Historie Plus – Fenomén KK 1/6 (2013-2014)

Připravila Ivana Denčevová.

Hovoří Michal Stehlík, Aleš Opekar, Miloš Zapletal, Jiří Černý, Lída Rakušanová, Josef Rakušan, Milan Kubeš, Dáša Vokatá.

Natočeno 2013. Premiéra 1. dílu 18. 1. 2014 (ČRo Plus, 21:10 h.; 30 min.), 2. dílu 15. 2. 2014, 3. dílu 15. 3. 2014 (ČRo Plus, 21:10 h.) v cyklu  Historie Plus, 4. dílu 19. 4. 2014 (ČRo Plus, 21:10 h.; 30 min.), 5. dílu 17. 5. 2014, 6. dílu 21. 6. 2014.

Repríza 1. dílu 2. 3. 2019 (ČRo Plus, 20:33 h.); 13. 7. 2024 (ČRo Plus, 17:30 h.); 2. dílu 20. 7. 2024 (ČRo Plus, 17:33 h.); 3. dílu 27. 7. 2024 (ČRo Plus, 17:31 h.); 4. dílu 3. 8. 2024 (ČRo Plus, 17:33 h.) v cyklu Léto s Krylem.

K poslechu zde.

Lit.: Ulrichová, Silvie – Přinosilová, Jana – Chmel Denčevová, Ivana: Fenomén Karel Kryl. In web ČRo Plus, 2. březen 2019 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Skladatel a interpret řady písní, také básník, výtvarník a rozhlasový novinář či glosátor politického dění. To vše byl Karel Kryl. Stal se fenoménem, řada z jeho písní téměř zlidověla a znají je všechny generace.

V neděli 3. března si připomínáme 25 let od jeho smrti, 12. dubna pak jeho nedožité 75. narozeniny. Český rozhlas Plus při té příležitosti uvádí v repríze unikátní cyklus Fenomén Karel Kryl.

Posluchačům nabídneme celkem 6 dílů mapujících životní a umělecká období Karla Kryla a uvedeme je do historicko-společenských souvislostí.

Klíčová role rozhlasu

Rozhlasy sehrály v jeho životním i uměleckém příběhu klíčovou roli. Nejprve to byl Československý rozhlas, se kterým Kryl spolupracoval v Ostravě spolu s tehdejším redaktorem Milošem Zapletalem. Tam také byla nahrána většina Krylových písní na sklonku 60. let.

Do širšího povědomí se pak dostal prostřednictvím legendárního rozhlasového pořadu manželů Černých Houpačka, díky tomu vyšlo jediné Krylovo LP na území tehdejšího Československa Bratříčku, zavírej vrátka.

Normalizace znamenala zásadní zvrat v životě Karla Kryla, od podzimu 1969 žije v exilu v bavorském Mnichově a stává se nejprve volným spolupracovníkem Rádia Svobodná Evropa ve sportovní redakci, posléze moderuje a připravuje svůj hudební pořad, ve kterém byly Krylovy písně vydávané díky kolegům a přátelům v exilu odvysílány.

V listopadu 1989 se Karel Kryl vrací do vlasti a stává se nemilosrdným kritikem polistopadových poměrů, rozdělení federace apod. Nutno poznamenat, že ve své době byl často nepochopen.

„Mlčet k něčemu, co není v pořádku, je blbost,“ prohlásil Karel Kryl v roce 1969. Na stanici Český rozhlas Plus se mlčet nebude. Celkem 6 dílů cyklu Fenomén Karel Kryl uslyšíte v pořadu Historie Plus, vždy v sobotu ve 20:33.

Lit.: Ulrichová, Silvie: Český rozhlas Plus uvede jedinečný cyklus Fenomén Karel Kryl. In web ČRO Plus, leden 2014 (článek). – Cit.: Již tuto sobotu 18. ledna zazní ve vysílání Českého rozhlasu Plus první díl unikátního cyklu Fenomén Karel Kryl. Posluchači se každou třetí sobotu v měsíci v pořadu Historie Plus setkají s osobností Karla Kryla.

Letos na jaře si připomeneme výročí nedožitých sedmdesátin, a zároveň také dvacáté výročí úmrtí, básníka, písničkáře, novináře, glosátora politického dění a představitele protestsongu Karla Kryla. Český rozhlas Plus připomene Krylův život, tvorbu a životní postoje v novém rozhlasovém cyklu Fenomén Karel Kryl.

Posluchačům nabídneme celkem 6 dílů mapujících životní a umělecká období Karla Kryla a uvedeme je do historicko-společenských souvislostí. Karel Kryl tvořil v tehdejším Československu poměrně krátce, koncertoval necelé tři roky, během nichž vydal jediné LP v roce 1969 pod názvem Bratříčku, zavírej vrátka. „Tato píseň vytvořila z do té doby méně známého písničkáře legendu,“ uvádí moderátorka a redaktorka Ivana Denčevová a dále dodává: „život Karla Kryla je vnímán často také pod rouškou mýtů a nepochopení. Jsem moc ráda, že se společně s kolegy mohu podílet na oprášení mozaiky jeho životních okamžiků.“

V září roku 1969 odešel do emigrace, kde následně působil v Rádiu Svobodná Evropa. Současně se věnoval autorskému psaní, ve vlastním nákladu vydával desky a několik básnických sbírek.

I přesto, že v Československu zanechal Karel Kryl velice krátkou fyzickou stopu, stal se fenoménem. Všichni znali jeho písně a jeho písně dotvářely kolorit každého táboráku. Přesto až do roku 1989 byla jediná možnost, jak jeho písně poslouchat a to právě díky pořadům stanice Rádio Svobodná Evropa, případně získáním zahraničních nahrávek. Poslech písní zavedl dokonce některé do vězení, jako například Jana Kalinu nebo Jiřího Gruntoráda. V listopadu 1989 se Karel Kryl vrací do vlasti a stává se nemilosrdným kritikem polistopadových poměrů, rozdělení federace, apod. Nutno poznamenat, že ve své době byl často nepochopen.

„Mlčet k něčemu, co není v pořádku, je blbost,“ prohlásil Karel Kryl v roce 1969. Na stanici Český rozhlas Plus se mlčet nebude. Od zítřka nabídne autorka cyklu Ivana Denčevová posluchačům pravidelný exkurz poodhalující fakta týkající se Karla Kryla. Pořad Historie Plus každou třetí sobotu v měsíci od 21:10. Pravidelnými hosty pořadu budou historik Michal Stehlík a hudební publicista Aleš Opekar.
Na tento jedinečný projekt volně navážou vybrané díly pořadu Hovory, každý třetí čtvrtek v měsíci nabídnou ve 22.10 rozhovor s pamětníky Karla Kryla. Ivana Denčevová tak ve studiu přivítá Miloše Zapletala, Jiřího Černého, Lídu a Josefa Rakušanovi, Milana Kubeše a Dášu Vokatou.

Lit: Denčevová, Ivana – Stehlík, Michal a kol.: Fenomén Karel Kryl. Praha: Radioservis, 2014, 158 s.

Lit.: Hanzlík, Jan: Fenomén Karel Kryl. In Pamět a dějiny 4/2014, s. 138 (recenze stejnojmenné knihy). – Cit.: Dvojí kulaté výročí, narození i úmrtí (1944, resp. 1994) Karla Kryla připomíná publikace autorské dvojice Ivana Denčevová – Michal Stehlík. „Fenomén“ Karel Kryl je tu prezentován sérií textů dramaturgicky dělených na dvě části. Rozhovory s přáteli, kolegy či obdivovateli zvěčnělého barda jsou tou první, druhou pak tvoří studie objasňující (či mající objasnit) dobu, ve které Karel Kryl tvořil, a celkový dosah jeho díla.

Kniha vychází z cyklu pořadů, které vysílal v letošním roce Český rozhlas, proto ji ostatně také vydal Radioservis. Karel Kryl je legenda, a kdo ho nechce znát jen prostřednictvím jeho písní a dalších děl, měl by sáhnout i po této knize, v níž ho postupně představují jeho „objevitel“ Miloš Zapletal, po něm hudební kritik a publicista Jiří Černý, který Kryla „nalodil“ na vlny rádia, o Krylově exilové éře v Mnichově a v Rádiu Svobodná Evropa mluví v dvojrozhovoru Lída a Josef Rakušanovi a jeho další exilový přítel Stanislav Gilan, o tom, že to byl právě Karel Kryl, kdo ji přinutil nahrávat své písně, vzpomíná Dáša Vokatá a sexteto rozhovorů uzavírá ten s Vojtěchem Klimtem, předsedou Krylova fanklubu. Všechny rozhovory jsou navíc vybaveny jakýmisi „poznámkami ve vzduchu“, které méně znalému čtenáři napoví, kdykoliv se hovor stočí na příliš konkrétní nebo méně známá témata.

Druhou část knihy zahajuje studie Michala Stehlíka Karel Kryl a jeho doba, jakýsi „rychloprůřez“ padesáti lety zpěvákova života. Následuje vhled do „vztahu“ Státní bezpečnosti ke Karlu Krylovi z pera Terezy Pavlíčkové. Karel Kryl písničkář je
název textu hudebního publicisty Aleše Opekara a hodnocení „mistrova díla“ uzavírá pohled na jeho poezii v textu Prokletý poeta dokonalé formy autora Jana Petrička.
Kniha není vědeckou
publikací ani klasickým
životopisem, je ale dobrou
připomínkou „prcka
s kytarou“, co už tu dvacet
let citelně chybí.

OBSAH jednotlivých dílů – převzato ze stránek spoluautora pořadu Michala Stehlíka:

01. V roce 2014 si připomínáme kulatá výročí narození i odchodu výrazné osobnosti písničkáře a básníka Karla Kryla. V rámci pořadu Historie Plus jsme připravili s kolegy rozhlasový seriál „Fenomén KK“, který se vždy jednou měsíčně objeví na Českém rozhlase Plus. První díl se věnoval počátkům písničkáře, rodinnému prostředí, dobovému kontextu, zkrátka letům 1962 – 1967.

02. Druhý díl rozhlasového pořadu „Fenomén Karel Kryl“ se ohlíží za léty 1968 a 1969, kdy se z neznámého zpěváka stal symbol „protestsongu“, a to především v souvislosti s okupací Československa vojsky Varšavské smlouvy. Jak prožíval Karel Kryl tyto dva bouřlivé roky. Pohled na jeho tvorbu, snahu studovat na FAMU, cesty do zahraničí – to vše až k momentu žádosti o politický azyl v Německu.

03. Třetí díl pořadu „Fenomén Karel Kryl“ se věnuje období sedmdesátých let. Analyzuje jak posuny v tvorbě Karla Kryla, tak situaci v Československu i v exilu, do kterého Kryl odchází. Zmíněny jsou počátky ve Svobodné Evropě, kontakty s krajany i v dalších zemích a také vliv písní Karla Kryla, včetně zmínek o nich ve vyšetřovacích materiálech Státní bezpečnosti.

04. Čtvrtý díl našeho rozhlasového seriálu o osudech Karla Kryla se zaměřil na období 80. let 20. století. Karel Kryl se mnohem více než písničkářské tvorbě věnuje poezii, stává se kmenovým zaměstnancem Rádia Svobodná Evropa, aktivně navštěvuje exilové komunity po celém světě. Na konci 80. let se potkává ve Vídni s Jaromírem Nohavicou… A v roce 1989 zpívá hymnu na balkonu Václavského náměstí s Karlem Gottem. To je jen několik málo přelomových momentů z životních peripetií Karla Kryla v 80. letech.

05. Pátým dílem osudů Karla Kryla po roce 1989 jsme dokončili v seriálu „Fenomén KK“ chronologický pohled a chybí nám již jen závěrečné ohlédnutí a tak trochu průřezové zamyšlení. Dokončeno bude za měsíc a na podzim předpokládáme knížku, ve které se objeví některé zcela nové informace a fotografie.

06. Šestý díl rozhlasového seriálu „Fenomén Karel Kryl“ nahlédl na situaci po smrti písničkáře a básníka po roce 1994. Jak vlastně vznikl „Fenomén Karel Kryl“? Jak je možné, že si Karla Kryla přivlastňují názorově rozdílní interpreti? Dokážeme dnes pochopit jeho kritický tón z počátku 90. let? O tom všem je poslední díl seriálu.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

V přehledu chybí premiéra 2. dílu: 15.2.2014

OBSAH jednotlivých dílů – převzato ze stránek spoluautora pořadu Michala Stehlíka:
http://www.michalstehlik.cz/v-mediich

Rozhlasový seriál „Fenomén KK“
Český rozhlas Plus, Historie Plus, Ivana Denčevová, Michal Stehlík, Aleš Opekar,

01. V roce 2014 si připomínáme kulatá výročí narození i odchodu výrazné osobnosti písničkáře a básníka Karla Kryla. V rámci pořadu Historie Plus jsme připravili s kolegy rozhlasový seriál „Fenomén KK“, který se vždy jednou měsíčně objeví na Českém rozhlase Plus. První díl se věnoval počátkům písničkáře, rodinnému prostředí, dobovému kontextu, zkrátka letům 1962 – 1967.

02. Druhý díl rozhlasového pořadu „Fenomén Karel Kryl“ se ohlíží za léty 1968 a 1969, kdy se z neznámého zpěváka stal symbol „protestsongu“, a to především v souvislosti s okupací Československa vojsky Varšavské smlouvy. Jak prožíval Karel Kryl tyto dva bouřlivé roky. Pohled na jeho tvorbu, snahu studovat na FAMU, cesty do zahraničí – to vše až k momentu žádosti o politický azyl v Německu.

03. Třetí díl pořadu „Fenomén Karel Kryl“ se věnuje období sedmdesátých let. Analyzuje jak posuny v tvorbě Karla Kryla, tak situaci v Československu i v exilu, do kterého Kryl odchází. Zmíněny jsou počátky ve Svobodné Evropě, kontakty s krajany i v dalších zemích a také vliv písní Karla Kryla, včetně zmínek o nich ve vyšetřovacích materiálech Státní bezpečnosti.

04. Čtvrtý díl našeho rozhlasového seriálu o osudech Karla Kryla se zaměřil na období 80. let 20. století. Karel Kryl se mnohem více než písničkářské tvorbě věnuje poezii, stává se kmenovým zaměstnancem Rádia Svobodná Evropa, aktivně navštěvuje exilové komunity po celém světě. Na konci 80. let se potkává ve Vídni s Jaromírem Nohavicou… A v roce 1989 zpívá hymnu na balkonu Václavského náměstí s Karlem Gottem. To je jen několik málo přelomových momentů z životních peripetií Karla Kryla v 80. letech.

05. Pátým dílem osudů Karla Kryla po roce 1989 jsme dokončili v seriálu „Fenomén KK“ chronologický pohled a chybí nám již jen závěrečné ohlédnutí a tak trochu průřezové zamyšlení. Dokončeno bude za měsíc a na podzim předpokládáme knížku, ve které se objeví některé zcela nové informace a fotografie.

06. Šestý díl rozhlasového seriálu „Fenomén Karel Kryl“ nahlédl na situaci po smrti písničkáře a básníka po roce 1994. Jak vlastně vznikl „Fenomén Karel Kryl“? Jak je možné, že si Karla Kryla přivlastňují názorově rozdílní interpreti? Dokážeme dnes pochopit jeho kritický tón z počátku 90. let? O tom všem je poslední díl seriálu.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)