Koncert v oranžérii (2003)
Eric Westphal. Hra o smyčcovém kvartetu a o tom, jak se zkouší Mozart. Překlad a rozhlasová úprava Michal Lázňovský. Použitá hudba Wolfgang Amadeus Mozart (Smyčcový kvartet č. 17 B dur K 458 „Lovecký“), hrají František Jelínek (viola), Aleš Ulrich (housle), Anna Veverková (housle) a Jan Žďánský (violoncello). Dramaturg Hynek Pekárek. Režie Markéta Jahodová.
Osoby a obsazení: První houslista (Viktor Preiss), Druhý houslista (Jiří Štěpnička), Violista (Jiří Lábus), Cellista (František Němec) a Tajemník (Lukáš Hlavica).
Natočeno v roce 2003. (54min.) Repríza 30. 12. 2007 (ČRo 2 Praha, 20:00 h); 23. 10. 2014 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.); 8. 11. 2015 (ČRo 2 Praha, 20:00 h); 23. 11. 2019 (ČRo 2 Praha, 13:04 h.) v cyklu Hra na sobotu; 12. 2. 2022 (ČRo 2 Praha, 13:04 h.) v cyklu Hra na sobotu.
Vydal Radioservis v roce 2005 (CD, CR0325-2-801).
Pozn.: Součástí CD je skladba – Wolfgang Amadeus Mozart: Smyčcový kvartet č. 17 B dur K 458 „Lovecký“.
Alternativní název: Koncert v oranžerii.
Lit.: anonym: Eric Westphal: Koncert v oranžérii. In web ČRo 2 Praha, listopad 2015 (anotace). – Cit.: Zkouška smyčcového kvarteta jako komedie. Čtveřice povahově odlišných mužů při ní řeší interpretační problémy, ale i malicherné lidské spory. Viktor Preiss (první housle), Jiří Štěpnička (druhé housle), Jiří Lábus (viola) a František Němec (violoncello).
Ve svých výstupech propojených Mozartovou hudbou hudebníci znovu prožívají touhy a zklamání umělců, kteří nikdy nestanou na výsluní popularity. Ve hře zaznívá hudba Wolfganga Amadea Mozarta v interpretaci Františka Jelínka (viola), Aleše Ulricha (housle), Anny Veverkové (housle) a Jana Žďánského (violoncello).
Lit.: anonym: Eric Westphal: Koncert v oranžérii. In web ČRo 3 Vltava, říjen 2014 (článek). – Cit.: Erik Westphal se narodil v roce 1929 v Montpellier ve Francii. Jako dramatik debutoval v rozhlase. Jeho první hry La Courtisane de Genes (1963) a Temps de payer (1968) uvedla veřejnoprávní stanice France Cultur. Za svůj první román obdržel v roce 1968 prestižní cenu le Prix Vaillant Couturier.
Na jeviště divadel vstoupil napoprvé v roce 1971 a hned s velikým úspěchem, hra Toi et tes nuages získala cenu Le Prix des U a v následujících dvou letech byla přeložena do 15 jazyků. V roce 1977 se Westphal prosadil i v Hollywoodu scénářem k filmu The Mafu cage.
Dnes je mezinárodně uznávaným dramatikem, který dokáže napsat vážný příběh stejně jako dobrou komedii. Sám svůj autorský rukopis charakterizuje jako „směs smíchu, vážnosti a něhy“.
Hra Koncert v oranžérii mělapremiéru v roce 1972 v rámci festivalu Marais. Hořká komedie o čtveřici muzikantů, kteří zkoušejí Mozartův Lovecký kvartet, se točí kolem odvěkého tématu rivality a touhy po velkém úspěchu v uměleckém světě. Hra je zajímavá osobitým pojetím „hudební komedie“, a snad by se dala charakterizovat i jako „hudební interludium“. Bývá totiž často uváděna s bezprostředně následujícím koncertním provedením Mozartova Loveckého kvartetu.
Lit.: anonym: Rozhlasová hra: Eric Westphal: Koncert v oranžerii – 30.12. In web ČRo 2 Praha, prosinec 2007 (anotace). – Cit.: Jak vypadá zkouška velkého orchestru, to znají díky populárním filmům s Leonardem Bernsteinem nebo Václavem Neumannem i hudební laici. Jak ale může vypadat zkouška smyčcového kvarteta? Do zákulisí světa hudby a hudebníků nám umožní nahlédnout hra Koncert v oranžérii. Zkoušku smyčcového kvarteta pojal francouzský dramatik Eric Westphall jako komickou situaci, v níž čtveřice povahově odlišných mužů řeší nejen interpretační problémy, ale i malicherné lidské spory. Ve svých výstupech propojených Mozartovou hudbou hudebníci znovu prožívají touhy a zklamání umělců, kteří nikdy nestanou na výsluní popularity.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku