Pech pod střechou (2009)
Pavel Kohout. Smutná komedie o milencích středního věku, do jejichž schůzky zasáhnou tajné služby. Rozhlasová úprava Jelena Mašínová. Dramaturg Hynek Pekárek. Režie Ivan Chrz.
Osoby a obsazení: Pech (Miroslav Táborský), Marie (Barbora Hrzánová), muž (Václav Postránecký), ohlášení (Hana Kofránková) a ??? (Ivan Řezáč).
Natočeno 2009. Premiéra 11. 6. 2009 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.; 50 min.). Repríza 19. 6. 2014 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.); 26. 7. 2022 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.) v cyklu Večerní drama k narozeninám Pavla Kohouta; 19. 11. 2023 (ČRo 2 Praha, 20:00 h.) v cyklu Hra na neděli k výročí 17. listopadu 1989.
Lit.: Pekárek, Hynek: Pavel Kohout – Pech pod střechou. In web ČRo, červen 2009 (anotace). – Cit.: Smutnými hrdiny jednoaktové komedie Pavla Kohouta a Jeleny Mašínové Pech pod střechou jsou nesmělí milenci středního věku. Když se konečně odhodlají sejít se v soukromí bytu, netuší, že místo naplnění milostné touhy je čeká střet s podivnými muži z tajných služeb. Hru v režii Ivana Chrze vysílá Český rozhlas 3 – Vltava ve čtvrtek 11. června ve 20.00 hodin. V podobenství o aroganci moci, před kterou si nemůžeme být jisti ani ve svobodných demokratických systémech, uslyšíte v hlavních rolích Miroslava Táborského, Barboru Hrzánovou, Václava Postráneckého a Ivana Řezáče.
Život v tichém domě
Trilogii divadelních jednoaktovek s názvem odkazujícím k povídkám Jana Nerudy napsal Pavel Kohout, již jako normalizačním režimem proskribovaný autor v letech 1970 a 1973. Své malé hrdiny, nevýznamné občany podléhající střetu s arogantní mocí postavil do absurdních situací, ale zanechal jim psychologickou pravděpodobnost i realistické chování. Hry se tak staly obrazem doby, kterou vedle Kohouta prožívali denně obyvatelé Československa v konfrontaci s každodenní ubíjející realitou normalizačních poměrů. To nejméně snesitelné nebyly prázdné obchody, cenzurovaný tisk a nesvoboda pohybu. To nejhorší byla bezostyšnost a agresivita, s jakou komunisté každou chvíli přistupovali k neprivilegovaným občanům. Všudypřítomná buzerace (výstižnější slovo v češtině opravdu nenajdete) na ulici, úřadech, školách i v zaměstnání. Moc, která vám strčila svůj ohyzdný čmuchalský nos do kuchyně i ložnice, a ještě s nechutnou soudružskou bodrostí.
Kohoutovy aktovky při vší komediálnosti a nadsázce tento stav, či lépe pocit z něho, vyjadřují velmi přesně. Pro dramaturgii však dnes vzniká důležitá otázka, zda mohou ještě něco říci dnešnímu divákovi. Autor sám si byl tohoto úskalí vědom a první z aktovek Válka ve třetím poschodí přepsal tak, aby se odehrávala v kulisách dnešního postkomunistického světa. Aktovku uváděl v rámci autorského čtení v Rakousku a podle svých vlastních slov byl překvapen jejím ohlasem u publika, které nemělo vlastní zkušenost s totalitním režimem. Zásahy do soukromí, manipulace veřejného mínění, ozbrojené konflikty, úřední zvůle, to všechno však jsou negativní projevy lidské společnosti důvěrně známé i občanům žijícím v demokratických systémech. Kohoutův tichý dům, v němž žijí hrdinové třech aktovek může tak stát i dnes kdekoli v Praze, stejně jako ve Vídni nebo v Paříži.
I proto jsme se po dohodě s autorem rozhodli postavit imaginární tichý dům v rozhlasovém pražském rozhlasovém studiu a postupně vdechnout život všem jeho třem příběhům. Jako první uslyšíte ve čtvrtek 4. června ve 20.00 hodin Válku ve třetím poschodí, příběh, v němž manželská dvojice čelí vojenským manévrům ve své ložnici. Režisér Ivan Chrz ho natočil s herci Danou Kolářovou, Viktorem Preissem a Jiřím Ornestem v hlavních rolích..
Další dvě aktovky: Pech pod střechou a Požár v suterénu, které stejně jako první pro rozhlas spolu s autorem upravila Jelena Mašínová, uslyšíte 11. a 18. června, ve stejném čase na vlnách Českého rozhlasu 3 – Vltava.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku