Bylina o skonu inspektora Držiče (1967)

Příběh ze života českého kriminalisty VMSZB Jana Šmidry, tentokrát ovšem z břehů věčně modrého Jadranu. Dle policejních archívů bukovských i města Podjadranice volně, leč historicky věrně zpracovali Miroslav Honzík a Ilja Kučera. Hudební spolupráce Radislav Nikodém. Hlavní dramaturg Vladimír Rohlena. Dramaturg Ilja Kučera.
Režie Jiří Hesoun.

Osoby a obsazení: vypravěč (Milan Mach), Jan Šmidra (František Filipovský), Ludwig Krankhopl (Luděk Kopřiva), Stojan Jakotič Držič (???). Dále účinkují Karel Fořt, Václav Trégl, Antonín Zíb, Svatopluk Skládal, Vladimír Hrubý, Josef Beyvl a Artur Šviha.

Natočeno 1967. Premiéra 16. 12. 1967 (Praha, 21:25 – 22:00 h.; 32 min.) v cyklu Co s načatým večerem.

Pozn.: Komediální příběh o tom, jak lidožravý žralok žere na Jadranu české učitelky a vyšetřování tohoto případu „inteligentním“inspektorem Janem Šmidrou. Nahrávka pochází někdy kolem roku 1968. Tento záznam nahrával někdy kolem roku 1968-1969 z rádia můj taťka na dnes již prastarý cívkový magnetofon Tesla B41. Pokud vím, tak v programu vysílání v rádiu od té doby pravděpodobně nebyla i když se jedná o nádherný příběh. Inspektor Jan Šmidra totiž představoval poměrně natvrdlého policistu a dělat si legraci z policie bylo v rozporu z tehdejší politickou ideologií. Jedná se o roztomilou komedii. Až pojedete někdy do Chorvatska k Jadranu, vezměte sebou svoji učitelku! Název „Příběhy ze života VMSZB (Vrchního Městského Strážníka Z Bukovska) Jana Šmidry“ je správně tak na 70%. Prý tam určitě bylo v názvu obsažené VMSZB tedy zkratka „Vrchní Městský Strážník Z Bukovska“, ale přesný název se již těžko dozvíme. Nahrávka se však z rozhlasu buď ztratila, byla zničena, nebo je zahrabána někde hluboko v archivech českého rozhlasu a zkrátka se na ní zapomnělo, z rádia ji neuslyšíte. (PoseidonCZ)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)