Jan Hus (1952, 2015)
Alois Jirásek. Rozhlasová adaptace divadelního dramatu. Historické drama o právu na spor při hledání pravdy. Dramaturgie Dalibor Chalupa. Hudba Oldřich Letfus, řídí autor. Rozhlasová úprava a režie Přemysl Pražský. Asistent režie Karel Weinlich.
Osoby a obsazení: mistr Jan Hus (Otomar Krejča), Mistr Štěpán z Pálče (Václav Voska), Petr Zmrzlík ze Svojšína, královský mincmistr (Bohumil Záhorský), Anna z Frimburka, jeho žena (Jindra Hollmanová), Jan z Chlumu, králův dvořenín (Karel Pavlík), Mikeš Divoký z Jemniště, král. dvořenín (Josef Beyvl), Václav z Dubé (Bedřich Bobek), Vok z Valdštejna, řečený Voksa (Karel Třešňák), Jan, řečený Peklo, střídník u sv. Jiljí (František Kreuzman), Václav Tiem, děkan pasovský, papežský komisař (Erik Zámiš), Kussenpfenning, purkmistr Starého Města pražského (Otto Čermák), Oswald Roll, rychtář (Artuš Kalous), Paní Žofka ze Zderazu (Julie Charvátová), Ondřej Polák, krejčí (Ladislav Kulhánek), Sigmund, král římský a uherský (Josef Kotapiš), Pierre d‘ Ailly, kardinál (Bohuš Hradil), Zabarella, kardinál (Josef Červinka), Jan Wallenrod, arcibiskup rižský (Felix le Breux), Augšpurský biskup + mnich (Václav Špidla), Lodžský biskup (Vladimír Leraus), Generál cisterciáků (Josef Vošahlík), Michal, prokurátor de Gausis fidel, dříve farář u sv. Vojtěcha (Rudolf Hrušínský), Martin, student (Karel Richter), Marta, jeho žena (Jaroslava Vacková), Maří, vdova (Štěpánka Holečková), Žena (Jaroslava Adamová), Bernart, mladý kantor (Josef Chvalina), Henslin Schadernich, mladý měšťan ze Starého Města (Ludvík Pompe) a další.
Připravil Československý rozhlas v roce 1952 (120 min.). Repríza 6. 7. 1955 (Praha I, 20:30 h.); 4. 7. 2015 v cyklu Rozhlasové jeviště (ČRo 3 Vltava, 14:00-16:05); 6. 7. 2017 (ČRo 3 Vltava, 14:00 h).
Vydala Radiotéka v roce 2015 (MP3).
Pozn.: Rozhlasovým zpracováním Jiráskovy hry z roku 1952 v režii Přemysla Pražského ožije vltavské Rozhlasové jeviště v sobotu předcházející husovským oslavám v pondělí 6. července. Alois Jirásek odmítl licence v zájmu dramatické stavby, z autentického materiálu vybíral tak, aby vzniklo srozumitelné podobenství. Aktualizoval Husovo spojení s lidem, vůli k demokratizaci vzdělání a právo na spor při hledání pravdy. Rekonstruoval kostnická slyšení Jana Husa s pomocí autentických pramenů a důraz položil na spor mezi osobností a poznáním, jehož se dobrala a mezi mocí. (anotace ČRo)
Lit.: PV: ČRo: Český rozhlas připomene Jana Husa, odvysílá seriál, koncerty i reportáže z Kostnice. In Parlamentní listy,
2. 7. 2015 (článek). – Cit.: Český rozhlas připravil řadu speciálních pořadů, které připomenou šesti sté výročí upálení mistra Jana Husa. Ve vysílání se tomuto tématu bude věnovat soutěžně poznávací seriál, odborné studie, koncerty či bohoslužba. Pro dětské posluchače program připravili historici i autoři Děsdějepisu. V plánu jsou i reportáže – zvláštní zpravodaj ČRo bude sledovat dění a vzpomínkové akce přímo v Kostnici.
„Téma mistra Jana Husa je součástí letošního celoročního projektu Českého rozhlasu Hrdina.cz. Jeho cílem je ukázat, že kolem nás existovali a i dnes existují osobnosti, na něž můžeme být hrdí. A možná kousek hrdinství dokážeme najít i sami v sobě nebo u svých nejbližších. Do projektu jsou zapojeny všechny stanice Českého rozhlasu, vznikly k němu rovněž speciální webové stránky,“ uvedl generální ředitel Peter Duhan.
Stanice Dvojka od 22. června do 8. července vysílá společně s Vltavou každý všední den dopoledne soutěžně poznávací seriál Putování časem za mistrem Janem Husem. V pondělí 6. července bude mít na programu Dvojka společně s českobudějovickým studiem ČRo hodinový přímý přenos pořadu Výlety z Husince. Součástí Odpoledne s Dvojkou bude reportáž Světlany Lavičkové o kostele Českobratrské církve evangelické v Pečkách, který je nejen unikátní kubistickou stavbou, ale je i jediným kostelem, zasvěceným Janu Husovi. Večer pak Dvojka odvysílá historickou rozhlasovou hru Jiřího Horáka „Mistr Jeroným“.
Na stanici Vltava zazní 6. července mimo jiné výňatky z historické studie Zdeňka Kalisty či literárně-hudební pásmo z listů mistra Jana Husa, písní jemu přičítaných a duchovních písní husitské doby. Na programu je i debata úryvek z Husova kázání a bohoslužba. Novodobou českou premiéru bude mít v přímém přenosu z evangelického kostela U Salvátora v Praze Oratorium Johan Hus od německého romantického skladatele Carla Loeweho. Živě bude Vltava přenášet i Slavnostní večer k 600. výročí Jana Husa z Obecního domu v Praze.
Český rozhlas Plus odvysílá 6. července speciální Pro a proti s tématem Vše, co (ne)víme, nebo co si myslíme, že víme o Janu Husovi. Dále se bude věnovat nové expozici v Husově rodném domě v pořadu Zaostřeno. Na webových stránkách ZDE také stanice publikuje už několik měsíců všechny příspěvky, které se týkají Jana Husa a husitství.
Speciál „Náš mistr Jan Hus“ pak poběží 6. července od 18:00 na dětském Rádiu Junior. V pořadu se děti seznámí s tím, kdo vlastně Jan Hus byl, co dělal v Kostnici a proč byl upálen. Slovo dostane jak historik, tak autoři Děsdějepisu. Na dětské posluchače bude čekat i procházka po muzeu Husitství v Táboře a zajímavosti o Betlémské kapli.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku