Hra pro milující (1996)

Johann Wolfgang  Goethe. Překlad, transkripce a rozhlasová úprava Jaroslav Vostrý. Dramaturgie Jarmila Konrádová. Režie Hana Kofránková.

Osoby a obsazení: Fernando (Petr Štěpánek), Stella (Hana Maciuchová), Cecilie Sommerová (Jana Andresíková), Lucie, její dcera (Iveta Dušková), Správce (Václav Postránecký), Poštmistrová (Zuzana Fišárková), Vilém, sluha (Miloš Rozhoň) a Fernandův sluha (Petr Klíma).

Natočeno 1996 (67 min.). Repríza 31. 8. 2019 (ČRo 3 Vltava, 14:00 h.) v cyklu Rozhlasové jeviště.

Lit.: Venclová, Renata: Johann Wolfgang von Goethe: Hra pro milující. In web ČRo 3 Vltava, 31. srpen 2019 (článek). – Cit.: Jak dlouho vydrží sesterské soužití dvou žen, které si navzájem chtějí dopřát štěstí po boku milovaného a nerozhodného muže? Platí pro výjimečné osobnosti v otázce lásky jiná pravidla než pro ostatní? Hra pro milující v hlavních rolích s Hanou Maciuchovou, Janou Andresíkovou a Petrem Štěpánkem. (…)

Divadelní hru Stella napsal Goethe několik let po Utrpení mladého Werthera a stejně jako v tomto románu se i ve Stelle zrcadlí některé peripetie básníkova vlastního milostného života. Podobně jako Fernando, hlavní hrdina hry, se ani velký básník Johann Wolfgang Goethe nedokázal dlouhodobě vázat na jedinou ženu a vůči ostatním zůstat chladný. Často si nacházel k hlavnímu předmětu své touhy ještě další milou „vedlejší bytost“ a odmítal se nechat spoutat měšťanskými konvencemi. Do podobné situace postavil ve svém dramatu Fernanda, který nedokáže rozhodnout, jestli je větší cit, který ho poutá k manželce a dceři, nebo láska k nezištně milující Stelle.

Goethe ovšem ve své hře nechce reformovat manželství ani hlásat právo na volnou lásku. Jde mu o to zachytit často v introspektivních monolozích postav překypující milostné city, pro které neplatí žádné hranice. Ale jak dlouho mohou trvat dostihy v ušlechtilosti, ve kterých se předhánějí Fernandova manželka Cecilie a milenka Stella? Jak dlouho vydrží sesterské soužití dvou žen, které si navzájem chtějí dopřát štěstí po boku milovaného a nerozhodného muže? Platí pro výjimečné osobnosti v otázce lásky jiná pravidla než pro ostatní?

Zajímavostí milostného trojúhelníku Hry pro milující je, že citovým poryvům tu nepodléhají mladí hrdinové, jako je tomu například ve Wertherovi, ale generace rodičů už dospělých dětí. A jen pramálo pochopení pro takové soužití projevuje dcera Cecílie a Fernanda, Lucie, která v příběhu působí nejdospěleji.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)