Americká tragédie 1/2 (1986, 2022)

Mluvené slovo Theodore Dreiser: Americká tragedieTheodore Dreiser. Překlad Zdeněk Urbánek. Dramatizace Jan Strejček. Verše Langston Hughes, přeložil Jiří Valja. Hudbu složil a řídí Vladimír Popelka. Zvuk Jitka Borkovcová. Záznam a střih Miroslava Čápová. Zvuková spolupráce Radislav Nikodém. Hudební spolupráce Petr Podlešák a Blanka Basařová. Režisér hudby Petr Kaňka. Asistentka režie Lidmila Čáslavská. Dramaturg Pavel Minks. Režie Jiří Horčička.

Osoby a obsazení: Clydův průvodce (Viktor Preiss), Clyde Griffiths (Svatopluk Skopal), Roberta Aldenová (Helena Friedrichová), Sondra Finchleyová (Jarmila Švehlová), Samuel Griffiths (Rudolf Hrušínský I.), paní Griffithsová (Jiřina Petrovická), Gilbert Griffiths (Pavel Soukup), Bella Griffithsová (Milena Steinmasslová), Squires (Oldřich Janovský), poslíček (Marcel Rošetzký), Whiggam (Bohumil Švarc), Kemerer (Zdeněk Ornest), lékař (Petr Pelzer), hostinský (Oldřich Vlach), Mason, prokurátor (Eduard Cupák), Belknap, obhájce (Miroslav Moravec), Jephson, obhájce (Vladimír Brabec), matka (Blanka Bohdanová), Esta, sestra Clydova (Soňa Dvořáková), Bertina, přítelkyně Sondry (Jana Špaňurová), Stuart (Aleš Procházka), hlas v telefonu (Ladislav Kazda), soudce (Jan Teplý) a Zilla, zapisovatelka (Karolina Fridecká). Spoluúčinkuje sbor DAMU.

Natočeno v roce 1986 (celkem 120 min). Vydal Radioservis, leden 2022 (1 CD MP3, CR.ES.2013.563).

1. díl – Láska a smrt (61 min.). – 2. díl – Vina a trest (58 min.).

Repríza 1. dílu 13. 10. 2007 (ČRo 3 Vltava); 2. dílu 18. 9. 2011 (ČRo 3 Vltava, 10:30 h.);  20. 2. 2016 (ČRo 3 Vltava, 14:00 h.); 1. dílu 28. 3. 2021 (ČRo 3 Vltava, 11:30 h.); 2 dílu 4. 4. 2021 (ČRo 3 Vltava, 11:00 h.).

Lit.: Venclová, Renata: Americká tragédie (1/2). In web ČRo, září 2011 (anotace + ukázka). – Cit.: Hlavním hrdinou slavného románu Americká tragédie je mladík Clyde Griffiths, který své kariéře obětuje svou první lásku a rozhodne se ke zločinu. Nakonec se stává sám obětí soudní mašinérie.

Prozaické dílo amerického spisovatele Theodora Dreisera (1871-1945) ovlivnilo studium sociologie a novinářské začátky. V dobovém tisku také našel námět pro svůj dvoudílný román Americká tragédie, který vydal v roce 1925. Seznámil se s případem Chestera Gilleta, který utopil svou přítelkyni Grácii Brownovou, byl souzen pro vraždu a popraven. Za své novinářské praxe si Theodore Dreiser všiml shodných okolností hned v několika amerických trestních případech, ve kterých se ctižádostivý mladý muž zbavil obtížné milenky, která mu ztěžovala cestu k úspěchu. Jako člen komunistické strany se zájmem o sociální politiku dával Dreiser vedle individuálního morálního selhání pachatelů vinu celé americké společnosti, která nade vše cenila úspěch, ať byl dosažen jakkoliv.

Hlavní hrdina Americké tragédie Clyde Griffiths se chce vyšvihnout z nepříznivých rodinných poměrů, je synem chudého pouličního kazatele. Uchází se o místo v továrně svého bohatého strýce, kde se seznámí s mladou dívkou Robertou Allenovou. Zamiluje se do ní, zanedlouho čekají dítě, mezitím však Clyde vycítí příležitost oženit se s bohatou milionářskou dcerou Sandrou Finchleyovou. Možnosti povznést se definitivně nad poměry, ze kterých vzešel, nedokáže Clyde odolat. Zbaví se těhotné milenky, počíná si však velmi neobratně, brzy je odhalen, souzen a popraven.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)