Život a dílo Viktora Laudy (2002)
Arnošt Goldflam. Melancholická groteska. Hudba Jiří Bulis. Dramaturg Tomáš Sedláček. Režie Arnošt Goldflam.
Osoby a obsazení: Viktor Lauda (Arnošt Goldflam), moderátorka (Iva Volánková – Klestilová), moderátor (Tomáš Matonoha), dr. Vitold (Miloslav Maršálek), Laudův syn (Marek Daniel), herečka – Laudova druhá žena (Mariana Chmelařová), dr. Linek, kritik (Vladimír Krátký), doc. Baláž (Pavel Zatloukal). Dále účinkují Ladislav Lakomý, Ela Lehotská, Zdena Herfortová, Gabriela Ježková, Alena Blažejovská, Vladimír Hauser, Libuše Billová, Jaroslav Fert a Lumír Peňáz.
Nastudovalo Brno v roce 2002, premiéra 17. 12. 2002 (Vltava, 21:30 h.).
Pozn.: V nové rozhlasové hře Život a dílo Viktora Laudy se představil Arnošt Goldflam v roli trojjediného tvůrce – je autorem hry, jejím režisérem a představitelem hlavní postavy. Melancholická komedie s příznačně čapkovským názvem Život a dílo Viktora Laudy otevírá znovu a „goldflamovsky“ otázku shody a rozpornosti lidských a uměleckých osudů. Hra využívá principy dokumentárního rozhlasového pásma – tvoří ji soubor výpovědí, které by se měly složit ve výsledný portrét lidsky ale i umělecky neuchopitelného spisovatele Viktora Laudy. Lauda sám je úspěšným a populárním tvůrcem, jehož hlavní dovedností (vedle nesporného talentu) je schopnost být za každého režimu vždy úspěšně v čele. Autor přivádí na rozhlasovou scénu Laudovy rodinné příslušníky, literární vědce, kritiky i publicisty, čtenáře i dávné spolužáky, střídá vypjaté kategorické soudy i shovívavé porozumění, groteskní spory i melancholické výpovědi, ale výsledkem je pouze poznání, že čím více faktů a materiálu a svědectví sneseme, tím více pocítíme trapnou nedostatečnost lidských i vědeckých prostředků k vyslovení jednoznačného soudu o Laudovi tvůrci i o člověku. (anotace)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku