Karla (2010)
Pavel Brycz. Komedie. Hudba Petr Mandel. Zvuk Milan Křivohlavý. Záznam a střih Naděžda Culková. Asistent režie Jana Knapová. Dramaturg Martin Velíšek. Režie Vladimír Rusko.
Osoby a obsazení: Karel (Kryštof Hádek), Adam (Matouš Ruml), Štěpánka (Šárka Vaculíková), ředitelka (Taťjana Medvecká), tělocvikář (David Novotný), třídní (Veronika Gajerová), třídní (Petr Křiváček), redaktor (Pavel Soukup), paní Naďa (Luba Skořepová), matka Věra (Kamila Špráchalová), poručík (Michal Pavlata), Klárka (Lilly Spieglová), Theo (Filip Svoboda), sestra Marie (Zdeňka Sajfertová), číšník František (Jiří Weingärtner), Bára (Ida Sovová), Sandra (Hana Marie Maroušková), Rasta Rosťa (Lukáš Příkazký), číšník Houston (Martin Velíšek). Dále účinkovali Martina Macková, Veronika Nouzová, Denisa Fauserová, Hana Mrkvová, Anna Císařovská a Tomáš Vaněk.
Natočeno 2010. Premiéra 22. 2. 2011 (ČRo 3 Vltava, 21:30 h., 55 min.). Repríza 1. 11. 2015 (ČRo 2 Praha, 20:00 h.); 14. 11. 2020 (ČRo 2 Praha, 13:04 h.) v cyklu Hra na sobotu.
Pozn.: Hra vznikla v rámci projektu Hra pro třetí tisíciletí. Ukázka z natáčení
Lit.: Velíšek, Martin: Nové původní rozhlasové hry na Vltavě. In Čtvrtletník Klubu Vltava 4/2010, s. 27 (článek). – Cit.: Pavel Brycz má s rozhlasem velké zkušenosti. Jeho povídky pro děti byly uváděny v dětských pořadech Tu rádio a Rádio na polštář na stanici Praha. V letech 2005–06 zde uváděl svůj vlastní autorský pořad Kouzelný svět Pavla Pavla neboli matematicky Pavla na druhou. Pavel Brycz vyrůstal v severočeském Mostě, jehož atmosféru zachytila jeho povídková prvotina Hlava Upanišády a kniha Jsem město, za kterou získal v roce 1999 Cenu Jiřího Ortena. Jeho knižním debutem v oblasti dětské literatury je kniha Kouzelný svět Gabriely s ilustracemi Šárky Zíkové (2006), nominovaná na Magnesii Literu 2007. V roce 2008 uvedla Česká televize třináctidílný animovaný večerníček Dětský zvěřinec podle jeho námětu a scénáře. Za román Patriarchátu dávno zašlá sláva získal v roce 2004 Státní cenu za literaturu. V roce 2005 mu byla udělena zvláštní cena za scénář komediální dramatické pohádky Neberte nám ptáka Loskutáka na festivalu Prix de Bohemia v Poděbradech. V nové komedii Karla Brycz těží ze své zkušenosti pedagoga. Hlavním hrdinou je gymnazista Karel, který musí zvolit velmi svéráznou formu obživy, aby vyřešil svou rodinnou situaci.
Lit.: Myšková, Ivana: Rozhlasová hra Karla Pavla Brycze ve Vinohradské 12. In web ČRo 3 Vltava, únor 2011 (rozhovor). – Cit.: Spisovatel Pavel Brycz je autorem už 11 knih – v roce 1999 získal Cenu Jiřího Ortena za povídkovou sbírku Jsem město, v roce 2003 už Státní cenu za román Patriarchátu dávno zašlá sláva.
O tři roky později byl nominován na cenu Magnesia Litera za pohádkovou knihu Kouzelný svět Gabriely. Naposledy publikoval román Svatý démon. Kromě literatury ale rád vytváří i rozhlasové tvary. Právě dnes má hned dvojí premiéru – V rámci Domina na cestách můžete od 19:10 na stanici Praha – nyní Dvojce – slyšet jeho sci-fi seriál pro děti Polepšovna na konci vesmíru a od 21:30 v rámci vltavského Klubu rozhlasové hry a cyklu Vinohradská 12 jeho rozhlasovou inscenaci Karla. Protože jde o jeho první rozhlasový počin pro dospělé, Ivana Myšková se Pavla Brycze zeptala, co ho na něm lákalo nejvíc.
Lit.: Myšková, Ivana: Učitelům jsem dal na frak. In Týdeník Rozhlas 8/2011 (článek). – Cit.: Pavel Brycz je mužem bez přívlastků. Jeho literární tvorba je totiž natolik proměnlivá, že jakýkoliv přívlastek týkající se témat, stylů a žánrů, se stává jen zavádějícím zjednodušením, nálepkou, která nedrží a nesedí. Začínal povídkami – za svou druhou sbírku Jsem město, inspirovanou rodným Mostem, v roce 1999 obdržel Cenu Jiřího Ortena – píše ale i básně, novely i rozsáhlé prózy. Ačkoliv se Státní cena za literaturu uděluje zejména autorům prověřeným časem, Brycz ji za svůj mnohovrstevnatý „příběh století“ – román Patriarchátu dávno zašlá sláva – obdržel už ve svých šestatřiceti letech. Jeho posledním literárním počinem, který na své zhodnocení teprve čeká, je příběh falešného mesiáše, román Svatý démon, vydaný v roce 2009. Stejně podstatná je ale pro něj i tvorba pro děti. V roce 2007 byl nominován na cenu Magnesia Litera za knihu Kouzelný svět Gabriely.
Rád oslovuje i dětské posluchače a diváky. Pro Českou televizi napsal třináctidílný animovaný večerníček Dětský zvěřinec a v Českém rozhlase 2 – Praha v letech 2005 až 2006 dokonce uváděl vlastní autorský pořad Kouzelný svět Pavla Pavla neboli matematicky Pavla na druhou. V roce 2005 za scénář komediální dramatické pohádky s písničkami Neberte nám ptáka Loskutáka získal cenu Prix de Bohemia. Chystá se také jeho rozhlasový sci-fi seriál Polepšovna na konci vesmíru.
Jako propojení tvorby pro děti a mládež s tvorbou pro dospělé tedy můžeme vnímat rozhlasovou komedii Karla aneb ve škole života se nedá jít za školu, kterou v úterý 22. února ve 21.30 uvede Vltava v cyklu rozhlasových her Vinohradská 12. Ve srovnání se současnými rozhlasovými inscenacemi poměrně zalidněný příběh učitelky Karly posluchače vrací do tenat maturity. Je ale opravdu zkouškou dospělosti? V čem vlastně dospělost spočívá? A nakolik souvisí s věkem a množstvím zkušeností? „Chtěl jsem psát o nezralosti, která musí projít zkouškou odpovědnosti, o zásadním přerodu, mezní situaci, v níž se muž musí stát ženou, žena mužem, dítě dospělým, dospělý dítětem. Chtěl jsem ukázat role, které musíme v dnešním světě hrát,“ říká autor.
Ta, kterou se rozhodl hrát maturant Karel, podle školních měřítek jednoduše lůzr, je na první pohled literárně ohraná a směšná. Jeho důvody však vůbec směšné nejsou. To, co se může jevit jako bohapustá hra, je ve skutečnosti bojem o přežití a o udržení rodiny. Mechanismy, které uplatňují sociální úřady, totiž většinou nerespektují jemné mezilidské vztahy. Karel či Karla je ale jako málokdo jiný schopen zachovat se jako dospělý muž či žena, svým charakterem s přehledem převýší celý učitelský sbor v čele s ředitelkou Holubovou (ztělesněním patologické feminizace českého školství) a uspěje na výbornou. Jak ale dopadne u maturity? A je to vlastně podstatné?
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku