Balada z podzemí (1981)

Pavel Hanuš. Původní rozhlasová hra. Dramatický příběh odehrávající se v polovině třicátých let. Technický scénář Jiří Horčička a Jitka Borkovcová. Hudba Josef Pech, řídí autor. Zvuk Jitka Borkovcová. Záznam a střih Hana Jírová. Zvukové efekty Radislav Nikodém. Asistentka režie Kateřina Hrdinová.  Dramaturg Josef Hlavnička. Stereofonní úprava a režie Jiří Horčička.

Osoby a obsazení: Eman zvaný Pihoun (Jan Hartl), Kalina, policajt (Jiří Sovák), komisař (Čestmír Řanda), strážmistr (Bohumil Pastorek), strážník (Vladimír Krška), domovník (Jan Faltýnek), hlas z davu / policajt (Radislav Nikodém).

Natočeno 1981. Premiéra 12. 3. 1981 (Vltava, 22:01 – 22:52 h.; 50 min., stereo).

Pozn.: Chlapec z pražského Žižkova prožije po prvomájové demonstraci epizodu s policajtem, která jeho dosavadní životní zkušenost proletářského kluka a živelné, spontánní cítění promění v uvědomělý třídní a politický postoj. Příběh z druhé poloviny 30. let. Cena v soutěži rozhlasových her OIRT 1982 – Bílá holubice (nejvyšší ocenění). Původní název zněl Balada z kanálu.

Hra byla v roce 1983 nastudována Estonským rozhlasem pod názvem Maa-alune ballaad.

Lit.: Czech, Jan: O rozhlasové hře. Praha: Panorama, 1988, s. 122 – 125.

Lit.: Hnilička, Přemysl: Panáčkův průvodce rozhlasovou hrou – Příběh z kanálu. Totiž z podzemí. In Týdeník Rozhlas 18/2018 (článek). Dostupný též na Panáčkovi.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)