Námestie svätej Alžbety (Náměstí svaté Alžběty, 1960)

Rudolf Jašík. Dramatizace Ján Pavlec. Hudba Jaroslav Meyr. Režie Milan Semík.

Osoby a obsazení: Igor Mamar (Karol Machata), jeho matka (Viera Bálinthová), Samko Vajman (Jozef Kroner), Eva, jeho dcera (Eva Poláková), Róbert, jeho syn (Peter Bugár), Maxi Schlesinger (Andrej Bagar), Mabuš, obuvník (Ctibor Filčík), „žltý Dodo“ (Štefan Dobrovodský), tajemník (Marián Galo), Florik (František Dibarbora), Vilma (Eva Krížiková), Hasl (Ladislav Chudík), německý major (Jozef Budský), farář (Štefan Figura). Dále účinkují Ján Jamnický, Július Vašek, Hana Kostolanská, Zuza Šimečková, Milan Schwandtner a jiní.

Připravil Československý rozhlas Bratislava v roce 1960 (70 min.). Repríza 30. 10. 2011 (SRo 3 Rádio Devín), 26. 11. 2016 (SRo Rádio Pyramída); 11. – 17. 9. 2023 (SRo 8 Rádio Litera); 28. 11. – 11. 12. 2024 (SRo Rádio Pyramída) k 105. výročí narození Rudolfa Jašíka.

Pozn.: O pět let později podle povídek Rudolfa Jašíka vznikl i stejnojmenný film. V roce 1985 vznikla další rozhlasová dramatizace pod názvem Jazva na srdci.

Lit.: Šaráková, Lucia: Židovský týždeň na Litere. Téma týždňa. In web SRo 8 Rádio Litera, 10. 9. 2023 (článek). – Cit.: Na jeseň slávia Židia po celom svete Nový rok. O pár dní, 16. septembra, bude Roš ha-šana -  rok 5783. Podstatou židovského nového roka je oslava života a úsilie o jeho zmysluplnosť. V tom čase Židia naprávajú to, čo pokazili, zmierujú sa s okolím a žiadajú o odpustenie – ak je to potrebné. My si na Litere pri tejto príležitosti spomenieme na viacerých významných, zväčša amerických židovských autorov. Spoločnosť nám budú robiť Ephraim Kishon, Daniel Katz, Yehuda Amichai či Bernard Malamud. A neobídeme ani domáce reálie, oživíme židovskú Bratislavu s jej dôležitým predstaviteľom – Chatamom Sóferom a s Rudolfom Jašíkom zablúdime na Námestie svätej Alžbety, kde nám zanechal dôležitý odkaz.  (…)

Román Námestie svätej Alžbety patrí medzi slovenskú klasiku. Upozorňuje na stále aktuálnu tematiku boja proti fašizmu, odhaľuje jeho obludnoť nástojčivo, dnes možno ešte väčšmi, ako kedykoľvek predtým. Rudolf Jašík približuje ideológiu nenávisti na individuálnych osudoch nemnohých postáv v krátkom časovom rozpätí. (…)

Lit.: anonym: Rudolf Jašík: Námestie svätej Alžbety (1960). Tip na týždeň. In web SRo Rádio Pyramída, 25. 11. 2024 (článek). – Cit.:  „Láska je nesmrteľná, ide za hrob. Netlie, len horí večne, horí ako život.“

Týmto mottom uvádza Rudolf Jašík svoj román Námestie svätej Alžbety, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie diela slovenskej literatúry s tematikou druhej svetovej vojny. Hrôzu fašizmu autor približuje prostredníctvom individuálnych osudov, keď rozpráva tragický príbeh o láske osemnásťročného Igora Hamara k židovke Eve Weimannovej.

Spisovateľ Rudolf Jašík od roku 1938 aktívne pôsobil v protifašistickom odboji. Odsedel si za to päť mesiacov vo väzení. Následne musel narukovať do nacistickej armády a odvelili ho na východný front. Na Ukrajine sa pokúsil prejsť na sovietsku stranu. Keď v januári 1944 strhol v krčme obrazy Tisa a Hitlera a rozšliapal ich, odsúdili ho na trest smrti. Po amnestii sa pripojil k partizánskemu oddielu na Kysuciach.

Hrozba fašizmu je dnes, keď sa Ukrajina bráni vojenskej agresii Putinovho Ruska, aktuálnejšia než kedykoľvek predtým. Pri príležitosti 105. výročia narodenia Rudolfa Jašíka uvádzame dramatizáciu románu Námestie svätej Alžbety z roku 1960. Pre rozhlas upravil Ján Pavlec. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)