Maloměstské tradice (2006)

Václav Štech. Rozhlasová úprava a režie Otakar Kosek. Dramaturgie Jana Paterová.

Osoby a obsazení: Peřina (Zdeněk Rumpík), Růženka (Lucie Štěpánková), Šťovík (Milan Němec), Stříbrný (Pavel Novotný), Zvon (Michal Przebinda), Prášková (Jindra Janoušková), Šíp (Jiří Kalužný).

Natočeno v roce 2006 ve spolupráci s Východočeským divadlem v Pardubicích. Premiéra 29. 3. 2007 (Vltava, 20:00 – 21:00 h.; 56 min.). Repríza 12. 2. 2011 (ČRo 3 Vltava, 14:00 h.); 17. 4. 2021 (ČRo 2 Praha, 13:04 h.).

Lit.: anonym: Václav Štech: Maloměstské tradice. In web ČRo 3 Vltava, únor 2011 (článek). – Cit.:  Kniha Maloměstské tradice rozbouří hladinu poklidného městečka, které dlouho pátrá po jejím tajemném autorovi. Navíc zasáhne i do volebního klání a milostného vztahu dvou mladých lidí.

Nestárnoucí komedii Václava Štecha Maloměstské tradice vám nabídne k poslechu Český rozhlas 3 – Vltava. Inscenace vznikla v koprodukci s Východočeským divadlem Pardubice v roce 2006.Václav Štech (1859–1947) byl posledním z trojlístku autorů: František Ferdinand Vamberk, Josef Štolba a Václav Štech, kteří ve svých hrách čerpali z maloměstské tematiky. Původním povoláním byl Václav Štech učitel. Velké zásluhy měl také jako organizátor kulturního života ve Slaném, kde dokonce sám režíroval a hrál. Psal prózu i hry, nejznámější z jeho komedií je nejspíš Třetí zvonění, které mělo před několika lety novou premiéru v Českém rozhlase.

Populární byla také Štechova školní komedie Habada a Jordán nebo Deskový statek, který po letech zapomenutí s úspěchem uvedl pražský Činoherní klub. Štechovu volební komedii David a Goliáš uvedlo zase pražské Národní divadlo.

Václav Štech proslul jako kritik provincionálních poměrů, které osobně dobře znal. Coby maloměstský satirik útočil ve svých textech na zkostnatělost, jalovost a úzkoprsost maloměstského prostředí. V líčení vad soudobé společnosti však nebyl tak docela nemilosrdný, z jeho textů je cítit, že má své postavy a postavičky upřímně rád.

Kariéru udělal Štech také jako divadelní ředitel, v letech 1909–1913 vedl Divadlo na Vinohradech, ale pak musel ustoupit progresivnější koncepci režiséra Karla Hugo Hilara. O tom později napsal knihu, kterou nazval Vinohradský případ. Maloměstské tradice nepatří k jeho nejznámějším dílům, ale ani v ní nechybí všechny charakteristické rysy maloměstského kritika a komediografa.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)