Noc na Karlštejně (1953)

Jaroslav Vrchlický. Veselohra. Režie Josef Fišer.

Osoby a obsazení: Karel IV., císař římský a král český (Rudolf Deyl st.), Alžběta, jeho manželka (Marie Rosůlková), Štěpán, vévoda bavorský (František Kreuzmann), Petr, král cyperský a jeruzalémský (Jiří Dohnal), Arnošt z Pardubic, arcibiskup pražský (Karel Pavlík), Ješek z Wartenberka, purkrabí na Karlštejně (František Šlégr), Alena, jeho neteř (Jiřina Petrovická), Pešek Hlavně, císařův číšník (Emil Konečný).

Nastudovala Plzeň v roce 1953 (72 min.). Natočeno u příležitosti jubilejních oslav 50. výročí otevření divadla v Plzni. Obnovená premiéra 14. 5. 2016 (Rádio Retro – U mikrofonu Otec vlasti), k 700. výročí narození Karla IV.

Pozn.: Rozhlasová nahrávka představení plzeňského divadla z doby, kdy rozhlasové dramatice vládl socialistický realismus. Veselohra byla zachycena ve vší syrovosti divadelního tvaru a jakkoli je tento způsob dnes považován za slepou uličku auditivního zprostředkování dramatického děje, jde o zajímavý dokument své doby. (anotace)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)