Čajovna – 2 x 101 knih – Nejlepší a nejvlivnější knihy pro děti a mládež (2014)

Hudba a styl nové generace. Hlavní téma: 2 x 101 knih – Nejlepší a nejvlivnější knihy pro děti a mládež. Připravila a uvádí Kateřina Rathouská.

Natočeno 2014. Premiéra 28. 1. 2014 (ČRo 3 Vltava, 19:00 h.; 60 min).

Lit.: (krs) (= Rathouská, Kateřina): 2 x 101 knih a ještě jedna navrch. In web ČRo 3 Vltava, leden 2014 (článek). – Cit.: V úterní Čajovně se zaměříme na literaturu. Hlavním tématem bude publikace 2 x 101 knih čili Nejlepší a nejvlivnější knihy pro děti a mládež (Albatros 2013), pod kterou je podepsán Pavel Mandys s kolektivem.

„Když rodič vejde se svým dítětem do knihkupectví nepřipraven, může tato návštěva namísto potěšení přinést frustraci,“ uvádí Mandys v předmluvě k části věnované nejmenším čtenářům. „Na první pohled je nabídka neobyčejně bohatá, ten pozornější však brzy odhalí, že je zaplavena odvozeninami, kýčem, vypočítavými útoky na dětské oči i prostým neumětelstvím. Jak vybrat tu správnou knihu, která děti nebude nudit a zároveň jim nezničí vkus?“

Proto vznikl zmíněný lexikon čtrnáctičlenného týmu. „Rodičům by mohl posloužit k tomu, aby se nespoléhali jen na staré zážitky z vlastní četby, a zorientovat je v současné či nedávné produkci. Neměl by přitom fungovat jen jako doporučení těch hodnotných, ale měl by poskytnout základní představu také o knihách, jejichž domácí i globální popularita je natolik velká, že se s nimi děti nemohou nesetkat.“

Druhá část pořadu nabídne posluchačům rozhovor s hercem a hudebníkem Janem Budařem, který vydal v Mladé frontě společně se svým dědou Antonínem Dočekalem Největší tajemství Leopolda Bumbáce a Pohádku z Pekla pod Sudem. Zatímco děd napsal svůj příběh ručně a sám si ho ilustroval, Budař použil iPad a obrázky pro něj vytvořil výtvarník David Fišer.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)