Kolíska (Kolébka, 1964)

Alfonz Bednár. Úprava Ján Dohňanský. Zvuk Alojz Janeček, Dušan Čulen. Odpovědný redaktor Ján Vdovják. Režie Viera Weidlerová.

Osoby a obsazení: Majerský (Gustáv Valach), Černek (Elo Romančík), Zita (Eva Kristínová), Baďo (Gejza Slameň), Obman (Viliam Záborský), Kniewald (Ľudovít Ozábal), Hals (Juraj Paška), Köhl (Juraj Sarvaš), Furková (Beta Poničanová), Hanka (Viera Topinková), Ragala (Alojz Kramár), hlas (Vladimír Minarovič), voják (Juraj Šebok).

Připravil Československý rozhlas 12. 9. 1964. Premiéra 25. 5. 1965 (Bratislava, 20:00 h.; 50 min.). Repríza 14. 11. 2011 (SRo 2 Rádio Regina).

Lit.: Dohňanský, Ján: Kolíska. In Rozhlas a televízia, vyd. 9, roč. 21, str. 7 (článek). – Cit.:  Keď vyšla pred rokmi kniha noviel Alfonza Bednára Hodiny a minúty, strhla sa okolo nej prudká diskusia. Ozvali sa hlasy, ktoré ocenili literárnu hodnotu tohto diela, iné zasa s bojovým zápalom dokazovali, že takí ľudia, akí vystupujú v knihe, v Povstaní neboli, že je to bagatelizovanie, ba znevažovanie.

V autorových novelách vystupujú ľudia s charaktermi silnejšími i slabšími, ľudia, ktorí musia obstáť v ťažkých skúškach, či už v samotných bojoch, alebo v časoch, keď už roky bol pokoj a mier.

A autor práve tu neváhal zobraziť ľudí, ktorí podľahli v ťažkých skúškach, hoci už nehrozilo nebezpečenstvo ani im, ani ich rodinám, či iným ľuďom. A možno práve toto bola príčina mnohých nedorozumení okolo tejto knihy i jednotlivých jej noviel. Niektorí jednoducho nepochopili, že ten Černek z novely Kolíska, ktorý sa v Povstaní statočne bil, vydával v nebezpečenstve seba i svoju rodinu, že tento Černek môže v období mieru a pokoja odrazu sklamať a zastávať sa nepravdy. A zastávať sa jej vo veci toho Majerského, ktorý v predvojnových časoch z hľadiska morálky nebol celkom bezúhonný, najmä nie v pomere k terajšej Černekovej žene Zite a v období Povstania bol v Černekových očiach zradcom. Čo to vlastne bolo medzi Černekom a Majerským? Keď povstalecké vojská vystúpili do hôr, Černek a Majerský sa dostali do jedného bunkra. Podrobnosti o sebe z predvojnového života nepoznali. A tak Majerský nevedel, že Černekova žena Zita je tá Zita, ktorú on ako mladé dievča oklamal a nevedel to ani Černek. No keď Majerský pre ťažkú očnú chorobu z hôr zišiel – ako Černek povedal, že zradil – dostal sa do domu Zity Černekovej. A tu sa potom odohrala tragédia, pre ktorú až v povojnových časoch prišlo k rozporu medzi Černekom a jeho ženou Zitou…

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)