Čas lvů (1981)
Arno Kraus. Životopisná rozhlasová hra o konci života mořeplavce Jamese Cooka. Dramatizace Helena Drahanská. Režie Gustav Heverle.
Účinkují Naďa Konvalinková a další.
Natočeno 1981. Ukázka ke stažení zde.
Pozn.: Dobrodružná hra pro děti o konci života mořeplavce Jamese Cooka, odehrávající se na pozadí vzpoury mužů na lodi Bounty.
Pozn.: James Cook se narodil roku 1728 jako syn zemědělce v Yorkshiru. Několik let pracoval u otce na farmě. V sedmnácti letech odešel na moře, kde poté strávil většinu života. Navigaci se učil v mělkých vodách východoanglického pobřeží. Roku 1755 vstoupil jako dobrovolník do řad královského námořnictva. Rozvážný a šikovný Skot získal brzy důstojnickou hodnost. V roce 1768 byl postaven do čela výpravy, která měla vést do Tichomoří. Jeho loď byla vybavena laboratoří s nejmodernějšími přístroji. Spolu s ním se na lodi plavili přírodovědec Joseph Blanks, astronom Charles Green a kreslíři a malíři Buchan a Parkinson, kteří byly vysláni Královskou společností. Jeho loď Endeavour opustila Plymouth koncem srpna 1768. V dubnu 1769 zakotvil Cook na Tahiti. Během šesti měsíců zmapoval celé pobřeží Nového Zélandu. K návratu si nevybral známou a zmapovanou trasu přes Východní Indii, ale vydal se západ k zcela neznámému východnímu pobřeží Nového Holandska. Teprve počátkem srpna vyplul Cook k severu. Do Anglie se Endeavour vrátila po čtyřech letech – v červnu 1772. Téhož roku vyplul na svou druhou plavbu. Na této výpravě měl k dispozici již dvě lodě – Resolution a Adventure. Objevil řadu ostrovů například: Nové Hebridy, Novou Kaledonii, Jižní Georgii a Jižní Sandwichovy ostrovy. Poprvé v historii pronikl za jižní polární kruh. Po návratu byl Cook povýšen na kapitána a obdržel nejvyšší ocenění Královské společnosti. Roku 1776 se Cook vydal na třetí, zároveň svou poslední cestu. Plul kolem mysu Dobré naděje, Nového Zélandu a navštívil opět Tahiti a poté, cestou k americkým břehům objevil Havajské ostrovy. 14. února roku 1779 ho stihla tragická smrt – byl zabit v boji s domorodci. (anotace)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku