Pavol Rankov. Rozhlasová hra. Dramaturgie Peter Pavlac. Zvuk Ľubica Olšovská. Hudební dramaturgie Ludmila Hodulíková. Produkce Silvia Lukáčová. Režie Kamil Žiška.
Účinkují Kristína Turjanová, Přemysl Boublík, Matúš Kvietik, Peter Oszlík, Dominika Žiaranová, Juraj Predmerský, Dušan Kaprálik, Laco Kerata, Ladislav Konrád, Dušan Vaňo a Miroslav Trnavský.
Připravil Slovenský rozhlas v roce 2016 (78 min.). Premiéra 18. 10. 2016 (SRo 3 Rádio Devín). Repríza 28. 8. 2018 (Rádio Devín, 20:00 h).
Pozn.: Pečať kvality v soutěži Týždeň rozhlasovej hry 2017 (25. 9. – 1. 10. 2017).
Lit.: anonym: Poznáme víťazov Týždňa rozhlasovej hry 2017. In web RTVS, 3. 10. 2017 (článek). – Cit.: Slávnostným vyhlásením výsledkov súťaže TRH 2017 – Týždeň rozhlasovej hry sa ukončil ďalší ročník prezentácie rozhlasovej umeleckej tvorby.
V Malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu sa v utorok 3. októbra stretli milovníci umeleckého slova, tvorcovia rozhlasových hier a poslucháči, aby si vypočuli verdikt odbornej poroty, ktorá rozhodla o udelení piatich Pečatí kvality – bez určenia poradia. Zo 44 rozhlasových hier, ktoré vznikli v umeleckých réžiách Slovenského rozhlasu, ju získali:
Uršula Kovalyk: Tetula,
Michal Ditte: Terra granus – Zem pri Hrone,
Pavol Rankov: Stalo sa 1. septembra (alebo inokedy),
N.V. Gogoľ: Revízor
Luigi Pirandello: Šesť postáv hľadá autora.
Diplomy ich tvorcom odovzdal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. „Veľmi sa teším, že aj v týchto zrýchlených časoch venuje RTVS systematickú pozornosť rozvoju a pestovaniu kráľovského rozhlasového žánru – rozhlasovej hre. Naďalej tak rozvíjame dlhoročnú tradíciu imaginatívneho myslenia v súvislostiach,“ poznamenal.
Porotu, podľa jej členky a šéfdramaturgičky Rádia Devín Evy Reiselovej, zaujali viaceré individuálne výkony aj v hrách, ktoré sa nedostali do prvej päťky, a preto tiež udelila individuálne ocenenia. Individuálne Pečate kvality dostali Michaela Zakuťanská za autorskú interpretáciu témy v adaptácii románu Miguela de Cervantesa Don Quijotte, Peter Pavlac za vytvorenie platformy pre mladých začínajúcich autorov v projekte Fórum mladých autorov, Matúš Wiedermann za originálny prístup k dramaturgii rozhlasových hier, Kveta Stražanová za herecký výkon v rozhlasovej hre Pauly Sabolovej Jelinekovej Ruská posteľ a Michal Žiška za réžiu rozhlasovej hry Stalo sa 1. septembra. Úplnou novinkou bolo udelenie statusu Rezidenčného autora, s ktorým RTVS uzavrie zmluvu na napísanie rozhlasovej hry pre rok 2019. Tento status získala spisovateľka Uršula Kovalyk.
„Uspel sociálny motív, téma domova a identity, stretnutie veľkých dejín s malými, protikorupčná ruská klasika aj kultová hra o svete divadla a postáv. Je pre nás satisfakciou, že sme v našej dramaturgii vyhmatali živé inšpirujúce témy, ktoré rovnomerne oslovujú kritiku i poslucháčov,“ zhodnotila aktuálny ročník TRH-u 2017 vedúca Odboru vlastnej tvorby Zuzana Belková.
Riaditeľ Sekcie rozhlasových programových služieb Vincent Štofaník poukázal na to, že počet rozhlasových hier z roka na rok stúpa. Na budúci rok by ich rozhlasová zložka RTVS mala vytvoriť okolo 30. „Čo znamená ďalší posun a verím, že aj zvýšenie poslucháčskeho záujmu o žáner, ktorý má prívlastok – kráľovský,“ dodal.
Lit.: anonym: Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy). In web Archiv Extra RTVS, 18. 10. 2016 (článek+ nahrávka k poslechu). – Cit.: Ďalšie z „okien do dejín“ Slovenska, v ktorých samotné dejiny hrajú rolu ako tie, čo zásadným spôsobom ovplyvňujú životy bežných ľudí, rozbíjajú očakávania, nútia k zaujatiu postojov, menia charaktery, či skôr testujú ich silu v zásadných historických momentoch. V románe Pavla Rankova (a jeho rozhlasovej verzii) však dejiny preverujú to najosobnejšie – lásku troch priateľov k jednej žene, zároveň silu ich celoživotného priateľstva.
Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy) je prerozprávaním pomerne širokej a dramatickej historickej epochy Slovenska. Začíname tesne pred II. svetovou vojnou v roku 1938 a končíme známymi udalosťami augusta roku 1968. Príbeh našej krajiny však v tomto diele nie je žiadnou monumentálnou historickou freskou, ale veľmi osobným a intímnym príbehom troch kamarátov a ich celoživotnej lásky (Petra, Jána a Gabriela a Márie) pochádzajúcich z Levíc. Z regiónu, v ktorom každý dejinný zvrat ovplyvnil zmenu mena či národnosti obyvateľov bez toho, aby sa pohli z miesta. Peter je pôvodom Maďar, Ján Čech a Gabriel nezaprie svoju príslušnosť k židovskej komunite. Každá historická katastrofa, rovnako ako jej naviazanosť na národnosť či vierovyznanie, tak v toku dejín doslova testujú ich priateľstvo. V jednom boji sa však stretávajú a nikdy neprestávajú byť rivalmi. Títo traja sa totiž 1. septembra 1938 stretnú na levickom kúpalisku, aby súťažili o lásku krásnej Márie. Ich „boj“ o jej lásku tak potom pokračuje ďalších tridsať rokov. Tak ako boj Slovenska o definovanie vlastnej identity na mape Európy.
PAVOL RANKOV (1964), je oceňovaným autorom próz S odstupom času, My a Oni/Oni a My, V tesnej blízkosti, Matky, či Na druhej strane. Jeho román Stalo sa prvého septembra /2008 a 2011/ okamžite po svojom vydaní vyvolal pozitívne ohlasy nie len u kritiky, ale aj u čitateľov a získal významné európske literárne ocenenie – European Union Prize for Literature za rok 2009. (anotace SRo)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku