České divadlo do roku 1945 v rozhlasovém archívu

Velmi významným zdrojem jinak velmi těžko dostupných nahrávek jsou také rozhlasové pořady. Ve zvukovém archívu Českého rozhlasu v Praze i v Brně jsou uloženy raritní nahrávky písní a výstupů z inscenací českých divadel, a to jak na oficiálních gramofonových deskách, tak na rozhlasových fóliích.

Tyto vzácné dokumenty jsou většinou veřejnosti prezentovány v různých komponovaných a tématických pořadech. Rozsáhle se dějinám českého divadla první republiky věnovaly např. pořady Avantgarda bez legend a mýtů (1967) nebo Burianovy voicebandy, ve kterých zazněly nejen dochované dokumenty, ale i vzpomínky dosud žijících členů Osvobozeného divadla a Divadla D. Pro pořad Burianovy voicebandy byly dokonce provedeny rekonstrukce některých voicebandů, například Křestu svatého Vladimíra. Tyto pořady byly ovšem částečně ideologicky zkreslené.

Zajímavými dokumenty jsou i záznamy divadelních inscenací na magnetofonových pásech. Nahrávky byly pořízeny většinou v rozhlasových studiích, často bez jakýchkoli úprav. Ačkoliv tyto nahrávky pochází z inscenací padesátých let (Cyrano z Bergeracu s Karlem Högrem, Svatba Krečinského atd.), některé z nich se alespoň částečně váží k divadlu před rokem 1945. V roce 1958 byla například zachycena nová verze Burianovy Lidové suity.

Mapování historie českého divadla se Československý (a od roku 1993 Český) rozhlas věnuje i po roce 1989. Významnými počiny byly například komponované Páteční večery, především pak Páteční večer s Jiřím Frejkou nebo Páteční večer s Otomarem Krejčou. Jednotlivé dokumenty byly vysílány i v seriálu Fonogramy Václava Cibuly, Jiřího Hubičky a dalších redaktorů a v poslední době i v pořadu Gabriela Gössla Fonogram, ve kterém autor vysílá nahrávky z desek, uložených v jeho sbírce.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Komentáře bohužel nejsou v současné době povoleny.