Spletité dobrodružství vojáka Blátošlapa a jeho stínu jménem Jsemsen (1963)
Jiří Gruša. Pohádka. Hudba Oldřich Flossmann. Režie Jan Fuchs.
Osoby a obsazení: Luděk Kopřiva (vojín Blátošlap), Jiří Šašek (jeho stín Jsemsen), Světla Svozilová, Karel Houska, Václav Trégl (koberec peršan), Eduard Dubský, Karolína Slunéčková, Jiří Holý, Eduard Kohout, Josef Gruss, Josef Chvalina, Jiří Pick, Jiří Hurta, Josef Větrovec a Jan Plavka.
Natočeno 1963. Obnovená premiéra 31. 12. 2004 (Praha, 13:03 – 14:00 h.). Repríza 3. 8. 2008 (ČRo 2 Praha, 13:05 h) v cyklu Letní pohádkové neděle s legendami rozhlasové režie.
Pozn.: Tato pohádka byla – podobně jako mnohé další nahrávky Jana Fuchse – smazána a k její obnovené premiéře mohlo dojít jen díky tomu, že si režisér Fuchs občas pořídil i nějakou tu kopii… Bližší údaje o osudu této pohádky v pořadu Fonogramy – Ztracené pohádky (2004).
Pozn. 2: Obnovená premiéra vzácně dochované pohádky režiséra Jana Fuchse, jehož pohádky byly v sedmdesátých letech smazány. V jeho archívu se dochovaly pokusné záznamy, z nichž se podařilo provést tuto rekonstrukci.
Alternativní název: Spletité dobrodružství vojáka Blátošlapa a jeho stínu jménem Jsemsem.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Nesmírně mne potěšila dramaturgie pořadů pro děti a mládež reprízou této vskutku pozoruhodné pohádky. jsme tu svědky – řekněme mírového jednání – tzn. potlačení války znepřátelených místností – verandy a ložnice, vedených slonema medvědem. Rozvrat se snaží potlačit voják Blátošlap ajeho stín jsemsen. pro svůj čin je ochoten nasadit svůj papírový život. aneb v pohádkách je všechno možné, nechávat promlouvat a jednat hračky. dvod války? Inu, za vším hledej ženu – konkrétně pak porcelánovou panenku.
ale dost k ději. Nejsem si zcela jistý, zda si mohl dnešní dítka vychutnat veškeré zvláštnosti pohádky, stejně tak jako mladý vnímavý posluchač, či spíše pamětník doby, v níž pohádka vznikla. Je totiž plná všerůzných náznaků, vysmívá se vojenské a úřední mašinérii, apod. Přesto je ale určiě dobře, že byla pohádka zařazena dovysílání i dnes. Mám dojem, že důvodem normalizačního výmazu pohádky z archivu nebylo pouze jméno režiséra Fuchse, ale především zmiňované náznaky a narážky.