Maigret a Dlouhé Bidlo (1990, 2012)

Georges Simenon. Překlad Jiří Pechar. Dramatizace Jaroslava Strejčková. Zvuková spolupráce Iva Valentová. Efekty Jiří Binek. Zvukový mistr Karel Nedorost. Natáčecí technik Jana Fišerová. Produkční Lidmila Čáslavská. Dramaturg Hynek Pekárek. Režie Jiří Horčička.

Osoby a obsazení: komisař Jules Maigret (Rudolf Hrušínský), Janvier (Vladimír Brabec), Ernestina Jussisumová, zvaná Dlouhé Bidlo (Jiřina Bohdalová), komisař Boissier (Bohumil Bezouška), inspektor Vacher / Josef, zřízenec na policii (Vladimír Krška), inspektor Moers (Bohumil Švarc), Vilém Derre, dentista (Antonín Molčík), paní Derrová, jeho matka (Marie Marešová), Evženie, jejich služebná (Miriam Hynková), příručí v obchodě U krále železa (Jiří Bruder), hostinský (Steva Maršálek).

Natočeno 8. 12. 1990 – 15. 12. 1990. Premiéra 1. 1. 1991 (80 min.). Repríza 20. 12. 1991 (Praha, 20:20 – 21:40 h.) v cyklu Hra humoru a napětí; 14. 8. 2016 (ČRo 2 Praha, 20:00 h) v cyklu Léto s Maigretem.

Vydal Radioservis v roce 2012 v kompletu Komisař Maigret podruhé (5 CD; EAN 8590236061620). Ke stažení na webu Radiotéka (MP3).

Pozn.: Marie Marešová ztvárnila zubařovu matku – tentokrát paní Serrovou – také v dabingu televizního filmu Maigret a Dlouhé Bidlo z francouzského TV seriálu (1991).

Lit.: Vacek, Libor – Novotná, Klára: Léto s Maigretem: všech 14 unikátních detektivek ZDARMA k poslechu. In web ČRo 2 Praha, 1. červen 2016 (článek). – Cit.: Český rozhlas Dvojka připravil na letošní léto unikátní krimiseriál. Od začátku června každou neděli odvysílá jednu ze 14 dramatizací detektivních románů Georgese Simenona. S Rudolfem Hrušínským jako komisařem Julesem Maigretem. 14 detektivek vznikalo dlouhých 22 let…

Celý cyklus vznikal od roku 1970 do roku 1991 a jen s jednou jedinou výjimkou byl režisérem legendární Jiří Horčička. Cyklus bude Dvojka vysílat od 5. června do 4. září, vždy v neděli od 20:00. (…)

Vedle vynikajícího Rudolfa Hrušínského si v „maigretovkách“ zahrála celá plejáda nejlepších rozhlasových herců té doby (Jaroslava Adamová, Vladimír Brabec, Milan Neděla, Petr Haničinec, Jiří Adamíra, Irena Kačírková, Jiřina Bohdalová a další). Zmapování osudů a souvislostí natáčení je samo o sobě napínavým pátráním, někdy téměř detektivním…

Dramatické osudy natáčení

Prvních sedm příběhů začal Jiří Horčička točit v roce 1970. Do hlavní role ale obsadil Rudolfa Hrušínského, který dostal zákaz. Výroba tak byla brzo zastavena (Horčička zřejmě stihl dokončit jen případ Nahour, nicméně vysílat se nemohl a premiéru měl až v roce 1978).

Roztočené hry se mohly dokončit až o sedm let později (v roce 1977), kdy už zase Hrušínský směl do vysílání. V průběhu 22 let, kdy celá série vznikala, se tak měnilo obsazení nebo dokonce jeden herec hrál několik různých rolí.

Herci překvapivě mění role

Například paní Maigretovou si po Růženě Lysenkové zahrála Jana Dítětová (Maigret a zbytečné starosti) a Jiřina Petrovická (Maigret v lázních). Naopak Vladimír Brabec hrál nejdřív inspektora Lucase, v dílech z 90. let pak inspektora Janviera.

Jaroslava Adamová ztvárnila hned tři různé postavy (paní Rousseletovou, paní Calasovou, paní Coumarovou) a podobně Jiří Adamíra (Theo Besson, Jean Martineau-Raymond, profesor Tissot). Vedle Jaroslavy Strejčkové podepsané pod stěžejní částí dílů, jsou autorkami dramatizací např. Alena Morávková nebo Zdena Josková. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Vedle „Maigret chystá léčku“ nejlepší maigretovka devadesátých let. Zaujme Jiřina Bohdalová v raritní rozhlasové roli a pobaví špílce pánů Maigreta a Janviera..

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)