Jeppe z kopečku aneb Proměněný sedlák (1962)
Ludvig Holberg. Komedie o pěti aktech. Přeložil Jan Rak. Hudba Josef Berg. Režie Vladimír Vozák.
Osoby a obsazení: Jeppe (Rudolf Chromek), jeho žena (Helena Kružíková), Jakub (Arnošt Navrátil), baron (Štěpán Zemánek), jeho sekretář (Oldřich Celerýn), lokaj (Josef Husník), komorník (Karel Kabíček), správce (Miroslav Knoz), správcova žena (Jiřina Prokšová), doktoři (Zdeněk Kampf, Rudolf Krátký), soudce (Miloš Hájek), advokáti (Stanislav Hejný, Jiří Dušek), ozbrojenec (Miloš Chmelař), Magnus (Karel Adam).
Nastudovalo Brno v roce 1962. Premiéra 17. 6. 1962 (ČS I, 18:40 – 20:00 h.). Repríza 29. 11. 1963 (Praha, 22:20-23:40 h.). Obnovená premiéra 6. 8. 2023 (ČRo 3 Vltava, 15:00 h.; 80 min.) v cyklu Hra pro pamětníky.
Lit.: anonym: Jeppe z Kopečku – Rozhlasová premiéra. In Československý rozhlas a televize 24/1962 (11. – 17. 6. 1962), s. 1 (článek).
Lit.: Velíšek, Martin: Ludvig Holberg: Jeppe z Kopečku aneb Proměněný sedlák. Nejznámější komedie dánského autora. In web ČRo 3 Vltava, 6. srpen 2023 (článek). – Cit.: Komedie o sedlákovi, který se z panského rozmaru stal na několik hodin šlechticem, pochází z prvního, nejplodnějšího tvůrčího období zakladatele dánského dramatického umění. (…)
Komedie o jednom drsném žertu vypráví příběh sedláka Jeppeho, který utrmácen ústrky od své hádavé ženy a zmožen alkoholem usne u cesty. Zde na něj narazí místní šlechtic a provede mu poměrně krutý žert. Nechá ho spícího přenést na zámek, obléknout do panských šatů a po probuzení mu namluvit, že on je pánem. Jak všichni zúčastnění zvládnou tento šprým a kam až ho nechají dovést, si můžete poslechnout v inscenaci, kterou v brněnském studiu v roce 1962 natočil režisér Vladimír Vozák.
Podobný žert tvoří rámec Shakespearovy komedie Zkrocení zlé ženy. Je dost možné, že se Holberg s touto hrou seznámil na jedné ze svých početných cest, které vykonal po Evropě. V letech 1706 až 1708 pobýval v Londýně a následně v Oxfordu, kde studoval literaturu. Je zajímavé, že na živobytí si vydělával soukromými lekcemi hry na flétnu a housle.
Pole jeho zájmů bylo vůbec velmi široké. Byl autorem beletrie a divadelních her, zajímal se o filozofii, historii ale i metafyziku. V letech 1735–1736 zastával Ludvig Holberg funkci rektora Kodaňské univerzity a v roce 1737 se stal univerzitním kvestorem, jímž byl až do roku 1751. V roce 1747 navíc obdržel titul barona. Celé své jmění odkázal bezdětný starý mládenec Holberg akademii.
Hra se v Čechách dočkala několika překladů (hraje se též pod názvy Jeppe z Hůrky nebo Jeppe z Kopečku) a má poměrně bohatou inscenační tradici. Patrně nejznámější bylo nastudování režiséra Jaromíra Pleskota s Rudolfem Hrušínským v titulní roli v Národním divadle v roce 1965. Svébytnou adaptaci připravil v roce 1964 (sic!!) pro Český rozhlas Jiří Ornest pod názvem Kdo je tady pán aneb Jeppe v rádiu.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku