Kriminální příběhy Johna G. Reedera 1/6 (2002 – 2005, 2017)

Edgar Wallace.

1. Příběh okurkové sezóny. Přeložila Anna Čermáková. Dramatizace Karel Urbánek. Scénická hudba Michal Rataj. Dramaturgie Jana Paterová. Režie Otakar Kosek.

Osoby a obsazení: John G. Reeder (Pavel Pavlovský), sir Bredon (Viktor Vrabec), Harry Corvin (Jakub Zindulka), Arnold Lassard (Josef Nechutný), lord Sellington (Jiří Samek), inspektor Satler (Martin Stránský), seržant (Miroslav Buriánek) a vypravěč (Antonín Kaška).

Nastudovala Plzeň v roce 2003. Repríza 5. 12. 2010 (ČRo 3 Vltava, 10:30 h.); 19. 3. 2017 (ČRo 3 Vltava, 10:30 h.; 27 min.); 8. 8. 2019 (ČRo 2 Praha, 22:00 h.); 4. 1. 2024 (ČRo 2 Praha, 22:00 h.).

2. Akcionáři. Přeložila Anna Čermáková. Dramatizace Karel Urbánek. Scénická hudba Michal Rataj. Dramaturgie Jana Paterová. Režie Otakar Kosek.

Osoby a obsazení: John G. Reeder (Pavel Pavlovský), sir Bredon (Viktor Vrabec), Markéta Belmanová (Kateřina Vinická), Mills, zloděj (Michal Štrich), Tommy Bracher, advokát (Tomáš Šolc), Arthur Bracher (Jindřich Kout) a vypravěč (Antonín Kaška).

Nastudovala Plzeň v roce 2002. Repríza 26. 3. 2017 (ČRo 3 Vltava, 10:30 h;) 5. 1. 2024 (ČRo 2 Praha, 22:00 h.).

3. Zamilovaný policista. Přeložila Anna Čermáková. Dramatizace Karel Urbánek. Scénická hudba Michal Rataj. Dramaturgie Jana Paterová. Režie Otakar Kosek.

Osoby a obsazení: John G. Reeder (Pavel Pavlovský), sir Bredon (Viktor Vrabec), inspektor Satler (Martin Stránský), Lambton Green (Miloslav Krejsa), Magda Pittová (Andrea Černá), policista Barnett (Bronislav Kotiš) a vypravěč (Antonín Kaška).

Nastudovala Plzeň v roce 2003 (22 min.). Repríza 19. 12. 2010 (ČRo 3 Vltava, 10:30 h); 2. 4. 2017 (ČRo 3 Vltava, 10:30 h.); 6. 1. 2024 (ČRo 2 Praha, 22:00 h.).

4. Gangster z Toronta. Přeložila Anna Čermáková. Dramatizace Karel Urbánek. Scénická hudba Petr Mandel. Dramaturgie Jana Paterová. Režie Vlado Rusko.

Osoby a obsazení: Vypravěč (Jiří Hromada), John G. Reeder, detektiv (Ivan Trojan), Sir Bredon, státní zástupce (Otakar Brousek I.), Artur Lomer, gangster z Toronta (Martin Štěpánek), Bret Schelton, alias Jenkins, jeho komplic (Jan Novotný), Bertie Claude Staffen, továrník (Jaroslav Kepka) . Dále účinkují Petr Bednář, Petr Šplíchal, Hana Doulová-Krobotová, Petr Křiváček, Josef Plechatý, Tomáš Pergl, Ladislav Reich, Claudine Končinská a Jana Knappová.

Natočeno v roce 2004. Premiéra 31. 12. 2004 (Vltava, 13:30 – 14:00 h.; 24min.). Repríza 9. 4. 2017 (ČRo 3 Vltava, 10:30 h.); 7. 1. 2024 (ČRo 2 Praha, 22:00 h.).

5. Zelená mamba. Překlad Anna Čermáková. Dramatizace Karel Urbánek. Scénická hudba Petr Mandel. Dramaturgie Jana Paterová. Režie Vlado Rusko.

Osoby a obsazení: Vypravěč (Jiří Hromada), John G. Reeder, detektiv (Ivan Trojan), Sir Bredon, státní zástupce (Otakar Brousek), Mo Liski, vládce londýnského podsvětí (Jiří Štěpnička), Marylou Cartnerová, jeho milenka (Simona Postlerová), El Rahgut, obchodník z Maroka (Miroslav Táborský), paní Hambletonová, Reederova hospodyně (Jana Drbohlavová), Henry, člen gangu (Stanislav Lehký), Stone, člen gangu (Jan Szymik), Bill, člen gangu (Marcel Rošetzký), inspektor Satler (Jaroslav Vlach). Dále účinkují Josef Plechatý, Tomáš Pergl, Petr Šplíchal, Ladislav Reich, Claudine Končinská a Jana Knappová.

Natočeno v roce 2004. (28min.) Repríza 16. 4. 2017 (ČRo 3 Vltava, 10:30 h.); 24. 9. 2022 (ČRo 2 Praha, 13:04 h.) v cyklu Hra na sobotu; 8. 1. 2024 (ČRo 2 Praha, 22:00 h.).

6.  Krádež mramoru. Překlad Anna Čermáková. Dramatizace Karel Urbánek. Dramaturgie Jana Paterová. Režie Vlado Rusko.

Osoby a obsazení: vypravěč (Jiří Hromada), John G. Reeder, detektiv (Ivan Trojan), Sir Bradon, státní zástupce (Otakar Brousek st.), Mary Welfordová (Valérie Zawadská), soudce (Jiří Klem), seržant Mills (Svatopluk Schuller), Markéta Belmanová (Ilona Svobodová) a hlasy (Claudine Končinská, Libuše Pražáková, Jiří Litoš, Petr Šplíchal, Tomáš Pergl a Jana Knappová).

Natočeno v roce 2005 (20 min.). Repríza 23. 4. 2017 (ČRo 3 Vltava, 10:30 h.); 9. 1. 2024 (ČRo 2 Praha, 22:00 h.).

Tři díly (Gangster z TorontaZelená mamba, Krádež mramoru) vydala Radiotéka, srpen 2017 (MP3).

 Lit.: anonym: Edgar Wallace: Kriminální příběh Johna G. Reedera – Příběh okurkové sezóny. In web ČRo 3 Vltava, prosinec 2010 (článek). – Cit.: Zločin bují i ve staré dobré Anglii. Inspektor Reeder, trochu suchar a pedant s ním stále vstupuje do úspěšného duelu.

V soudní síni náhodou objeví při projednávání banálního případu zárodek zločinu. První z případů inspektora Reedera, kterého stvořil nejplodnější detektivní autor všech dob, Edgar Wallace, nazvaný Příběh okurkové sezóny, si můžete poslechnout 5. prosince v 10:30 na stanici Český rozhlas3 – Vltava. Nastudovala Plzeň v roce 2003.

Nyní se vydáme do staré dobré Anglie, kde inspektor Reeder řeší své zapeklité kriminální případy. Inspektora Reedera stvořil nejplodnější detektivní autor všech dob, Edgar Wallace, který sám prožil osud hodný svých pozdějších hrdinů. Nevěděl přesně ani kdy se narodil, ukončil pouze čtyři třídy základní školy, byl kuchařským pomocníkem na lodi, vojákem, válečným dopisovatelem a mezinárodním reportérem, ale především otcem stosedmdesáti kriminálních románů, šestnácti divadelních her, stovek povídek a filmových scénářů. Jeho miliónové honoráře se rozplynuly jako dým na dostizích, a když zemřel, zůstalo po něm půl miliónu dluhů. Snad právě proto je inspektor Reeder, trochu suchar a puntičkář jeho pravým protikladem.

Lit.: Macháček, Tomáš: Zločiny v šeru londýnské mlhy. In web Naposlech.cz, 11. 9. 2017 (recenze). – Cit.: Angličtí zlosynové se v předválečné době nemusejí obávat jenom Sherlocka Holmese či Hercula Poirota. Po krku jim jde i jejich souputník, inspektor John G. Reeder z úřadu státního zástupce Sira Bredona. Tento usedlý starý mládenec žije hlavně svou prací a občasnou společnost mu dělají jen hospodyně Hambletonová a známá ze sousedství, slečna Markéta Belmanová. Ve svém povolání nevyužívá svaly, ale brilantní detektivní talent. V trojici příběhů z dvacátých let nespustí Reeder z očí kanadského podvodníka, pokusí se rozbít bandu gangsterů a podívá se na zoubek záhadné ženě, obviněné z bizarní krádeže. Ačkoliv zpočátku působí případy nevinně, jde v nich jemu i jeho blízkým často o život.

Spisovatel Edgar Wallace má na kontě přes sto sedmdesát knih. V průběhu dvacátého století byly jeho romány nesčetněkrát zfilmovány a svým jménem se navždy zapsal mezi průkopníky toho, co dnes považujeme za klasickou anglickou detektivku, často ale s příměsí thrillerových a špionážních prvků. I u nás se jeho knihy za času mládí našich dědečků horlivě četly a snad i proto se několik příběhů dočkalo i rozhlasového zpracování. Kromě hry Soudce Jack se pozornost dramaturgů zaměřila na krátké povídky s detektivem Reederem, kterých vzniklo celkem sedm. Vydavatelství Radioservis se z nich rozhodlo na jednom CD (a také v digitální distribuci) vydat trojici příběhů s Ivanem Trojanem v hlavní roli, které byly natočeny v letech 2004-2005, pod názvem Kriminální příběhy Johna G. Reedera.

 Rozhlas měl vždy až magickou schopnost přitahovat velká herecká jména i do menších dramatizací, což se v této sérii detektivek beze zbytku prokázalo. Již zmíněného Ivana Trojana v titulní roli doplnil v úloze jeho nadřízeného Otakar Brousek st., inspektorovu hospodyni a slečnu Belmanovou si zahrály oblíbené herečky Jana Drbohlavová a Ilona Svobodová. Prakticky i všichni další zúčastnění platí za zkušené rozhlasové interprety, takže hned v úvodním příběhu Gangster z Toronta se v roli nebezpečného falešného klenotníka představil Martin Štěpánek, jeho vyhlédnutou oběť, továrníka Stephena, pak skvěle vystřihl Jaroslav Kepka. V povídce Zelená mamba se do úlohy vládců podsvětí převtělili Jiří Štěpnička s Miroslavem Táborským, kterým při tom v úloze femme fatale zdatně sekundovala Simona Postlerová. Ani závěrečný díl Krádež mramoru nezůstává pozadu. V něm se díky tajemné ženě, v podání nezaměnitelné Valérie Zawadské, ukáže, že zdánlivě banální zločin může mít zlověstné pozadí. Tyto a mnohé další osobnosti režíroval Vlado Rusko, který si v budování napínavé dobové atmosféry pomohl hudbou Petra Mandela.Mastering nahrávky pro vydání dostal na starost Miroslav Mareš, k němuž však směřuje snad jediná výtka. V úvodních dvou povídkách je zvuk v rozhovorech z kanceláře detektiva rozdělen stereofonně do obou kanálů, takže na sebe postavy mluví každá ze své strany. Bohužel se nepodařilo sjednotit hladinu hlasitosti, takže Otakar Brousek zní oproti Ivanu Trojanovi nepříjemně hlasitě. V posledním příběhu pak již k tak výraznému dělení do kanálů nedošlo a problém odpadl.V Kriminálních příbězích Johna G. Reedera figuruje namísto násilí chytrá zápletka. Neomylný detektiv už tak nějak k tomuto žánru patří, třebaže dnes působí trochu úsměvně. Oproti některým současným nahrávkám se příběhy chlubí perfektními hereckými výkony a režisérským citem pro temporytmus. Přesto, či právě proto, že obsazení ne vždy ctí věk postav (kde jinde než v rozhlase tohle může projít?), zde účinkují skvělí herci i ze starší generace, díky čemuž patří tato série do zlatého fondu rozhlasové detektivky.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)