Candide aneb Optimismus (1991, 2018)

Francois Voltaire. Pestrá rozhlasová féerie. Velká klasická hra o naivním mladíkovi, který byl do světa vržen v přesvědčení, že je to nejlepší z možných světů, a musel ho celý projít, aby došel poznání.  Překlad a dramatizace Michal Lázňovský. Dramaturg Hynek Pekárek. Režie Jiří Horčička.

Osoby a obsazení: Osoby a obsazení: vypravěč (Otakar Brousek I.), Candide (Viktor Preiss), Panglos (Ilja Racek), mladý baron (Miroslav Středa), baron (Vladimír Krška), Kunhúta (Milena Steinmasslová), Martin (Josef Vinklář), hostinský (Milan Neděla), velitel (Jan Maršálek), králové (Svatopluk Beneš a Oldřich Janovský), Jakub (Antonín Molčík), námořníci (Ferdinand Krůta a Ladislav Kazda), udavač a Bonifác (Dalimil Klapka), Paquetta (Růžena Merunková), inkvizitor (Petr Pelzer), stařena (Ludmila Roubíková), stařec (Jiří Mikota), guvernér (Oldřich Vlček), Kakambo (Jaroslav Kepka), 1. verbíř a Isachar (Bohumil Bezouška), 2. verbíř (Josef Velda),  Dále účinkují Vladimír Pospíšil,  Oldřich Janovský, Jaroslav Moučka, Oldřich Vlach,  Milan Mach.

1. král (Svatopluk Beneš), 2. král (Oldřich Janovský), inkvizitor (Petr Pelzer), Jakub (Antonín Molčík), stařena (Ludmila Roubíková), stařec (Jiří Mikota), 2. verbíř (Josef Velda), hostinský (Milan Neděla), otrokář (Milan Mach), velitel (Jan Maršálek), námořník (Oldřich Vlach), kapitán (Jaroslav Moučka), 1. námořník (Ferdinand Krůta), hlasatel (Vladimír Pospíšil) a 2. námořník (Ladislav Kazda).

Natočeno v roce 1991. Premiéra 25. 12. 1991 (Vltava, 15:20 – 16:40 h.; 75 min.) Repríza 25. 12. 2006 ; 9. 6. 2011 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.); 2. 4. 2017 (ČRo 3 Vltava, 16:30 h) v cyklu Ad libitum.

Vydala Radiotéka 14. 12. 2018 (MP3).

Lit.: Gojda, Petr: Voltaire: Candide aneb Optimismus. In web ČRo 2 Praha, 2. 4. 2017 (článek). – Cit.:  V pondělí 27. března uplynulo 90 let od narození a 10 let od smrti jednoho z nejvýznamnějších rozhlasových režisérů naší historie Jiřího Horčičky. Horčička je podepsán pod stovkami rozhlasových her, dramatizací a dalších pořadů, které patří do zlatého fondu Českého rozhlasu. Minulý týden jsme Horčičkovi věnovali pořad Výročí týdne, v nedělním Ad Libitu uvádíme jednu z jeho porevolučních realizací. A zároveň je to příležitost opětovně oslavit narozeniny herce Viktora Preisse, který tu ztvárnil hlavní roli.

Satiru Candide, čili Optimismus publikoval Voltaire roku 1759. V příběhu o naivním mladíkovi, který žije v domnění, že vše na světě je dobré, reagoval Voltaire na Leibnizovo učení o nejlepším možném světě. Novela byla dokonce vydávána za překlad z němčiny. Voltaire parodoval i oblíbené románové postupy a formy a nadužívaná klišé, kterými tehdy nešetřili zvláště autoři dobrodružných historií. Candidův příběh je i odezvou na oblíbený „bildungsroman“.

Přestože měla novela velký úspěch u čtenářů, provázel ji i velký skandál. Církev v ní viděla blasfémii na svoje učení a Candide byl v mnoha zemích zakázán. Dnes je naopak považován za Voltairovo vrcholné dílo a má čestné místo v kánonu dědictví evropské literatury. Barvitost příběhu lákala dramatizátory a úpravce a Candide vstoupil trvale na jeviště. V roce 1957 vznikla dokonce opera, jejímž autorem je Leonard Bernstein. Autorem rozhlasové dramatizace je Michal Lázňovský. (…)

Lit.: anonym: Voltaire: Candide. In web ČRo 3 Vltava, 9. 6. 2011 (článek). – Cit.:  Je tento svět opravdu nejlepším ze všech možných světů? Na tuto otázku dostanete odpověď v rozhlasové hře napsané podle slavného Voltairova díla Candide. Hru o naivním mladíkovi, který musel projít celý svět, aby došel poznání, je skvělou ukázkou režijního rukopisu Jiřího Horčičky. V hlavní roli uslyšíte Viktora Preisse.

Satiru Candide, čili Optimismus publikoval Voltaire roku 1759. V příběhu o naivním mladíkovi, který žije v domnění, že vše na světě je dobré, reagoval Voltaire na Leibnizovo učení o nejlepším možném světě. Novela byla dokonce vydávána za překlad z němčiny. Voltaire parodoval i oblíbené románové postupy a formy a nadužívaná klišé, kterými tehdy nešetřili zvláště autoři dobrodružných historií. Candidův příběh je i odezvou na oblíbený „bildungsroman“.

Přestože měla novela velký úspěch u čtenářů, provázel ji i velký skandál. Církev v ní viděla blasfémii na svoje učení a Candide byl v mnoha zemí zakázán. Dnes je naopak považován za Voltairovo vrcholné dílo a má čestné místo v kánonu dědictví evropské literatury. Barvitost příběhu lákala dramatizátory a úpravce a Candide vstoupil trvale na jeviště. V roce 1957 vznikla dokonce opera, jejímž autorem je Leonard Bernstein. Autorem rozhlasové dramatizace je Michal Lázňovský.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Komentáře bohužel nejsou v současné době povoleny.