Proces o oslí stín (2006)
Friedrich Dürrenmatt. Komedie o následcích hlouposti, vychytralosti a bezohledného politikaření. Přeložil Bohumil Černík. Rozhlasová úprava a dramaturgie Pavel Minks. Režie Ivan Chrz.
Osoby a obsazení: Struthion (Václav Vydra III.), Anthrax, oslař (Jiří Lábus), Krobyle (Simona Stašová), Fillipides, městský soudce (Jan Kanyza), Miltias, soudní přísedící (Jan Vlasák), Fysignatus, advokát (Pavel Soukup), Polyfonus, advokát (Jiří Ornest), Peleias (Naďa Konvalinková), Mastax (Pavel Rímský), Tifys, námořní kapitán (Svatopluk Skopal), Iris (Jitka Smutná), Strobylus (Otakar Brousek), Telesia (Jana Drbohlavová), Agathyrus (Petr Oliva), předseda sdružení pro cizinecký ruch (Jiří Práger), předseda spolku pro ochranu zvířat (Josef Kubíček), ředitel akciové společnosti (Karel Pospíšil), Agitátor (Václav Knop), Hypsiboas, předseda senátu (Petr Pelzer), Pfrieme, cechmistr (Milan Stehlík), Thukidides, zbrojař (Zdeněk Hess), osel (Miroslav Táborský) a další.
Premiéra 11. 11. 2006 (Vltava, 14:00 – 15:20 h.; 79 min.). Repríza 5. 3. 2011 (ČRo 3 Vltava, 14:00 h.); 1. 10. 2016 (ČRo 3 Vltava, 14:00 h.); 8. 6. 2019 (ČRo 3 Vltava, 14:00 h) v cyklu Rozhlasové jeviště.
Pozn.: Pod tímto titulem napsal švýcarský dramatik Friedrich Dűrrenmatt rozhlasovou hru, ve které zpracoval příběh o směšném sporu, který přeroste do obludných společenských rozměrů s ničivými následky.
Text in: Dürrenmatt, Friedrich: Rozhlasové hry (Dvojník/Proces o oslí stín/Noční rozhovor s opovrhovaným člověkem/Stranitzky a národní hrdina/Herkules a Augiášův chlév). Praha: Orbis, 1966 (ed. Divadlo).
Lit.: Proces o oslí stín na Českém rozhlase 3 Vltava. In: Český rozhlas aktuálně.
Minks, Pavel: Groteskní komedie o hlouposti a jejích následcích. In Týdeník Rozhlas 45/2006 (anotace).
Lit.: anonym: Friedrich Dürrenmatt : Proces o oslí stín. In web ČRo 3 Vltava, březen 2011 (článek). – Cit.: Proces o oslí stín – pod tímto titulem napsal švýcarský dramatik Friedrich Dűrrenmatt rozhlasovou hru, ve které zpracoval příběh o směšném sporu, který přeroste do obludných společenských rozměrů s ničivými následky.
Švýcarský dramatik, prozaik a esejista Friedrich Dürrenmatt (1921 – 1990) je znám jako jeden z nejvýznamnějších světových autorů XX. století. Jeho pohled na svět byl vždycky kritický a jeho ambicí nebylo nic jiného než být autorem zneklidňujícím a nepohodlným. Psal příběhy, které nutí přemýšlet, domýšlet, aplikovat, vztahovat k sobě a na sebe.
Člověka zobrazoval v dramatických situacích, které směřovaly k „nejhoršímu možnému obratu“. Tato metoda mu umožňovala domýšlet situaci člověka do krajních důsledků a tím i předvídat nejhorší možná nebezpečí. Doufal, že takový postup ve svém důsledku může pomoci podobným nebezpečím se vyhnout.
Dürrenmatt byl vášnivý moralista a sžíravý ironik. Jako dramatik považoval komedii za nejvhodnější žánr, kterým je možné zobrazit současný svět i s jeho tragickými aspekty a paradoxy. Svá stanoviska realizoval prostřednictvím dramatické ironie. Jeho tvorbu také provázel výrazný smysl pro humor a nadhled. Svůj dramatický talent dokázal rovněž uplatnit v práci pro rozhlas.
Velice rád si vypůjčoval náměty z historie. Staré tradiční příběhy, klasické báje a mýty mu často poskytovaly vděčný základ pro zcela nová a originální zpracování. Ve své tvorbě také nezřídka využíval formy soudního přelíčení. Příkladem toho je i rozhlasová hra Proces o oslí stín. Dürrenmatt se v tomto případě volně inspiroval příběhy, které v 18. století literárně zpracoval německý spisovatel Christoph Martin Wieland v humoristického románu Příběh Abdeřanů.
Dürrenmattova hra Proces o oslí stín je komedií o hlouposti a jejích následcích. Je to groteskně komediální příběh jednoho směšného sporu, který – živen vychytralostí a bezohledným politikařením – přeroste do obludných společenských rozměrů s ničivými následky.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku