Hrdina zapadákova (1961)

John Millington Synge. Překlad a úprava Vladislav Čejchan. Hudba Marek Kopelent, orchestr řídí Miloš Zelenka. Asistentka režie Eliška Ciklová. Inspicie Bohumil Semerák. Technická spolupráce Vladimír Kalmický a Jiřina Nováková. Režie Josef Henke.

Osoby a obsazení: Krista Mahon (Vladimír Hrubý), starý Mahon, jeho otec, starousedlík (Josef Beyvl), Michael James Flaherty, hostinský (Josef Hlinomaz), Margaret Flahertyová, zvaná Peggan Miko, jeho dcera (Věra Kubánková), Shawn Koogh, její bratranec (Jiří Pick), vdova Quinová (Libuše Havelková), Philly Cullen, drobný farmář (J. V. Švec), Jimmy Farrel, drobný farmář (František Hanus), Sára Tenseyová (Luba Skořepová), Zuzana Brendyová (Anuše Pejskarová), Honorie Blakeová (Marta Kučírková), veřejný vyvolavač (Jiří Kadlec).

Natočeno 1961. Premiéra 26. 3. 1961 (Praha – RPD, 20:00 – 21:28 h.; 84 min.).

Pozn.: Zavedený český název Syngeova dramatu je Hrdina západu (The Playboy of the Western World).

Lit.: Bidlo, Zdeněk: Březen – Hry v rozhlase. In Kultura 13/1961, s. 4 (recenze). – Cit.: Josef Henke si vynalézavě vyhrál s komediálností příběhu z irské vesnice, s různými rázovitými postavami a lidičkami, mezi něž vpadne domnělý otcovrah. „Objevil“ např. herecké možnosti vtipného Vl. Hrubého, známého zatím jen z armádního vysílání. Režijní práci opravdu ocení, kdo měli možnost vidět text, který překladatel V. Čejchan neskromně nazval „rozhlasovou úpravou“ a ve kterém bylo situačních a pohybových poznámek až neuvěřitelně. Henke vytvořil bujnou i poetickou komedii, která zaujímá výjimečné místo v dramaturgii, tak přísné na okruh problémů a názorů.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)