Muž menom Jób (Muž jménem Job, 1989)
Peter Gregor. Původní rozhlasová hra podle stejnojmenné dramatické básně autora. Dramaturgie Milan Materák. Hudební dramaturgie Miroslav Nemec. Zvuk Ľubomír Dolinka. Režie Viliam Sýkora.
Osoby a obsazení: Bůh (Vladimír Müller), Satan (Ľubo Roman), Job (Július Pántik), Žena (Zdena Grúberová), Bildat (Július Vašek), Elifas (Ivan Krivosudský), Zofar (Milan Kňažko).
Natočeno v Československém rozhlase v roce 1989. Československá premiéra 30. 1. 1990 (Praha, 19:15 h.; 70 min.) v cyklu 12. celostátní přehlídka původních českých a slovenských rozhlasových her. Repríza 31. 1. 1990 (Vltava, 11:00 h.); 18. 9. 2007 (SRo Rádio Devín, 20:30 h.); 28. 12. 2008 (SRo Rádio Devín, 20:30 h.); 10. 11. 2009 (SRo Rádio Devín, 20:30 h.); 5. 1. 2010 (SRo Rádio Devín, 20:30 h.); 16. 4. 2017 (Rádio Litera); 11. – 17. 4. 2024 (SRo 8 Rádio Litera).
Dramatická básnická skladba „Muž menom Jób“, která dostala i podobu stejnojmenné rozhlasové hry, je ostrou polemikou človeka s absolútní mocí, pričemž autor se prostřednictvím Ďábla staví na obranu člověka v prachu. Rozhlasová hra Muž menom Jób byla napsána v roce 1989 a natočena v roce 1990. Dramatická báseň byla knižně vydána až roku 1993.
Lit.: mm: Muž jménem Job. In Rozhlas 5/1990 (22. 1. 1990), s. 4 (článek).
Lit.: anonym: Téma týždňa. Vážiť si život. In web Radio Litera RTVS, 10. 4. 2017 (článek). – Cit.: S príchodom sviatkov Veľkej noci sa mnoho z nás zamýšľa nad životom, umieraním a znovuzrodením. Práve touto témou je inšpirovaný vysielací týždeň Rádia Litera. V Čítaní na pokračovanie vysielame novelu Umieranie rakúskeho lekára a spisovateľa Arthura Schnitzlera. Vypočujte si aj hru Štefana Šmihlu Trinásta komnata o krízovej životnej situácii matky a jej troch dospelých detí, či hru o utrpení biblického hrdinu Muž menom Jób. Próza Eileenin príbeh prinesie pohľad na boj ženy s rakovinou a pásmo Jany Kozákovej nám prezradí, ako zvládať život s nadhľadom. Potešíme aj priaznivcov poézie, pripravili sme pre vás verše A. S. Puškina, Ivana Kraska a Rudolfa Juroleka.
(….) V posledný deň týždňa do vysielania vstúpi rozhlasová hra Petra Gregora s názvom Muž menom Jób. Príbeh je básnicko-filozofickou výpoveďou o utrpení biblického hrdinu, ktoré zároveň symbolizuje utrpenie ľudského rodu na svojej ceste dejinami. Hru v roku 1990 režijne naštudoval Viliam Sýkora. V hlavných úlohách sa predstavia Vladimír Müller, Július Pántik a Ľubo Roman.
Lit.: Svačina, Jan: (Nejen) o včerejšku. In Tvorba 11/1990 (14. 3. 1990), s. 10 (recenze).
Lit.: Zumríková Kekeliaková, Monika: Príbeh rómskej identity a „básnik s gitarou“ Karel Kryl. Téma týždňa. In web SRo 8 Rádio Litera, 5. 4. 2024 (článek). – Cit.: Tento týždeň sa bude o niečo viac šíriť našim éterom rómska poézia i hudba, ako aj príbehy rómskej identity. Výnimočný bude aj herecký hlas Ľuba Romana vo viacerých postavách rozhlasových hier a „poézia“ prepojená s hudbou v podaní Karla Kryla. Pripomenieme si tak Medzinárodný deň Rómov (8. apríl), 80. narodeniny Karla Kryla (12. apríl) a nedožité 80. narodeniny herca Ľuba Romana (12. apríl). Môžete sa tešiť na 5 častí z knihy Ľ. Didiho Čierny Róm a biela láska, na hru M. Kuracinovej Valovej Špinavé ruky, na pásmo o rómskej poézii, ktoré pripravila D. Hivešová-Šilanová a na verše od tejto poetky a redaktorky. Ľubo Roman sa vám predstaví v úlohe lekára, v úlohe spisovateľa Marka Twaina ako Satan aj mladý študent. Karla Kryla si pripomenieme od 12. apríla aj špeciálnym hudobným playlistom a miniprofilom o jeho platni Rakovina od F. Gabriža. V rámci Galérie slávnych sa tiež bude spomínať meno Ema Bohúňa (125. rokov od jeho narodenia) a môžete sa tešiť aj na jeho poviedku Prvé dni a prví páni. (…)
Mnohí životu za niečo veľmi ďakujeme, niečoho sa nám však aj nedostáva, a tak kdesi v hĺbke prosíme. Veľmi ťažké je však mať a potom stratiť a prechádzať cestou bolesti a utrpenia. Byť človekom Jóbom. Rozhlasová hra Petra Gregora Muž menom Jób nás postaví zoči-voči otázke zmyslu či ne-zmyslu ľudského utrpenia. V hlavných úlohách (Boh, Satan, Jób a Jóbova žena) sa vám predstavia Vladimír Müller, Ľubo Roman, Július Pántik a Zdena Grúberová. Program je z roku 1989 (…).
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku