Egon aneb Osmý div světa (1964)
Joachim Wohlgemuth. Rozhlasová hra z repertoáru NDR. Dramatizace Alfréd Schrader. Překlad Věra Kovaříčková. Režie Fritz Göhler j. h.
Osoby a obsazení: Egon (Jaroslav Kepka). Dále účinkují Jan Tříska, Josef Abrhám a další.
Natočeno 1964. Premiéra 11. 10. 1964 (Československo II, 20:20 h.) v cyklu Týden německé kultury. Repríza 17. 10. 1964 (Československo I, 18:50 – 20:30 h.); 22. 8. 1965 (Československo I, 16:20 h.).
Lit.: -biz- (= Bidlo, Zdeněk): Komedie s Egonem. In Večerní Praha, 16. 10. 1964, s. 3 (recenze). – Cit.: „… Třebaže v ní jde o vážné životní záležitosti, její hlavní hrdina, který je zároveň vypravěčem příběhu, se dívá na věci s okouzlujícím klukovským humorem, pro nějž našel německý hostující režisér (…) vynikajícího interpreta v Jaroslavu Kepkovi. Kepka tu vtipně uplatňuje to, co si v postavách kluků s dobrým jádrem už ozkoušel na jevišti i v televizi. (…) Hra i její inscenace se bude líbit, i když po formální stránce nemá tato hra výlučně rozhlasové pojetí.“
-dš- (= Šafaříková, Dagmar): Týden u rádia. In Práce, 21. 10. 1964, s. 5 (recenze). – Cit.: „.. Titulní postavu chlapce, propuštěného z vězení, podal pravdivě a se smyslem pro humor Jaroslav Kepka.“
Pour, Jaroslav: Wohlgemuthův Egon v Praze. In Československý rozhlas a televize, 41/1964 (5. – 11. 10. 1964), s. 1 (anotace).
-st- (=Kráslová, Nasťa): Hra o německé mládeži. In Svobodné slovo, 17. 10. 1964, s. 3 (recenze). – Cit.: „Kniha (…) měla v NDR velký ohlas. (…) rozhlasovou hru vysílanou rovněž s úspěchem berlínským rozhlasem. (…) Je to hra o německé mládeži, ale právě tak, kdybychom změnili pouze jména, by to mohla být hra o kterékoliv jiné mládeži.“ /Dále k obsahu – mládež se na jedné straně rve, na druhé straně dokáže „makat“./ “ (…) To všecko je jistě pravdivé, ale přerod Egona v tak skutečný „div“ se autoru přece jen nepodařilo ve hře vyjádřit dost věrojatně. Nicméně hra je zajímavou ukázkou německé rozhlasové tvorby...“
-st- (= Kráslová, Nasťa): Rozhlasová spolupráce s NDR. In Svobodné slovo, 30. 1. 1964, s. 4 (reportáž o natáčení F. Göhlera v Praze a českého režiséra J. Bergera v Berlíně /Život na plný plyn/).
V. K. (= Kovaříčková, Věra): Několik slov ke koprodukci. In Rozhlasová práce, 11/1964, s. 174-175. (interview s berlínským režisérem F. Göhlerem o přípravě a natáčení hry. F. G. odpovídá na otázky též k náročnosti pražských inscenací v rámci čs. – něm. koprodukce, o vytvoření režijní koncepce Egona, práci s českými herci, o technické vybavenosti pražského studia a o tom, kterou z inscenací Egona považuje za zdařilejší).
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku