Fuente Ovejuna (1976)
Lope de Vega. Rozhlasová úprava a režie Jan Berger. Hudbu složil a řídí Petr Mandel. Dramaturg Josef Řeřicha.
Osoby a obsazení: Fernan Gomez, komtur řádu calatravského (Martin Růžek), Estéban, starosta obce (Josef Patočka), Laurencia, jeho dcera (Gabriela Vránová), Juan zvaný Ryšavec, radní (Miloš Nedbal), Frondoso, jeho syn (Petr Štěpánek), Pascuala (Jana Preissová), Jacinta (Klára Jerneková), Mengo (Jan Faltýnek), Barrildo (Miroslav Moravec), Alonso, druhý radní (Karel Máj), Flores, komturův sluha (František Hanus), Ortuňo, komturův sluha (Svatopluk Skládal), kastilský král (Svatopluk Beneš), soudce (Karel Hlušička), Lazarillo, malý chlapec (Sylva Sequensová), kat (Bohuslav Kupšovský), Cimbranos (Bohumil Křížek). Dále účinkují Miloslav Mejzlík, Miroslav Livora, Vladimír Čech I., Jan Hanžlík, Vladimír Lebeda, Jan Waldmann, Miroslav Grác, Milan Pěkný, Karel Heřmánek, Petr Svoboda, Karel Kvarda, Hana Packertová, Kateřina Lírová, Daniela Bartáková, Věra Laňková, Milena Vildová, Eva Brožková, Blanka Lormanová, Lorna Vančurová, Lucie Němečková a Jindra Kvardová.
Natočeno v roce 1976 (56 min.). Repríza 28. 12. 1977 (Praha, 19:15 h.). Obnovená premiéra 27. 11. 2022 (ČRo 3 Vltava, 15:00 h.) v cyklu Hra pro pamětníky.
Vydal KTN před rokem 1998 (1 MC).
Pozn.: Také uváděno pod přeloženým názvem Ovčí pramen. – Lope de Vega čerpá ze skutečných událostí, které se odehrály v r. 1476 – snaha o sjednocení Španělska. Jedná se o tříaktovou veršovanou divadelní hru s prvky jak tragickými, tak komickými (tzv. španělská komedie). Dílo dostalo název podle svobodné vesnice, která se vzbouří, protože komtur Goméz, představitel rytířského řádu, neuznává svobodná práva vesničanů, pronásleduje její obyvatele a znásilňuje ženy sedláků. Proto je zabit. Král vyšle do vsi soudce dona Rodriga, aby vraha potrestal. Obyvatelé se však na soud připraví. Na otázku, kdo je vrahem, zazní společná odpověď: „My, Fuente Ovejuna!“ Autor vyzdvihuje kolektivitu, čest a morálku vesničanů, zdůrazňuje právo na lidskou důstojnost. Jednota vesničanů tak zmaří vykonání trestu.
Lit.: Venclová, Renata: Lope de Vega: Fuente Ovejuna. Nadčasové španělské drama o vzpouře proti tyranii a bezpráví. In web ČRo 3 Vltava, 27. listopad 2022 (článek). – Cit.: Před 460 lety, 25. listopadu 1462, se narodil španělský renesanční dramatik Lope de Vega. Jeho dílo na Vltavě připomínáme obnovenou premiérou inscenace režiséra Jana Bergra z roku 1976. (…)
Lope de Vega (celým jménem Lope Félix de Vega Carpio) patřil k nejplodnějším autorům všech dob. Je mu přisuzováno autorství přibližně 2000 divadelních her, on sám se prý přihlásil k počtu 1800, do dnešních dnů se zachovalo asi 500 textů. Pro své rozsáhlé dílo mohl čerpat z pohnutého života vojáka i vyhnance, známá jsou i jeho četná milostná dobrodružství, z nichž se na sklonku svého života kál.
Vytvořil typické španělské národní drama své doby. Odmítal příkré dělení na tragédie a komedie, naopak často uplatnil v jedné hře prvky jak komické, tak tragické. Ani pravidlo tří jednot pro sebe nepokládal za závazné, důležitější pro něj byla zajímavá zápletka a dynamický děj. Psal dramata náboženská, mystická, mravoučná, milostná, často hledal náměty i ve španělské historii.
To je také případ jedné z jeho nejznámějších her Fuente Ovejuna (Ovčí pramen), ve které vycházel ze skutečné selské rebelie z roku 1476. V dramatu se vzbouří vesničané proti tyranskému komturovi, který pošlapává jejich práva a čest. Následnému vyšetřování se pak obec rozhodně čelit společně, aby uchránila viníka hrdelního trestu.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku