Tíživé sny účetního Koláčka (1989)

Jiří Průša a Dagmar Průšová. Původní rozhlasová hra. Hudební improvizace Jiří Strohner. Zvuk Jiří Fuhrman. Záznam a střih Zuzana Bartáčková. Zvukové efekty Jiří Binek. Asistentka režie Dana Reichová. Dramaturg Josef Hlavnička. Režie Ivan Chrz j. h.

Osoby a obsazení: Alois Koláček, účetní (Jiří Lábus), Anežka Koláčková, jeho žena (Jitka Molavcová), děda, Koláčkův otec (Ladislav Šimek), ředitel ústavu (Pavel Soukup), Macháň, Koláčkův kolega (Karel Heřmánek), direktor, ředitel Všechnoprojektu (Oskar Gottlieb), Burýšek, Koláčkův spolužák (Radan Rusev), Havránková, účetní Všechnoprojektu (Jiřina Švorcová), primář MUDr. Havlásek (Ilja Racek), vrátný generálního ředitelství (Vlastimil Bedrna), předseda ROH (Václav Sloup), advokát (Miroslav Masopust), ohlášení (Hana Brothánková).

Natočeno 1989. Premiéra 12. 7. 1989 (Praha, 19:15 – 20:05 h; 47 min.).

Pozn.: Groteska o muži, který byl tak zvyklý nevyjadřovat své názory, že když to jednou udělal, utrpěl duševní trauma. Ve fantaskních, snových scénách přežije triumf i absurdní důsledky svého vystoupení na schůzi, prvního projevu osobní odvahy… což ho ale nezbaví povinnosti rozhodnout se, až se probudí. Autor se v tématu své hry pokusil pojmenovat jednu z komických deformací ve způsobu uvažování mnoha našich současníků. – A nejen úředníků. (anotace)

Lit.: Hnilička, Přemysl: Panáčkův průvodce rozhlasovou hrou – Moucha na poradě aneb Když se vám udělá názor. In Týdeník Rozhlas 1/2017 (článek). Dostupné též na Panáčkovi.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)