Zázrak (2008)
Christian Lollike. Překlad Robert Novotný. Hudba a zvukový design Michal Rataj. Dramaturg Martin Velíšek. Režie Aleš Vrzák.
Osoby a obsazení: hlas A (Lukáš Hlavica), hlas B (Igor Bareš), hlas C (Tatiana Vilhelmová), hlas D (Vanda Hybnerová), žena XY (Marika Procházková), mladá žena Q (Tereza Rumlová), dítě Z (Johana Sládková), muž WM (Hynek Čermák), hlas (Dana Černá), hlas (Petr Lněnička) a hlas v angličtině (Dominik Jůn).
Natočeno v roce 2008. Premiéra 17. 6. 2008 (50min.).
Lit.: {Velíšek, Martin}: Zázrak. In web ČRo, červen 2008 (anotace). – Cit.: Jako odrazový můstek pro svou hru zvolil dánský autor Christian Lollike slavný výrok Karlheinze Stockhausena o útoku na World Trade Center ze dne 11. září 2001 jako o největší umělecké události. Od této provokující sentence rozvijí čtyři postavy hry mystifikaci o natáčení pořadu pro imigranty. Vždy znovu a znovu se odchylují od zadání a v diskusi, která přerůstá do nejrůznějších situací, se vrací k základnímu tématu – co všechno je dnes člověk schopen udělat pro to, aby upoutal pozornost a naopak co vnímáme v dnešním světě jako zásadní a opravdové. A to jak ve smyslu politickém, společenském, tak v umění. Premiéru hry, která získala hlavní na berlínském festivalu Prix Europa v roce 2006, nastudoval Aleš Vrzák. Hrají Ťáňa Vilhelmová, Vanda Hybnerová, Igor Bareš a Lukáš Hlavica.
Christian Lollike (*1973) je mladý dánský dramatik. Ve svých formálně i obsahově provokativních hrách se zabývá politickými a morálními problémy současného západního světa. Hra Zázrak (původní název Undervaerket – „The re-mohammed -tv show“) měla premiéru v dánském rozhlase v roce 2005. Ve stejném roce měla premiéru i její divadelní verze v Odsherred Theatre. Později byla inscenována v Bergenu, Divadle Maxima Gorkého v Berlíně. Chystají se její inscenace v Stuttgartu. Chystají se inscenace v Melborne a v Londýně.
Karlheinz Stockhausen (22. srpna 1928 – 5.prosince 2007) německý hudební skladatel, jeden z nejvýznamnějších novátorů a současně kontroverzních osobností hudby 20.století, proslavený především svými experimenty v rámci elektronické hudby a systémem „kontrolované náhody“ v serialistické kompozici.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku