Hodina ve znamení tmy (1981)

Jan Tůma. Rozhlasová hra pro mládež. Imaginární rozhovor šedesátiletého muže s Marií Kudeříkovou. Hudba Miloš Štědroň, vokální a instrumentální soubor řídí autor. Hudební režie Jan Kulíšek. Zvuk Josef Daněk a Vlastimil Zetka. Záznam a střih Marie Stojanová. Dramaturgie Alena Šimůnková. Režie Jan Tůma.

Osoby a obsazení: Marie (Věra Zástěrová), autor (Lubor Tokoš), stařenka (Olga Hauková), matka (Drahomíra Hofmanová), otec (Leopold Franc), Julek (Aleš Jarý), Bob (Karel Janský), Ludvík (Erik Pardus), komisař (Josef Karlík), prokurátor (Jiří Tomek), dozorkyně (Jana Janovská), farář (Bohumil Slezáček), profesor (Pavel Kunert), ředitel (Oldřich Slavík), Ráček (Josef Haukvic), Klíma (Maxmilián Hornyš), strážmistr (Jiří Dufek), písařka (Olga Hegerová), dívky (Miriam Vránová, Marcela Pavlasová, Světlana Doležalová), malá Marie (Sylva Vespalcová), Josífek (Tomáš Kuchovský), doktor (Ivan Hojar). Dále účinkují Ludvík Randár, Pavel Tomanka, Jiří Hubička.

Nastudovalo Brno. Natočeno 10. 4. 1981 (studio 1, 14:00 – 18:00 h.; 65 min.). Premiéra 11. 7. 1981 (Vltava, 11:40 – 12:47 h.; 65 min.).

Text in: Dramatické umění 1/1982.

Text in: Tůma, Jan: Hodina ve znamení tmy. Plzeň, 1981, 43 s.

Pozn.: Hra se účastnila 4. ročníku festivalu původní české rozhlasové hry Plzeň 1981.

Lit.: Šrůtková, Zdeňka – Štěrbová, Alena. Z historie dramatického vysílání v Brně. In Pět dní z šedesáti let. Brno 1984. – Cit.: “ (…) Vyvrcholením jeho soustavné a dlouholeté práce byla dramaticko publicistická hra Hodina ve znamení tmy (1981), která byla oceněna na Prix Bohemia a publikována i tiskem jako příloha revue Dramatické umění (1982/1). Balada o Marušce Kudeříkové je typicky rozhlasový útvar, kompozičně je hra založena na imaginárním rozhovoru šedesátiletého muže – autora – s hlavní hrdinkou. Tůmovi se podařilo rozhlasově dramaticky vyjádřit Mariino vyzrávání, baladické sugestivnosti dosáhl využitím citací z jihomoravských lidových písní, které tematicky koresponduji s jednotlivými motivy hry. Stylizovaný jihomoravský folklór v profesionálně dokonalé interpretaci má v inscenaci významotvornou funkci a zároveň umocňuje estetickou působivost rozhlasové hry.“

Lit.: Hnilička, Přemysl: Panáčkův průvodce rozhlasovou hrou – Ta hranice času ve znamení tmy. In Týdeník Rozhlas 34/2018 (článek). – Také dostupné na Panáčkovi.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)