Světlo na pavlači (1995)

Jitka Škápíková. Komorní hra o mladé dívce a staré ženě, která prožívá poslední dny svého života. Improvizace na trubku Vladimír Rejlek. Dramaturg Pavel Minks. Režie Markéta Jahodová.

Osoby a obsazení: Boža (Jiřina Jirásková), dívka (Eva Elsnerová), Eduard (Jiří Klem), Francka (Marie Marešová), Tomanová (Věra Kubánková).

Natočeno 1995 (44 min.). Repríza 11. 9. 2001 (ČRo 3 Vltava, 21:30 h.), 20. 2. 2008 (ČRo 2 Praha, 20:05 h), 31. 10. 2009 (ČRo 2 Praha, 20:05 h.).

Čestné uznání na Prix Bohemia Radio 1996.

Lit.: Hnilička, Přemysl: Panáčkův průvodce rozhlasovou hrou – Zhasnout světlo na pavlači. In Týdeník Rozhlas 42/2014 (článek). – Dostupný i na Panáčkovi.

Lit.: Anonym: Rozhlasová hra: Jitka Škápíková: Světlo na pavlači. In web ČRo 20. 2. 2008 (anotace). – Cit.: Světlo na pavlači – pod tímto titulem vám nabídneme hru, kterou pro rozhlas napsala Jitka Škápíková. Hra je komorním příběhem mladé dívky a staré ženy, která prožívá poslední dny svého života. (…)
Autorka se v rozhlase věnuje především tvorbě dokumentárních pořadů a za některé z nich již také získala různá ocenění. Kromě toho však autorsky připravila i řadu rozhlasových dramatizací próz (včetně desetidílného seriálu Faraon) a rozhlasových pohádek. V oblasti původní dramatické tvorby je hra Světlo na pavlači autorčiným debutem. Hra je komorním příběhem o mladé dívce a staré ženě, která prožívá poslední dny svého života. Je to hra o lásce, zklamání i nenávisti, ale i o tom, co člověka přesahuje a přežívá. Nahrávka vznikla v pražském studiu (v roce 1995) v nastudování režisérky Markéty Jahodové s výborným hereckým obsazením. V hlavních rolích účinkují Eva Elsnerová a Jiřina Jirásková.

Lit.: anonym: Rozhlasová hra: Jitka Škápíková: Světlo na pavlači – 31.10. In web ČRo 2 Praha, říjen 2009 (anotace). – Cit.: V herecké tvorbě jedné z našich nejoblíbenějších hereček Jiřiny Jiráskové zaujímal rozhlas vždy významné místo. Nabídneme proto malý výběr jejích skvělých rozhlasových rolí, který ukončí hra Jitky Škápíkové Světlo na pavlači. V komorním příběhu o soužití mladé dívky a staré ženy, která prožívá poslední dny svého života, ztvárnila Jiřina Jirásková roli Boži.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Lit.: Anonym: Rozhlasová hra: Jitka Škápíková: Světlo na pavlači. In web ČRo 20. 2. 2008 (anotace). – Cit.: Světlo na pavlači – pod tímto titulem vám nabídneme hru, kterou pro rozhlas napsala Jitka Škápíková. Hra je komorním příběhem mladé dívky a staré ženy, která prožívá poslední dny svého života. V nastudování režisérky Markéty Jahodové účinkují v hlavních rolích Jiřina Jirásková a Eva Elsnerová. Hru Světlo na pavlači si můžete poslechnout ve 20:05 hodin.
Pod tímto titulem vám nabídneme rozhlasovou hru, kterou napsala Jitka Škápíková. Autorka se v rozhlase věnuje především tvorbě dokumentárních pořadů a za některé z nich již také získala různá ocenění. Kromě toho však autorsky připravila i řadu rozhlasových dramatizací próz (včetně desetidílného seriálu Faraon) a rozhlasových pohádek. V oblasti původní dramatické tvorby je hra Světlo na pavlači autorčiným debutem. Hra je komorním příběhem o mladé dívce a staré ženě, která prožívá poslední dny svého života. Je to hra o lásce, zklamání i nenávisti, ale i o tom, co člověka přesahuje a přežívá. Nahrávka vznikla v pražském studiu (v roce 1995) v nastudování režisérky Markéty Jahodové s výborným hereckým obsazením. V hlavních rolích účinkují Eva Elsnerová a Jiřina Jirásková.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)