V hodině rysa (2012)

Per Olov Enquist. Rozhlasová hra. Překlad Zbyněk Černík. Rozhlasová úprava a dramaturgie Klára Novotná. Režie Natália Deáková.

Osoby a obsazení: chlapec (Filip Kaňkovský), Lisbeth (Tereza Hofová), farářka (Daniela Kolářová), Eriksson (Lukáš Příkazký), hlas (Matěj Nechvátal) a hlas (Aleš Bílík).

Natočeno 2012. Premiéra 11. 12. 2012 (ČRo 3 Vltava, 21:30 h.). Repríza 5. 3. 2019 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h) v cyklu Současná hra; 23. 1. 2024 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.) v cyklu Večerní drama.

Lit.: Novotná, Klára: Per Olov Enquist: V hodině rysa. In web ČRo 3 Vltava, prosinec 2012 (článek + ukázka). – Cit. : Závěr vltavského Severského roku obohatí premiéra rozhlasové adaptace jedné z nejpřekládanějších a nejhranějších divadelních her předního švédského dramatika. Per Olov Enquist ke svému dramatu V hodině rysa sám napsal: „Je to hra o lásce chlapce a kocoura. A také o tom, že vzkříšení je možné… ale kdo by tomu věřil.“ (….)

„Rys, ten může spát jednadvacet hodin denně, pak tři hodiny loví a hodinu žere, a pak zase spí. – To ale dělá pětadvacet hodin. A den má jen čtyřiadvacet…“ Jaká je tahle pětadvacátá hodina? A kde ji hledat? Zvláštní časoprostor, který se vymyká přísným zákonům racionality, ale právě proto se otevírá těm, co namísto studené logiky touží cítit a sdílet.

Chlapec, z pohledu svého okolí silně narušený jedinec, se během ústavní péče stane součástí podivně trýznivého pokusu. V rámci pozorování je mu svěřen do opatrování kocour a mezi oběma vznikne pevné pouto. Dvojí pokus o jeho přetržení, poprvé shodou okolností, podruhé chladnokrevným rozhodnutím vedení, má katastrofální následky. V zoufalé touze najít řešení bezvýchodné situace přivádí mladá, ambiciózní vedoucí experimentu k chlapci farářku. Z jejich setkání ale namísto konečné odpovědi vyvstávají jen další naléhavé otázky – Kde je hranice mezi touhou pomoci a touhou ovládat? Co je a co není ´lidské´? Odkud pramení láska a v jakých podobách ji jsme schopni přijmout? Může být láska dědečkův dům a Bůh zrzavý kocour, který vstane z mrtvých, aby nás odvedl zpátky domů? A role se obrací – právě chlapec, kterému je téměř upřeno právo nazývat se ještě člověkem, ve své vnímavosti a otevřenosti srdce přivádí farářku z bezpečí věčně omílaných pravd na obtížnou cestu hledání.

Švédský dramatik a spisovatel Per Olov Enquist napsal své drama V hodině rysa v roce 1987 v Paříži a příběh hry se zvláštním způsobem protnul se skutečnostmi jeho života. Nejen v detailně popsaném vztahu chlapce k rodnému domu, který je otiskem Enquistovy vzpomínky na vlastní domov, ale i v osudu zrzavého kocoura – tady dramatik ve svém díle neuvěřitelným způsobem realitu předešel. „Jednoho dne – daleko později, pět let po napsání Rysa – v Kodani zmizí (Enquistův) kocour August. Dva dny nato je nalezen těžce zmrzačený, téměř mrtvý.(…) Najde ho chlapec z ústavu pro mentálně postižené. Následuje pokus o záchranu zatracence. (…) Zabila ho liška a on vstal z mrtvých, vlastně jako rys, a nemá ocas, je to přesně tak, jak to Enquist pět let předtím napsal ve své hře. Dospěje k žertovnému závěru, že Bůh se dívá na divadlo (…)“, popisuje autor tuto událost ve svém autobiografickém románu Jiný život.

Rozhlasová inscenace Enquistovy hry v překladu Zbyňka Černíka zazní v premiéře na závěr vltavského Severského roku v Klubu rozhlasové hry 11. prosince. Režisérka Natália Deáková obsadila do role Chlapce studenta absolventského ročníku DAMU Filipa Kaňkovského, chladnou vedoucí experimentu Lisbeth svěřila herečce Tereze Hofové a k dvojici mladých herců získala jedinečnou Farářku v podání Daniely Kolářové.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)