Štědrá bába (1993)

Malá rozhlasová hra inspirovaná krkonošskými vánočními zvyky. Marie Kubátová. Hudba Jiří Váchal. Dramaturg Pavel Minks. Režie Hana Kofránková.

Osoby a obsazení: vypravěč (Martin Růžek), Vacek, lidový řezbář (Josef Patočka), Vackouka (Marie Marešová), anděl (Jana Paulová), Kuba, pastýř (Tomáš Töpfer), Vejtruba, pastýř (Michal Pavlata).

Natočeno 1993 (26 min.).

Lit.: Minks, Pavel: Štědrá bába. In Týdeník Rozhlas 52/1993 (20.12.-26.12.1993), s. 1. (článek).

Lit.: -pm-: Štědrá bába. In Týdeník Rozhlas, 1996 (článek). – Cit.: K prostředí Krkonoš kdysi patříval vánoční zvyk, který se vztahoval přímo ke Štědrému dni. Podle něj tu na vánoční obchůzku s dárky chodila zahalená postava, která zaklepala na okno metličkou a z košíku nadělovala ořechy a jablka. Říkalo se jí Štědrá bába. Tímto zvykem se nechala inspirovat Marie Kubátová a pro rozhlas napsala příběh, který uchovává jazykový kolorit a atmosféru „starodáuné poudačky“. Její děj nás zavede do krkonošské chalupy, kde pod rukou řezbáře vyrůstají a ožívají figurky betléma; příběh sám pak vypráví o tom, jak se z ženy řezbáře stala Štědrá bába.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)