Strýček Váňa (1965)
Anton Pavlovič Čechov. Drama o smyslu lidského života. Přeložil Ladislav Fikar. Scénická hudba Petr Růžička. Dramaturg Karel Gissübel. Rozhlasová úprava a režie Josef Červinka.
Osoby a obsazení: vypravěč (Josef Červinka), Alexander Vladimirovič Serebrjakov, profesor na odpočinku (Vladimír Šmeral), Jelena Andrejevna, jeho žena (Jaroslava Adamová), Soňa, jeho dcera z prvního manželství (Marie Tomášová), Marie Vasiljevna Vojnická, matka profesorovy první ženy (Julie Charvátová), Ivan Petrovič Vojnický, její syn (Václav Voska), Michail Lvovič Astrov, lékař (Jiří Holý), Ilja Iljič Tělegin, zchudlý statkář (Antonín Zíb), Marina, stará chůva (Světla Amortová), čeledín (Artuš Kalous) a hlas hlídače (Artur Šviha).
Natočeno v roce 1965. Premiéra 26. 12. 1965 (Praha, 16:50 h.; 112 min.). Repríza 9. 1. 2016 (ČRo 3 Vltava, 14:00 h.); 5. 1. 2019 (ČRo 3 Vltava, 14:00 h.); 19. 3. 2023 (ČRo 3 Vltava, 15:00 h.) v cyklu Hra pro pamětníky.
Pozn.: Profesor chce respekt, jeho žena doktora, doktor vodku. Strýček Váňa nechce nic. A všude je plno lásky, snů a zmaru. Adaptace klasické tragikomedie. (anotace)
Lit.: anonym: Anton Pavlovič Čechov: Strýček Váňa. In web ČRo 3 Vltava, leden 2016 (článek). – Cit.: „Strýček Váňa“ – tak hezké oslovení a tak zpackaný život!
Děj hry se odehrává na ruském venkově, v prostředí ruské statkářské šlechty. Hlavním tématem je hledání smyslu života a konflikt mezi ideály a skutečným, každodenním životem. Postavy Čechovova dramatu jsou zklamané promarněnými životy a nevyužitými šancemi. Autor jako by nastavoval zrcadlo, v němž se odráží dávno vyprchané touhy, a zároveň ukazuje, do jaké míry je život determinován okolním prostředím.
Po knižním vydání Čechovových her uvedlo Strýčka Váňu několik venkovských divadel. Sám Čechov žádnou z těchto inscenací neviděl. Jedno představení však zhlédl jeho přítel, spisovatel Maxim Gorkij, který Čechovovi napsal, že stejně jako v Rackovi, i v této hře se „realismus zdvíhá do oduševnělého a hluboce promyšleného symbolu. Naslouchaje vaší hře, přemýšlel jsem o životě, přinesenému za oběť idolu, o vpádu krásy do nuzáckého života lidí i o mnohém jiném základním a důležitém“.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
vypravěč (Josef Červinka)