Aureola (1963)

Jeremi Przybora. Rozhlasová hra. Zvuk Andrzej Pruski. Hudba Krzysztof Szlifirski. Režie Jeremi Przybora.

Osoby a obsazení: Pricilla (Irena Kwiatkowska), Edwardova žena (Danuta Wodyńska), hlas v telefonu (Jerzy Bielenia), ministr (Andrzej Bogucki), hlas odnikud (Feliks Chmurkowski), Edward (Ignacy Gogolewski), kněz (Edmund Fidler), kriminalista (Czesław Kalinowski), lékař (Jan Matyjaszkiewicz), sekretář Jeho Eminence (Jan Nowicki), dítě (Krzysztof Turowski).

Natočeno 1963. Repríza 17. 7. 2021 (RDC  – Radio dla Ciebie). K poslechu na YouTube.

Lit.: anonym: „Aureola” – słuchowisko J. Przybory dzisiaj w „Wieczorze literackim” RDC! In web RDC, 16. 7. 2021 (článek). – Cit.: Kolejne wyjątkowe słuchowisko Polskiego Radia na antenie RDC! Już dziś w „Wieczorze literackim” „Aureola” Jeremiego Przybory. Zapraszamy tuż po godzinie 20:00.

To historia Edwarda (w tej roli Ignacy Gogolewski), któremu podczas lekcji angielskiego nad głową pojawia się aureola. Jego żona i syn (Danuta Wodyńska i Krzysztof Turkowski) uważają, że Edward jest dobrym człowiekiem, możliwe że nawet świętym. Kolejni ludzie starają się to wykorzystać. Ksiądz chce, żeby pokazywał się parafianom, by wzmocnić ich wiarę, ministrowi służy jako pochodnia przy łowieniu raków. Edward zauważa jednak kolejne złe strony posiadania aureoli – koledzy odmawiają mu gry w karty, kochanka odmawia spotkań, śni mu się, że aureola przeszkadza w napadzie na bank. Głos znikąd wyjaśnia mu, że nie jest świętym – aureola jest jedynie eksperymentem.

W spektaklu wzięli udział m.in. Jan Nowicki, Irena Kwiatkowska czy Czesław Kalinowski. Słuchowisko zdobyło II nagrodę w konkursie Polskiego Radia w 1963 roku.

Emisja w najbliższym „Wieczorze literackim” Radia dla Ciebie. Do usłyszenia w sobotę o 20:05! W programie również rozmowa z dr Anetą Kielak – sekretarz literacką Teatru Ateneum – o Janie Matyjaszkiewiczu, wieloletnim aktorze scen warszawskich. Gośćmi będą również Rafał Pyka i Łukasz Matecki, którzy opowiedzą o „Romeo i Julii” w reżyserii Johna Weisgerbera w Ogrodach Pałacowych w Wilanowie.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)