme neobvykle mimo budovu Českého rozhlasu v bytě Pavla Klikara nad gramofonovými nahrávkami, zapomenutými příběhy a osudy.
Když se někdy okolo roku 1900 zrodil ve vykřičené new orleanské čtvrti Sorywille archaický jazz, nikdo z kreolských hudebníků ani jejich mnohonárodnostního publika netušil, že stojí na úsvitu nové éry dějin hudby. V prachu přístavních ulic přes den pochodovaly marching bandy, které v noci notovaly pro potěchu návštěvníkům nevěstinců.
Nová hudba však byla silnější než prostředí, ze kterého vzešla. Zákonitě se brzy začala šířit proti proudu řeky Mississippi dál na sever Ameriky a strhávala s sebou zástupy zvědavých muzikantů i davy nadšených posluchačů. Postupnými proměnami new orleánského jazzu dle vkusu nových působišť a rozšiřováním původně menších kapel vznikly na přelomu 20. a 30. let big bandy a s nimi nejslavnější éra jazzu zvaná swing music. Ve 30. letech se zmnohonásobily prodeje gramofonových desek, stoupla hráčská úroveň muzikantů a překotný vývoj swingu pokračoval někam k roku 1940.
Právě do zářivého centra těchto milníků zasadí Ondřej Havelka a Pavel Klikar skutečné osoby, hrdiny jazzu a jejich hudbu, která má co říci do dnešních dnů. Důkazem jsou třeba i sami protagonisté pořadu. Ondřej Havelka je úspěšný zpěvák, tanečník a vedoucí populární swingové kapely Melody Makers, trumpetista Pavel Klikar působí jako frontman legendárního Originálního pražského synkopického orchestru a platí za uznávaného znalce jazzu.A co že vlastně znamená slovo synkopa? Na jedné straně je to akcent na lehkou dobu v taktu a na straně druhé slovní spojení „syncopated music“ nebo „syncopated orchestra“ se ve 20. a 30. letech vztahovala právě k jazzu.
Lit.: -ob- (= Bezr, Ondřej): Ondřej Havelka bude spolupracovat s Pavlem Klikarem. Tentokrát v rozhlase. In web IDnes, 2. 9. 2013 (článek). – Cit.: Někdejší dlouholetí hudební partneři, zpěvák Ondřej Havelka a kapelník Originálního pražského synkopického orchestru Pavel Klikar, po bezmála dvaceti letech opět navazují přerušenou spolupráci. Tentokrát jako rozhlasoví moderátoři pořadu Zapomenutí hrdinové synkopy.
Každou první středu v měsíci, počínaje 4. zářím, budou tyto dvě osobnosti představovat posluchačům stanice Vltava to nejlepší z předswingových i swingových nahrávek a zapomenutých jazzových osudů. Natáčet se bude přímo v bytě Pavla Klikara. Do hudebního stylu, který se dodnes šíří světem a získává davy nadšených posluchačů, zasadí Ondřej Havelka a Pavel Klikar skutečné osoby, hrdiny jazzu a jejich hudbu.
„Jsme velmi rádi, že se nám přes velké pracovní vytížení pana Havelky, který je u nás téměř synonymem pro swingovou hudbu, podařilo získat ke spolupráci jeho i Pavla Klikara, dalšího velkého odborníka na starší vývojové fáze jazzu. Chtěli bychom na Vltavě utvořit klasičtější jazzovou protiváhu vůči progresivní stanici Český rozhlas Jazz,“ říká hudební redaktor stanice Vltava Václav Vraný.
Pavel Klikar založil Originální pražský synkopický orchestr, známý též pod zkratkou OPSO, v roce 1974. O dva roky později do něj nastoupil na post zpěváka Ondřej Havelka. S orchestrem natočil šest alb a v roce 1995 odešel, aby založil vlastní swingový big band Melody Makers. OPSO v zúžené sestavě dodnes koncertuje zejména v jazzových a bluesových klubech.
Lit.: Vraný, Václav: Zapomenutí hrdinové synkopy: Kytara na vzestupu. In web ČRo 3 Vltava, říjen 2013 (článek). – Cit.: Po měsíci jsou tu opět Zapomenutí hrdinové synkopy Ondřeje Havelky a tentokrát Marka Rejhona, významné osobnosti české retro-swingové scény, který zastoupil Pavla Klikara dočasně uvězněného mezi stohy barokních not.
Aktuální díl věnujeme vzrušujícímu vzestupu kytary v jazzu. Mimo jiné v tomto tématu je totiž kytarista Marek Rejhon odborníkem na slovo vzatým. Kytara je dnes právoplatným členem jazzového instrumentáře, ale vždy tomu tak nebylo. Když vznikly první podoby jazzu v New Orleans, mohli bychom se zde setkat především s trubkou, klarinetem, trombónem a rytmikou v podobě klavíru, banja a kontrabasu. Překotný vývoj hráčské techniky, způsobů improvizace, a také příchod nových hudebních nástrojů se však nedal zastavit a jazzoví kytaristé brzy obsadili důležitá místa v synkopujících kapelách.
Jak to všechno bylo a jaké neuvěřitelné náhody až dobrodružství provázely první jazzové kytaristy, uslyšíte z úst Ondřeje Havelky a Marka Rejhona. Pavel Klikar se však už teď na vás těší při přípravě dalších dílů Zapomenutých hrdinů synkopy.
Lit.: Vraný, Václav: Zapomenutí hrdinové synkopy – 5. Příchod nového roku v dobách „hot“ jazzu. In web ČRo 3 Vltava, prosinec 2013 (článek). – Cit.: Ondřej Havelka, Pavel Klikar a jejich Zapomenutí hrdinové synkopy vás tentokrát potěší hned 1. ledna, protože první středa v měsíci, připadá právě na Nový rok. Nechtějí však být důstojní, jak se obvykle v tento den přistupuje k hovorům veřejně předkládaným. Naopak raději ještě zůstanou u veselých silvestrovských radovánek a ukážou, jak žhavě se oslavoval příchod nového roku v dobách „hot“ jazzu. Archiv Originálního pražského synkopického orchestru k těmto účelům odhalil mimo jiné řadu jiskřivých nahrávek starých amerických rozhlasových pořadů, které se vysílaly v okamžiku odbíjení půlnoci nebo velmi blízko této hodině. V takto veselé náladě tedy rozhodně neočekávejme ochotu nabídnout cokoliv, co by se snad podobalo běžnému novoročnímu poselství.
Lit.: Vraný, Václav: Zapomenutí hrdinové synkopy – 6. Bílé řvoucí Chicago let dvacátých. In web ČRo 3 Vltava, únor 2014 (článek). – Cit.: Tentokrát se Ondřej Havelka s Pavlem Klikarem mezi nahrávkami rozpovídali o muzice a neuvěřitelných životních zákrutách „zapomenutých“ jazzových hvězd více, než čekali. My jsme tak byli nuceni poprvé jejich pořad zkrátit. Co se nevešlo do Zapomenutých hrdinů synkopy, můžete nyní slyšet v plné verzi pořadu zde na našich stránkách.
Vystřiženy byly hovory o chicagské kapele Coon Senders Nighthawks Orchestra, a to pouze proto, že mu před časem věnoval Luboš Zajíček celý svůj páteční Jazzofon. Tato kapela se stala mimořádně slavnou díky svému průkopnickému vstupu na rozhlasové vlny. Více už se dozvíte od pánů Havelky a Klikara.
Lit.: Havelka, Ondřej – Klikar, Pavel: Zapomenutí hrdinové synkopy: Kalifornie. In web ČRo 3 Vltava, květen 2014 (článek). – Cit.: Víme, že jazz vznikl v Tibetu zásluhou českého génia Járy Cimrmana, o tom není pochyb, ovšem jak se ve 20. letech dostalo ryze české sousloví tvořící náš originální vulgarizmus do jazzového zpěvu amerických černochů, to ví jen Ondřej Havelka a Pavel Klikar.
Pokud si ovšem poslechnete pořad Zapomenutí hrdinové synkopy, i vy seznáte, jak to bylo. Jak skvěle to švitořilo kalifornským afroamerikánům v rytmu jazzu, a také uslyšíte instrumentální lehkost a vzdušnost westcoastového pojetí hudby, která na západní pobřeží dorazila z New Orleans.
Tady bychom všem opravdu kladli na srdce, aby si už nepletli hudbu 20. let nebo dřívější se swingem, protože jsou to naprosto odlišné styly, a tak, jak je Pavel Klikar v pořadu Zapomenutí hrdinové synkopy zastáncem předswingové éry, Ondřej Havelka ctí swing.
Jakou hudbu slyšíte na následujících filmových záběrech ze života hrdinů synkopy a jejich publika na západním pobřeží?
Lit.: Vraný, Václav: Zapomenutí hrdinové synkopy: Pravý swing! In web ČRo 3 Vltava, prosinec 2014 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Víte, jak zní pravý swing? Samozřejmě nemyslíme tu hloupou populární hudbu, která v druhé polovině 30. let udělala díru do světa, ani ono živelné, nejdříve jen černošské, cítění synkopovaných rytmů, i když to možná trochu ano.
Máme na mysli hlavně původní poctivý hudební styl swing, který byl tak mimořádný, že krátce po svém vzniku musela většina jeho geniálních představitelů ustoupit hordě méně talentovaných napodobitelů. Dříve jsme se věnovali především předswingové éře, ale tentokrát Pavel Klikar s Ondřejem Havelkou vybrali to nejlepší ze swingových nahrávek, které v některých případech ani nebyly vydány.
Například za pobytu v metropoli hrála kapela pro velký úspěch třikrát denně – na Čajích o páté, od devíti hodin pokračovali koncertem ve velkém sále Lucerny a od půlnoci do tří ráno hráli v dnešním Lucerna Music Baru k tanci. Recenzi na koncert Savoy Orpheans dokonce napsali osobně Jiří Voskovec s Janem Werichem!
Savoy Orpheans ve svých vlastních skvělých aranžmá do Prahy poprvé přivezli skladby Irvinga Berlina, George Gershwina a dokonce i Duke Ellingtona. Pražští hudebníci, kteří se později stali nejvýznamnějšími představiteli jazzu u nás, fascinovaně navštěvovali snad všechna jejich vystoupení.
Například Jiří Traxler zmínil v osobním rozhovoru s Ondřejem Havelkou, který o Traxlerovi natočil dokument, že na těchto koncertech potkával R. A. Dvorského i Jaroslava Ježka.
V aktuálním vydání Zapomenutých hrdinů synkopy citujeme z většiny dochovaných recenzí a zároveň poprvé v České republice uvádíme raritní nahrávku z roku 1925, kde s orchestrem hraje geniální americký kytarista Eddie Lang.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku