Poplach v Kovářské uličce (1971, 1982)

Václav Řezáč. Dramatizace Stanislav Lahodný. Výběr a sestava Ladislav Rybišar (LP). Hudba Milan Baginský. Komorní soubor řídí Milan Baginský. Zvukové efekty Dana Brochová, Artur Šviha, Petr Messany a Miroslav Kokeš. Dramaturg Jiří Kafka. Odpovědný redaktor desky Tomáš Vondrovic. Střih gramofonové verze Jiří Bartoš. Režie Ladislav Rybišar.

Osoby a obsazení: Frantík Severín (Václav Knop), Ferdinand Bočan, obchodník z Kovářské uličky (Ladislav Boháč), Bočanová, jeho žena (Slávka Budínová), Frantíkův dědeček Severín (Jan Faltýnek), strážmistr Brejcha (František Hanus), Kolísko, autosprávkař (Ilja Prachař), Vasil, šofér (Miroslav Moravec), Božka (Miroslava Hozová), Bílková (Libuše Havelková), děda Charouzek (Josef Beyvl), babička Halíková (Josefa Pechlátová), komisař (Petr Haničinec). Dále účinkují Eva Dudková, Karel Kastner, Blanka Blahníková, Artur Šviha, Vladimír Krška, Drahomíra Fialková, Jaroslav Kotrba, Petr Messany, Miroslav Kokeš, Miloš Rozhoň, Běla Jurdová, Mirko Musil, Jan Vala, Miroslav Nohýnek, Jaroslava Drmlová, Milada Horutová, Ivan Malík, členové Dětského rozhlasového dramatického souboru, Činoherní sbor Čs. rozhlasu.

Nastudoval Československý rozhlas, leden 1971. Premiéra 27. 3. 1971 (Praha, 13:45-14:50 h.). Repríza 28. 10. 1989 (Praha, 13:28 h.). Obnovená premiéra 30. 4. 2011 (ČRo 2 Praha, 13:05 h.); 2. 4. 2018 (ČRo 2 Praha, 13:04 h).

Vydal Supraphon v roce 1982 (1 LP, supralong, 1218 0465 X-F).

Pozn.: Existuje i starší rozhlasová verze.

Děj: Hlavním hrdinou je Frantík Severýn, který bydlí i se svým dědečkem v Kovářské ulici. Jeho rodiče mu zemřeli, když mu bylo šest roků. Vypomáhá v hokynářství pana Bočana. Pan Bočan však není dobrý člověk a už tak chudé lidi, kteří u něj nakupují, ještě více okrádá. Má zelenou knížku s tvrdými deskami, kam píše kdy, co a komu dal na dluh. Ale moc poctivě to nezapisuje. Frantík se rozhodne, že tomu udělá konec a jednoho dne knížku panu Bočanovi z krámku ukradne. Schová si ji do skrýše za kámen, ale dalšího dne, když se jí chce zbavit, zjišťuje, že knížka v zelených deskách se někam ztratila. Všechno ale nakonec dobře dopadne. Zjistí se pravda a totiž že pan Bočan opravdu lidi okrádal a teď je již všem jenom pro smích. Musí se proto z ulice odstěhovat.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

A já jen doplním, že Poplach v Kovářské uličce snad vyšel kdysi i na gramodesce, nahrávku sice nemám, ale co si tak pamatuju: hlavní role stvárnili Václav Knop a bohuš Záhorský.

V popisu rozhlasové inscenace byly podle mého názoru spojeny 2 adaptace knihy Václava Řezáče. Tu, v níž v roce 1971 vystupoval Václav Knop v hlavní roli, režíroval v roce 1971 Ladislav Rybišar.l

Opraveno, díky!

Dramatizace Stanislav Lahodný. Natočeno v roce 1971.

Premiéra 27.3.1971 (Praha, 13:45-14:50)

Dědečka Severína hrál Arnošt Faltýnek, nikoliv Jan Faltýnek.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)