Dublin. One Way. (2007)
Krzysztof Czeczot. Původní rozhlasová hra. Hudba Jacek „Budyń” Szymkiewicz a autentická hudba z ulic Dublinu a Sczeczina. Zvuk Marcin Borsa. Spolupráce Marcin Macuk. Režie Krzysztof Czeczot.
Účinkují Jagoda Szymkiewicz, Rita Skalska, Marta Szymkiewicz, Peter Robb, Krzysztof Czeczot a také přátelé a známí z Polska i Irska.
Natočilo Radio Szceczin v roce 2007. Premiéra 7. 2. 2008 (Radio Sczeczin, 25 min.).
Premiéra probíhala současně pro živé posluchače ve studiu S-1 im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin.
Pozn.: Kris ma tyle lat, co ty. Może jest trochę starszy, może trochę młodszy – nieważne. Kris ma żonę dwie córki. Jak ty. Może jak ktoś z twoich znajomych – nieważne. Kris miał-ma-chce mieć pracę. Raczej w Dublinie niż w Szczecinie – wyjeżdża. Jak ty, albo ktoś z twoich znajomych. To jest bardzo ważne.
Pierwsza sztuka opowiadająca o nowej fali emigracji. Autentyczne nagrania z ulic Szczecina i Dublina. Autentyczna muzyka. Nowa przestrzeń dla słowa.
NAGRODA DLA KRZYSZTOFA CZECZOTA – REŻYSERIA – „DWA TEATRY – SOPOT 2008″
NAGRODA DLA MARCINA BORSA – REALIZACJA TEATRU RADIA – „DWA TEATRY – SOPOT 2008″
Czeczot ma na swoim koncie nagrodę Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry“ w Sopocie za reżyserię słuchowiska „Dublin. One Way“. Było ono odpowiedzią na dotykające cały kraj skutki emigracji zarobkowej.
Premiera słuchowiska „Dublin. One way.“
Nowa fala emigracji w formie radiowego słuchowiska. „Dublin. One way.“ to opowieść o losach Polaka, który może był, może jest, a może będzie szukał pracy w Irlandii. Premiera słuchowiska „Dublin. One way.“
Przy jego produkcji wykorzystano m.in. nagrania z ulic Dublina i Szczecina oraz muzykę Krzysztofa „Budynia“ Szymkiewicza (Pogodno), które zrealizował Marcin Bors. Podczas premiery w studiu S-1 na dużych telebimach wyświetlane będą grafiki Grzegorza Skalskiego wykonane specjalnie dla „Dublin. One Way.“
Główny bohater – Kris (w tej roli Krzysztof Czeczot) ma żonę i dwie córki. Miał, ma, chce mieć pracę. Raczej w Dublinie niż w Szczecinie – wyjeżdża. Jak Ty, albo dziesiątki Twoich znajomych. Co go czeka? Zostanie czy wróci do domu?
- Nazwy „teatr radia“ czy „słuchowisko radiowe“ kojarzą się z jakąś archaicznością, mniej lub bardziej sprawnie wypowiedzianym tekstem dramatycznym lub prozą zaadoptowaną na teatr – tłumaczy Czeczot. – A ja chciałem, aby było to coś zupełnie nowatorskiego, wyróżniającego się spośród tradycyjnych realizacji. Teatr radia w moim odczuciu to synteza fabuły, za którą odpowiada tekst i dźwięku pełnego emocjonalności, jaką niesie muzyka.
Krzysztof Czeczot do realizacji „Dublin. One Way.“ zaprosił Jacka „Budynia“ Szymkiewicza. W słuchowisku wykorzystano kilka utworów z jego nowej płyty „Baset“, której premiera odbędzie się również 7 lutego. – „Budyń“ ma ogromną wyobraźnię i jego pomoc w pracy jest warta podkreślenia – dodał reżyser.
Realizacją dźwięku zajął się Marcin Bors, niezależny producent muzyczny, który pracował przy powstawaniu ostatniej płyty Katarzyny Nosowskiej „UniSexBlues“. Czeczot postanowił zaangażować Borsa ponieważ „potrzebował kogoś, kto nie tylko potrafi skleić nagrania, ale także ma muzyczną wyobraźnię i odwagę“.
Do granej na żywo muzyki „Budynia i Sprawców Rzepaku“ będą wyświetlane grafiki Grzegorza Skalskiego oraz film pokazujący kulisy realizacji słuchowiska.
Krzysztof Czeczot (ur. 25 lipca 1979 w Bytowie) – aktor, dramaturg. Występował na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie (2002 – 2009 ). Współpracował także z Piwnicą przy Krypcie w Szczecinie (2004), Teatrem Rozmaitości w Warszawie (2005) oraz Boattheatre w Kopenhadze (2006).
Autor kilku dramatów, m.in. Bajzlu (inscenizacja w Teatrze Ludowym w Krakowie-Nowej Hucie oraz w Teatrze Tv (pod tytułem „Bezład“) i Cyrku 76 (inscenizacja w Teatrze Współczesnym w Szczecinie). W 2002 roku ukończył studia (Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi).
W 2002r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi, gdzie obecnie jest asystentem prof. Jana Maciejowskiego. W latach 2002 – 2009 pracował w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Współpracował z Boatheatre w Kopenhadze. Oprócz występów na małym i dużym ekranie jest autorem kilku tekstów dramatycznych, m.in.: Bajzlu (inscenizacja w Teatrze Ludowym w Krakowie-Nowej Hucie oraz w Teatrze Tv pod tytułem „Bezład“), teatrów radia oraz libretta do operetki „Piękna Helena” Jacques Offenbach (Opera na Zamku Szczecin).
Nagrodzony m.in. na KSF „Młodzi i Film“ (nagroda aktorska za najlepszą rolę męską – „Głośniej od bomb” reż. P. Wojcieszek), Najlepszy Aktor – Festiwal Filmów Niezależnych „Bartoszki Film Festival“ – za rolę w filmie „Za Horyzont“, reż. Jakub Czekaj.
Obecnie mieszka w Warszawie.
Nagrody
2001 – Głośniej od bomb Koszalin (KSF „Młodzi i Film“) nagroda aktorska za najlepszą rolę męską
24 marca 2002 – Nagroda za role Wayne’a w „Popcornie“ i Normana w „SubUrbii“ w PWSFTviT w Łodzi na XX Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi
2007 – ZA HORYZONT Tarnobrzeg (Festiwal Filmów Niezależnych „Bartoszki Film Festival“) Nagroda Najlepszy aktor
2008 – Nagroda za reżyserię słuchowiska „Dublin. One way“ na VIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry“ w Sopocie
2010 – Grand Prix, nagroda za reżyserię oraz nagroda za scenariusz oryginalny słuchowiska „Jeszcze się spotkamy młodsi“ na X Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry“ w Sopocie
Jacek „Budyń” Szymkiewicz
Budyn to pseudonim Jacka Szymkiewicza, wokalisty i gitarzysty zespolu Pogodno, z którym nagral 7 plyt i dal niezliczona ilosc koncertów. Goscinnie wystepowal i wspólpracowal jako wokalista i teksciarz z takimi artystami jak Nosowska czy Janerka. Pojawil sie takze na wielokrotnie nagradzanej, akustycznej plycie zespolu Hey MTV Unplugged, a jego piosenki znalazly sie na skladankach poswieconych Wladyslawowi Broniewskiemu i Jackowi Olterowi (wspólpraca z Marcinem Swietlickim). Pisze takze scenariusze oraz muzyke do sztuk teatralnych.
W 2008 roku wydany zostal przez Polskie Radio Szczecin drugi album solowy Budynia Baset zawierajacy takze sluchowisko Krzysztofa Czeczota „Dublin One Way“, do którego Jacek Szymkiewicz przygotowal muzyke.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku