Velké dobrodružství (1952?)

Jiří Brdečka, Jiří Mareš. Podle stejnojemnného filmu pro rozhlas upravil Jindřich Puš. Hudba Vilém Prokop Mlejnek. Režie Miroslav Kalný.

Obsazení nezjištěno.

Nastudovaly České Budějovice v roce 1952 (?). Uvedeno 24. 9. 1955.

Pozn.: Autoři filmu „Velké dobrodružství“, J. Mareš, J. Brdečka a režisér M. Makovec, si zvolili nesnadný úkol  – seznámit naše diváky s dílem a osobností českého cestovatele Afrikou dr Emila Holuba.  (…) A dodejme ihned, že tento úkol splnili vrchovatou měrou. Úkolem nejtěžším však bylo ukázat cestovatele Holuba v souvislosti s praxí ostatních cestovatelů, kteří dobývali Afriku pro kořistnické zájmy bank a svých vlád. Zde se autoři ve shodě s historickou pravdou soustředili především na Holubův demokratismus a humanismus ve vztahu k černochům, na jeho nezištné vlastenectví, které ho tak diametrálně rozdělovalo od ziskuchtivého vlastenčení tehdejší naší buržoasie. Tento úkol se nepodařilo autorům splnit zcela přesvědčivě, protože Holubovo vlastenectví a demokratismus příliš stavěli na dialogu, místo na jednání. Ve „Velkém dobrodružství“ se dostává našim divákům zajímavého a hodnotného filmu, který objevuje jednu z významných postav našeho národního života, postavu vědce, jehož „průkopnická práce byla smělým bojem za poznání světa, bojem proti utlačovatelské koloniální politice imperialistů“. (anotace filmu – Filmový přehled 44/1952)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)