Hráči (1954)
Nikolaj Vasiljevič Gogol. Adaptace divadelní komedie o rafinovaných podvodnících. Překlad Bohumil Mathesius. Úprava Naděžda Jedličková. Inspicie a rekvizity Antonín Matějovič. Dramaturg Karel Gissübel. Režie Luboš Pistorius, rozhlasová spolupráce Jaroslav Budil.
Osoby a obsazení: Icharov (Jan Prokeš), Švochněv (Zdeněk Kryzánek), Utěšitelnyj (Ladislav Fišer), Krugel, plukovník (Josef Benátský), Glov Michail (Josef Patočka), Glov Alexandr, jeho syn (Václav Neužil I.), Zamuchryškin (Jan Jánský), Alexej (Zdeněk Jiřičný), Gavrujuška (Vladimír Krška) a sluha (Antonín Matějovič).
Nastudovala Plzeň v roce 1954 (75 min.). Repríza 3. 3. 1962 (Praha, 9:05 – 10:23 h.). Obnovená premiéra 29. 1. 2023 (ČRo 3 Vltava, 15:00 h.) v cyklu Hra pro pamětníky.
Lit.: jm – Velíšek, Martin: Nikolaj Vasiljevič Gogol: Hráči. Komedie o umění rafinovaného podvodu. In web ČRo 3 Vltava, 29. leden 2023 (článek). – Cit.: (…) Do malého městečka přijíždí s plánem oškubat nějakou tu místní kavku profesionální karetní hráč a podvodník Icharev. Stejný úmysl má i trojice místních podvodníků. Po krátké partii karet vzájemně poznají, s kým mají tu čest, brzy se tedy domluví na spolupráci. Děj však vezme překvapivý obrat…
Do literatury vstoupil Gogol jako prozaik, ale podstatnou a dodnes živou součástí jeho díla jsou divadelní komedie. V roce 1833 začal pracovat na ambiciózním projektu široce pojaté komedie Řád svatého Vladimíra třetího stupně, který ale nedokončil. Fragmenty Gogol přejímal do drobných dramatických scének, které pak přepracoval a souhrnně otiskl v roce 1842 pod názvem Dramatické zlomky a jednotlivé aktovky. A právě v tomto souboru byla poprvé otištěna i komedie Hráči, na které začal pracovat již na počátku třicátých let, definitivní verze je ale až z roku 1842.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku