Jitřenka naší slávy (1976)
Milan Uhde. Dokumentární rozhlasová hra přibližující osobnost spisovatelky Boženy Němcové. Hudba Jiří Smutný. Dramaturg Jaromír Ptáček. Režie Josef Melč.
Osoby a obsazení: Božena Němcová (Věra Galatíková), páter Štulc (Karel Höger), Antonín Augusta (Antonín Molčík), profesor Helcelet (Luděk Munzar), Josef Němec (František Hanus), Václav Čeněk Bendl (Miroslav Masopust), Ferdinand Náprstek, zvaný Halánek (Vladimír Brabec), paní Tobolářová (Libuše Havelková) a Jan Pankl (Josef Patočka).
Natočeno 1976. Premiéra 24. 3. 1977 (Vltava, 11:00 h.). Repríza 14. 3. 2009 (ČRo 3 Vltava, 14:00 h.) v cyklu Rozhlasové jeviště; 1. 1. 2012 (ČRo 3 Vltava); 4. 2. 2020 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.) v cyklu Současná hra k 200. výročí narození B. Němcové; 28. 10. 2023 (ČRo 2 Praha, 13:04 h.) v cyklu Hra na sobotu.
Pozn.: Tuto hru svým jménem kryla Eva Samková. Jiné prameny (soupis dramaturgických prací J. P.) uvádějí rok 1973.
Pozn. 2: Text hry byl inscenován také jako čtené divadlo ve spolupráci s Moravským divadlem Olomouc, za účasti autora Milana Uhdeho. (Divadlo Tramtarie Olomouc, 24. 1. 2008, 19:30 h.).
Lit.: Tomáš, Jiří: Rozhlasová hra mladých autorů. In Literární měsíčník 8/1977, příloha Dílna, č. 8, s. 158-159 (článek).
Lit.: anonym: Milan Uhde: Jitřenka naší slávy. In web ČRo 3 Vltava, 1. leden 2012 (článek). – Cit.: Dokumentární rozhlasová hra Milana Uhdeho přibližuje osobnost spisovatelky Boženy Němcové v kritickém období, kdy trpěla hmotnou nouzí a vyrovnávala se s dlouhodobou krizí v manželství. Rozhlasovou inscenaci s Věrou Galatíkovou, Karlem Högrem a Luďkem Munzarem v hlavních rolích připomínáme blížící se výročí klíčové osobnosti české literatury. (…)
Dokumentární hru Jitřenka naší slávy, v níž částečně použil i fragmenty z osobní korespondence Boženy Němcové dokončil Milan Uhde v kritickém roce 1977, kdy vrcholil teror komunistů, podrážděných aktivitou nové občanské iniciativy Charta 77, proti občanům v opozici a nekonformním umělcům.
Uhde patřil ke skupině, pro níž platil zákaz publikování. Přesto se podařilo, že jeho hra byla ve více než dobře komunisty střeženém Československém rozhlase natočena a mnohokrát reprízována. Konspirace fungovala dobře. Dramaturg Jaromír Ptáček a režisér Josef Melč odvážně nesli osobní riziko a jméno autora, které z pochopitelných důvodů zůstalo ukryto pod pseudonymem, prozradili až po revoluci.
Režisér Josef Melč vytvořil zdařilou inscenaci se skvělým hereckým obsazením. Hlavní roli svěřil Věře Galatíkové a v dalších účinkují např. Karel Höger a Luděk Munzar. Přestože osobnost a dílo Boženy Němcové jsou zakotveny v 19. století, hra Milana Uhdeho i dnes zaujme posluchače nejen univerzálním tématem střetu výjimečně osobnosti s nepřízní doby a společnosti, ale i detaily z života spisovatelky, který měl v mnoha ohledech rysy velkého dramatu.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku