Жан-Кристоф (Jan Kryštof – Dětská léta, 1957)
Romain Rolland. Rozhlasová hra – dramatizace 1. dílu románu (Úsvit, Jitro a Jinoch). Rozhlasová dramatizace S. Boromazov. Hudba V. Rubin, hraje Symfonický orchestr po vedením F. Mansurova. Režie N. Aleksandrovič.
Osoby a obsazení : Jan-Kryštof (M. Korabelnikova), dědeček (A. Papanov), Melchior (G. Abrikosov), Kryštofova matka (N. Koratajeva), Gotfrid (V. Nikulin), vážná dama (A. Gunčenko), hlas autorův (L. Kruglyj), v epizodách herci moskevských divadel.
Natočeno v roce 1957. Vydalo nakladatelství Melodija v roce 19?? (73 min.).
Pozn.: Jde o nejvýznamnější dílo francouzského spisovatele a nositele Nobelovy ceny za literaturu z roku 1915 Romaina Rollanda.
Jedná se o románový cyklus (tzv. román-řeka), koncipovaný jako symfonie, který podává na osudech geniálního hudebního skladatele německého původu Kraffta (jeho postava byla pravděpodobně inspirována Ludwigem van Beethovenem) a na jeho uměleckém růstu, utvářeném pobytem v Paříži, Švýcarsku a Itálii, široký obraz evropské a především francouzské společnosti v období mezi Pařížskou komunou a první světovou válkou. Jan Kryštof, který svou tvořivou energií stále ztělesňuje beethovenskou myšlenku o umění jako oslavě dobra a práce a v jehož umění se spojuje v jeden celek národnost, lidovost a realismus, se střetává se stoupenci salonního dekadentního umění a postupně odhaluje vnitřní lež tehdejšího společenského života. Ve svém díle Rolland zachytil i protesty strádajících lidových mas a pokrové části tehdejší inteligence, v níž viděl Rollanda naději pro lepší uspořádání lidské společnosti (zejména v nezávislých a silných osobností z jejích řad). Zároveň vyjadřuje Rolland potřebu znovunalezení lidské lásky a moudrosti.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku